EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba, 05:34
ETUS MOTORA YÖNELTTİ
ETUS’a yapılan zamlardan sonra motosiklet satışları arttı. Geçtiğimiz günlerde Edirne Toplu Ulaşım Sistemine yapılan zamdan ve güzergâh değişikliğinden sonra motosiklet satıcıları bayram etti. Motosiklet satış mağazasında çalışan satış danışmanı Özgür Karakaş; “Motorsiklet talep arttı. Motor almak için gelenlerin çoğu ETUS’tan ve şoförlerden şikâyetler vardı. Şimdi güzergâh değişikliği de olunca insanlar motor almaya yöneldi.” Dedi.

“Motor Fiyatları 5 Bin ile 7 Bin Arası Değişiyor”

Motor satışlarındaki artışların satıcıları memnun ettiğini söyleyen ve alıcılardan yarısından fazlasının kadın sürücü olduğunu belirten Özgür Karakaş; “İnsanlar 50 cc motorlara yöneldi. Çünkü trafik sigortası yok, vergisi yok, otomobil ehliyeti ile kullanılabiliyor. Çoğunluk bu yaz 50 cc’lik alındı zaten. Motor alanların yarısından fazlası kadın. Herkes motora yöneliyor çünkü ETUS’a verecekleri belli bir miktar para ile burada senetle motor alabiliyorlar. 8 taksit yapılabilen motorlarımız var. Yakıt tüketimi olarak da bu motorlar çok az tüketiyor. 50 cc’lik motorların ortalama fiyatları 5 bin ile 7 bin lira arasında değişiyor.” İfadelerini kullandı.

“Alternatif Yollardan Birisi Motor”

Dükkânları olan vatandaşlarında motorlara yöneldiğini söyleyen Karakaş; “Dükkan sahipleri otoparka aylık 300 lira veriyor. Arabası ile işe git gel yaptığı zaman her ay bin lira masraf yaptıklarını söylüyorlar. O yüzden dükkân sahipleri bile motor almaya başladı. Gelen müşterilerin çoğu ETUS’ların geç gelmesinden şikâyetçi işlerine geç kaldıklarını söylüyorlar bu sebeplerde insanları alternatif yollara sürüklüyor. Motorda bu alternatif yollardan birisidir.” Şeklinde konuştu.

“Kadın Şoförler Arttı”

Kadın motor sürücülerinin sayılarının arttığını söyleyen Özgür Karakaş; “Motorlarımızı alanların yarısından fazlası kadındı. Bu dikkatimizi çekti. Çarşıda görülüyorum motosikletli kadın sürücü çoğaldı. Eskiden bu kadar bayan motor sürücü yoktu. Özellikle 50 cc’lik motorlar çıkınca çoğaldı. Çünkü ekstra bir ehliyet şartı yok, motor ehliyeti için 2 bin lira gibi masraf yapmak lazım. Araba ehliyeti ile kullanıyorsunuz. Motosiklet yol paralarından, otopark ücretlerinden hepsinden ceplerine para kalmış oluyorlar. Motorlarda 3 yıl muayene olmadığı için 50 cc motorlar tercih ediliyor. Paket servisi yapan firmalar bile 50 cc’lik motorlar almaya başladılar.” İfadelerini kullandı.

“Sürücüler Dikkat Etmeli”

Motor sürücülerine de uyarılarda bulunan Karakaş; “Trafikte dikkatli olmalı kullanıcılar. Sürücüler pek önemsemeyebiliyor. Yavaş gittiği için bu motorlar sağdan gitmek daha mantıklı. Trafik kuralları her kullanıcı için geçerlidir. Daha dikkatli kullanılmalı, hem kendi canı ve malına, hem karşı tarafın canı ve malını düşünerek kullanılmalıdır.” Dedi.

Ogün Kurkan