EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 09 Eylül 2019 Pazartesi, 07:19
Pazar esnafının yüzü gülüyor
Yaz sezonunun sonlarını yaşarken vatandaşların kışlık alışveriş telaşı da arttı. Bu hafta Cumartesi pazarında fiyatların düşmesi müşterilerin yüzünü güldürürken, esnaflar da sabahın erken saatlerinden itibaren satış yapmaya başladığı için işlerinin iyi gittiğini söyledi.

Eylül Ayı’nın girmesiyle birlikte yerli halkın tatilden dönmesi ve okulların açılması, gurbetçilerin yaşadıkları ülkelerine geri dönmesi ile birlikte ise yabancı müşterilerin alışveriş için tekrardan Edirne’ye gelmeleri esnafların umudu oluyor.

“Pazarda güneş açtı”

Pazar esnaflarından Murat Yüksel, geçen haftalara göre bu hafta pazarda yoğun bir kalabalık olduğunu belirterek; “bu hafta pazarımız bayram havası yaşıyor. Yoğunluk erken saatlerde başladı. İşlerimiz çok hareketli geçiyor. Okul sezonunun başlaması ile birlikte herkes tatilden döndü. Kentimize hareket geldi. Tarhanalık (kapya) biberi 3 liraya kadar düştü. Domates 1 buçuk lirayı gördü. Vatandaşlar kışlık konserve, turşu ve kahvaltılık hazırlıkları için alışveriş telaşına düştü. Ayrıca bunun yanında bu hafta gurbetçilerin memleketlerine dönmeleri ile birlikte sınır kapılarındaki yoğunluk azalınca Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen müşterilerimiz de yeniden alışveriş yapmak için çarşı ve pazara akın etmeye başladı. Bu yüzden yoğunluk ikiye katlandı. Pazarın, esnafın ve fiyatların düşmesinden dolayı müşterilerin de yüzü gülüyor. Pazarımızda güneş açtı” açıklamasında bulundu.

“Eylül Ayı tarhana ve turşu ayıdır”

Pazar esnaflarından Faruk Ule, lahana ve karnabaharın tezgâhlardaki yerini aldığını belirterek; “Eylül Ayı tarhana ve turşu ayıdır. Bu yüzden vatandaşlarda kışlık alışveriş telaşı var. Geçen hafta lahana tezgâhlardaki yerini almıştı. Fakat pek satış yapmadık. Bu hafta lahana ile birlikte karnabahar da getirdik. Bu sene lahanada bolluk yok. Bunun sebebi de hava sıcaklıkları oldu. Sıcak hava lahana ve karnabaharı kuruttu. Fiyatlarda geçen yıla göre pek fazla artış olmadı. Ama satışlarımız iyi gidiyor. Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen müşteriler de kent merkezi ve pazarımızdan alışveriş yapmak için sabahın erken saatlerinden itibaren geldi. Eylül ayı ile birlikte işlerimizde de hareketlenme başladı” ifadelerine yer verdi.

Bu hafta Pazar tezgâhlarında Kapya biber 3 liradan, domates 1 buçuk liradan, karnabahar 5 liradan, lahana ise 6 liradan satışa sunuluyor.

Özlem Ceylan/Burcu Temel