EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba, 04:39
Edirne Sarayı kazı çalışmaları devam ediyor
Yapımına 1450 yılında II. Murat zamanında başlanan ve 1475 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan Edirne Sarayı kazı çalışmaları devam ediyor. Osmanlı Rus harbinde Cemil Paşa tarafından patlatılan Edirne Sarayı, yakın zamanda ayağa kaldırılacak. Kazı çalışmalarında Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu bünyesinde eğitim alan hükümlülerde yer alıyor.

Saray kazılarına danışmanlık eden Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Bu sene çalışma alanımız sarayın avlularını çevreleyen duvarları ortaya çıkarmakla alakalı. Geçen sene başladığımız demir kapı etrafını çevreleyen duvarlarla ilgili çalışmalarımızı bu yıl da sürdürüyoruz.” Dedi.

Duvarlar Büyük Ölçüde Ortaya Çıktı

Edirne Valiliği uhdesinde devam eden saray kazılarına danışmanlık eden Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Matbahı Amıre’den gelen avlu duvarı ile demir kapıya doğru uzanan duvarın kesişme noktasını bulmaya çalışıyoruz. Duvarlar büyük ölçüde ortaya çıkmış durumda. ” ifadelerini kullandı.

“Saray Alanında Kayıtlı 70 Adet Yapı Var”

Edirne Sarayı kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kazı çalışmalarında lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yanı sıra Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu bünyesinde eğitim alan hükümlülerde yer alıyor. Çalışmaların ne aşamada olduğu hakkında bilgilerde veren Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Sarayın alanı oldukça büyük burada kayıta geçmiş 70 adet yapı var. Büyük bir çoğunluğu ayakta değil. Arkeolojik kazı yapmakta oldukça titizlik ve dikkat gerektiren bir iş. Kazılarımıza alanın hassasiyeti açısından çok hızlı devam edemiyoruz. Dolayısıyla kesin bir tarih vermek çok zor. Kazı çalışmalarında bize Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu bünyesinde eğitim alan hükümlülerde yardımcı oluyor. Elimizden geldiğince hızlı bir çalışma ile yapıyı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.

“En Büyük Saray Alanına Sahip”

Fatih ve Kanuni gibi büyük padişahlara ev sahipliği yapan Edirne Sarayı'nın, arkeolojik kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştiriliyor. Edirne Sarayı’nın önemini de vurgulayan Kurtişoğlu; “Edirne Sarayı Osmanlı Dönemi’ne ait en büyük alana sahip saraylar arasında yer alıyor. Topkapı Sarayı ayakta ve önemli ama Edirne Sarayı’nın kapladığı alan daha büyük, bir de Edirne Sarayı İstanbul’un Fethi’nden sonra terk edilmemiş, Topkapı Sarayı gibi önemini korumaya devam etmiş. Padişahlar İstanbul’a geçmiş ama Edirne Sarayı’nı da ihmal etmemiş. Pek çok padişah burayı kullanmaya devam etmiş. Edirne Sarayı zaten sınır bölgesinde yer aldığı için padişahların batıya seferlerini düzenlerken bir anlamda ordugah olarak kullanılmış. Dolayısıyla Edirne Sarayı önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir.” Dedi.

Ecdat Yadigarı Saray Ayağa Kaldırılıyor

Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış Edirne’deki ecdat yadigârı saray ayağa kaldırılıyor. 176 dönüm üzerine kurulan Edirne Sarayı’nda kazılar devam ediyor. Sarayın tahrip olmasındaki etkenlere de değinen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Edirne Sarayı 400 yılı aşkın bir süre varlığını sürdürmüş ama savaşın ve depremlerin verdiği zararla yapıların artık birçoğunu göremiyoruz. Bizim görevimiz bu yapıları ortaya çıkararak kültürümüze hizmette bulunmak. “ ifadelerini kullandı.

Ogün Kurkan