EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 06 Kasım 2019 Çarşamba, 07:28
Meclisten Paşalara Fahri Hemşerilik Beratı
Edirne Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 1920-1923 yılları arasında TBMM 1’inci dönem milletvekilliği yapmış olan Kazım Karabekir Paşa ve Mustafa İsmet İnönü Paşa’ya Fahri Hemşerilik Beratı verilmesine karar verildi.

Paşalara Fahri Hemşerilik Beratı

Toplantıda Devletin ve Cumhuriyetin kurucuları arasında bulunan 1920-1923 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1’inci dönem Edirne Milletvekili olarak görev yapan, asker, milletvekili TBMM Eski Başkanı, yazar ve doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa ve 1920-1923 yılları arasında TBMM 1’inci dönem Edirne Milletvekili olarak görev yapan, 1’inci ve 2’inci İnönü Zaferleri ile Lozan Konferansı kahramanı, Genel Kurmay Başkanı, Milletvekili, Garp Cephesi Komutanı, Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet İnönü Paşa’ya Fahri Hemşerilik Beratı verilmesi meclisten geçti. Edirne Belediyesi tarafından Edirne’nin Kurutuluş Günü olan 25 Kasım Resepsiyonu’nda geleneksel hale getirilen Fahri Hemşehrilik Berat’ının, bu yıl İsmet İnönü ve Kazım Karabekir’e verilmesine Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle karar verildi.

23 Nisan 1920 yılında kurulan TBMM’nin ilk dönemde, kurucu mecliste İsmet İnönü ve Kazım Karabekir’in Edirne Milletvekili olarak yer aldıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  “Kurtuluş Savaşı’mızın kahramanlarından, çok önemli iki değerimiz, şahsiyetimiz ve her ikisi de Cumhuriyet’imizin hem kazanılmasında hem de kurulmasında çok değerli katkıları olan isimler. 23 Nisan 1920 yılında kurulan TBMM’nin ilk döneminde, kurucu mecliste İsmet İnönü ve Kazım Karabekir, Edirne Milletvekili olarak görev yapıyorlar. Bunu Edirne’de maalesef çok bilen yok. Biz bunu 2017’de açtığımız kent müzesinde ayrı bir bölüm oluşturarak, çocuklarımızın öğrenmesini sağlamaya çalıştık. 23 Nisan 1920’de açılan kurucu mecliste o dönem 5 Edirne Milletvekili var. Bunların ikisi Edirneli, Edirneli aileler, ama bu ailelerden biz kimseye ulaşamadık. Biri Mehmet Şeref Aykut, biri de Faik Kaltakkıran, 3 tane de Edirneli olmayan isim var;  biri Kazım Karabekir Paşa, İsmet İnönü Paşa, Yıldırım Orduları Komutanı Cafer Tayyar Eğilmez. Maalesef Cafer Tayyar Eğilmez’in yakınlarına ulaşamadık. Sadece bir kız torunu var.  O da çok uzun yıllardır yurtdışında yaşıyor ve Türkiye’ye hiç gelmiyormuş. İsmet İnönü’nün torunu Gülsüm Bilgehan Toker’e ulaştım. Yine Kazım Karabekir Paşa’nın kızı olan Timsal Karabekir’e ulaştım. Her ikisi de gurur duyacaklarını söyledi” dedi.

Soner Tuna’nın ismi yaşatılacak

Ayrıca 13 Ekim 2019 tarihinde vefat eden Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Öğrenim Görevlisi Soner Tuna’nın isminin şehirde uygun görülen herhangi bir cadde veya sokağa verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının ardından Edirne Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nda savaşan Mehmetçiklere asker selamı gönderdi.

Burcu Temel