EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 04 Ekim 2019 Cuma, 19:27
ÖLÜM KAVŞAĞINDA BİR TRAFİK KAZASI DAHA MEYDANA GELDİ
Halk arasında ‘ölüm kavşağı’ olarak anılan bölge sürücülerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Dünde aynı noktada onlarca tonluk bir TIR refüjü aşıp karşı şeride geçerek kazaya karıştı. Edirne Haber Gazetesi olarak daha önce birçok kez bölgeye sinyalizasyon yapılmasını gerektiğini gündeme getirmiş ve vatandaşların taleplerini yetkililere duyurmaya çalışmıştık. Ancak yetkililerin vatandaşların taleplerine kulaklarını tıkaması ise hem düşündürüyor hem de korkutuyor.

 

SİNYALİZASYON NEDEN YAPILMIYOR?

Koca Sinan Mahallesi sınırları içerisinde kalan, Sazlıdere Mevkii olarak bilinen ve halk arasında ‘ölüm kavşağı’ olarak anılan bölgede trafik kazası meydana geldi. Romanya plakalı TIR, iddiaya göre bölgedeki kontrolsüz kavşak üzerinden yola katılmak isteyen araca çarpmamak için ani firen yaptı.

Yağmurun etkisiyle kayganlaşan zeminde TIR sürücüsü, direksiyon hâkimiyetini yitirdi ve refüjü aşıp karşı şeride geçerek kazaya karıştı. Ters şeridin boş olması ise yaşanması muhtemel bir üzücü bir olayın önüne geçti. Kaza nedeniyle karayolu bir süreliğine trafiğe kapandı. Meydana gelen kazada şans eseri can kaybı yaşanmadı.

Edirne’den Havsa istikametine giden ‘AG 25 TIM’ plakalı TIR’ı Romanya uyruklu Ionut Banıcıou kullanıyordu. Kaza sonrası hurdaya dönen TIR’ın sürücüsü Banıcıou yaralandı. Romanya nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenilen sürücü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Edirne Haber Gazetesi olarak daha önce birçok kez bölgeye sinyalizasyon yapılmasını gerektiğini gündeme getirmiş ve vatandaşların taleplerini yetkililere duyurmaya çalışmıştık. Ancak söz konusu noktaya sinyalizasyon sistemi halen yapılmadı.

ÖNLEM ALINMASI İSTENİYOR

Bölgede meydana gelen kazalar ve can güvenliğinden endişe eden vatandaşlar önlem alınmasını istiyor. Birçok kazanın meydana geldiği kavşağa önlem alınmasını talep eden vatandaşlar başvurularından sonuç alamadıklarını, geri dönüş dahi yapılmadığını iddia ediyor.

AĞIR TONAJLI ARAÇLAR GEÇİŞ YAPIYOR

Özellikle özel okulların bulunduğu karayolundan günde binlerce araç geçmesinin yanı sıra; bölgedeki yağ fabrikası ve beton santralinden ağır tonajlı araçlar da gün içerisinde defalarca geçiş yapıyor. Bu nedenle kazanın meydana geldiği noktaya sinyalizasyon talep ediliyor.

Sorumlu Kim Olacak?

Çok sayıda trafik kazasının yaşanması nedeniyle çevre sakinlerince ‘ölüm kavşağı’ olarak anılan kontrolsüz kavşakta, hala bir önlem alınmaması “Yaşanması muhtemel herhangi bir olayda bunun sorumlusu kim olacak?” sorusunu da beraberinde getirdi.

HABER MERKEZİ