EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe, 08:37
Güzergâh değişikliği davalık oldu
Edirne Ulaşım Kooperatifi, belediye meclisinde kabul edilen Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) güzergâh değişikliği kararının iptali için idare mahkemesine başvurdu.

Edirne Ulaşım Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci, kurul üyeleriyle kentteki adliye sarayı önünde açıklama yaptı. Edirne Belediyesi’nin 6 Eylül 2019 tarihinde Belediye Meclisi’nde almış olduğu ETUS güzergâh değişikliği kararının iptali için mahkemeye başvuruda bulunmak için toplandıklarını söyledi.

Suç duyurusunda bulunma nedenleri açıklayan Kooperatif Başkanı Dilci, 13 kararın tek bir oylamayla verildiğini belirtti.

Edirne Ulaşım Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci, “Bize göre bu yanlış. Çünkü belediye meclisinde her kararın ayrı ayrı oylanması gerekiyor. Bizde bu kararın hem iptali için idare mahkemesine başvuruda bulunacağız hem de bir defa oylanarak 13 tane kararın kabul edilmesinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu kararın altında imzası olanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.” İfadelerini kullandı.

Başkan Dilci, 24 tane hattın 13 kararda imza altına alındığını dile getirerek, “İdare mahkemesinden bu kararın iptali için dava açacağız. Edirne Belediyesi uzun zamandan beri Edirne’de sadece ETUS’ta çalışanlar minibüsçülük yapıyormuş gibi, ETUS kooperatifi Edirne’nin sahibiymiş gibi hareket ediyor. Çıkardığı bütün hatları kendi çalışma yönetmeliğine aykırı bir şekilde ETUS’a veriyor. Aslında belediyenin minibüs çalışma yönetmeliğinde de belirtilen hususta şunu söylüyor, Açılan hatlarla ilgili talep toplanır, talep fazlaysa bununla ilgili kura çekilir ve her hatta çalışacak araç sayısı belirlenir. Aslında ETUS sistemi dediğimiz bir sistem değil. ETUS eski Serhat Birlik Kooperatifinin ismini ETUS olarak değiştirmesidir. ETUS’un açılımına da bakarsanız Serhat Birlik ETUS Minibüs Kooperatifi yazar. Edirne’de bize göre belediyenin kendi bir sistemi yok. Çünkü sistem dediğimiz şey o bölgede o işi yapan herkesi kapsar.” Dedi.

Dilci, ETUS haricinde 8 kişiden oluşan ayrı bir kooperatif olduklarını ifade etti. Daha önceden Yıldırım- Yeniimaret’ten geçen ve yeni hastaneye kadar giden 5-C nolu hatta çalıştıklarını söyleyen Dilci, “Biz bunada karşıyız. Biz diyoruz ki Edirne’deki bütün minibüsçülere Edirne Belediyesi eşit davransın. Bu hatlar ETUS’a bedelsiz veriliyor. Belediye’nin herhangi bir şeyi bir kişiye bedelsiz vermesini doğru bulmuyoruz. Biz şuan da Yıldırım’dan merkeze kadar İl Trafik Komisyonu’nun eski kararıyla çalışıyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Açıklamanın ardından, Edirne Ulaşım Kooperatifi üyeleri dava dilekçesini, Edirne İdare Mahkemesine teslim etti.

Burcu Temel