EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma, 08:00
Zamlardan sonra ETUS’Tan açıklama
Vatandaşın tepkisini çeken zamlardan sonra ETUS yönetiminden yeni döneme hazırız açıklaması geldi. 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılına sayılı günler kala Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik gündemdeki konularla ilgili basın açıklaması düzenledi. Giyik; “Biz ETUS olarak yeni döneme hazırız. Gazetelerde ve sosyal medyada çıkan haberlere vatandaşlarımız itibar etmesin. 180 aracımız ve 203 şoförümüzle eğitim ve öğretim dönemine hazırız.” İfadelerini kullandı.

“Yeni 25 Güzergâh Meclise Sunulacak”

Hakan Giyik güzergâhların daha da artacağını, gelecek belediye meclisi toplantısında bu konuyla ilgili raporun sunulacağını belirtti. Giyik; “Belediye Meclisi gündeminde 25 yeni güzergâhla ilgili bir rapor var. Eğer mecliste kabul edilirse kısa süre içerisinde bu güzergâhlarda da hizmet vermeye başlayacağız. Tüm güzergâhlarımızla, araçlarımızla ve şoförlerimizle yeni döneme hazırız. Yeni güzergâhlardan halkımız memnun kalacak” Dedi.

 “Pazartesi Günü 180 Aracımız Hizmette Olacak”

2019 – 2020 eğitim ve öğretim döneminde araçların ve şoförlerin hazır olduğunu, yaz döneminde araçların yüzde altmış oranında azaldığını da sözlerine ekleyen Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik; “Her yaz sezonunda sorunlar yaşarız. Yaz sezonunda bazı araçları kenara çekiyoruz. Pazartesi günü 180 aracımız hizmet verecek. ” İfadelerini kullandı.

“Batmasına İzin Vermeyiz”

ETUS’un battığı yönündeki söylentilere de cevap veren Giyik; “Belli bir kitle algı yaratmaya çalışıyor. Burası bir kooperatif. Bir sürü firma konkordato ilan ederken biz ayaktayız. Batma gibi bir durum yok. Battığımız yönündeki iddialar asılsızdır. Duraklarda bekleme gibi bir sorun olmayacak. Yönetici arkadaşlarımız çözümleri bulacaktır. Batma gibi bir durum olursa toplanırız, biz burada 226 ortağız. Her birimiz 50’şer bin lira koyarız ve durumu kurtarırız. Kimse buna izin veremez. Batmasına izin vermeyiz.” Dedi.

“Erdal Bey Ağır İthamlarda Bulundu”

Geçtiğimiz günlerde eski CHP İl Genel Meclis Üyesi Erdal Akgün’ün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar hakkında da konuşan Giyik; “Maarif Caddesi’nde aracı park halindeymiş. Genç şoför arkadaşımız yolun sıkışık olduğunu görmüş. Orada bulunan polisler geç dediği için heyecan yapmış ve geçerken Erdal Akgün’ün aracının aynasını kırmış. Şoför arkadaşımız duruyor ve aşağı iniyor. Oradaki polisler de devam et sen diyor ve  biz plakanı yazıp sileceğe koyarız diye söylüyor. Bende o esnada köydeydim. Erdal bey beni aradı, bende kendisine kırılan yerin tamir ettirileceğini ve tüm masrafı karşılayacağımızı söyledim. Konu böyle kapandı. 3-4 saat sonra arkadaşlar aradı ve Erdal Akgün’ün paylaşımlarda bulunduğunu söyledi. Daha sonra ben kendisine mesaj attım. O da bana mesajlar attı. Çok ağır ithamlarda bulundu. Esrarkeşler, eroinmanlar ETUS şoförlüğü yapıyormuş gibi ağır ithamlarda bulundu. Bunlarla ilgili dava açılacak. Zaten böyle bir şey olsa şoförler belediyenin verdiği kartı alamaz. Böyle aslı astarı olmayan ithamlarla bu kurumu yıkamaz. Bu olay beni üzdü. Erdal bey’in derdi ne bilmiyorum.” İfadelerini kullandı.

“Yolculara Davranışlarda Çok Hassasız”

ETUS’la ilgili şikâyetlere de cevap veren Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik; “Yolculara yapılan davranışlarla ilgili çok hassasız. 15-20 gün önce yaşanan bir olay kameraya alındı. Yaşlı bir teyzemiz araca biniyor ve şoföre, kartım yok ne yapmam gerek diyor. Şoförde koltuğa otur varsa 3 lira atarsın diyor. Yanda bulunan hanımefendi de ‘Yok atmıyorsun, Edirne’yi soyup soğana çevirdiler’ diyor. Şoförü tahrik ediyor. Keşke şoför orada tahrik olmasaydı. Şoföre gerekli uyarılar yapıldı. Bu anlamda tüm vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Gerekli eğitimleri veriyoruz. Bu konuda çok hassasız.” Dedi.

“ETUS Sistemi Dört Dörtlük”

Giyik ETUS sisteminin oldukça iyi olduğunu ve kooperatif olarak 50 milyon liralık bir yatırımla bu sistemin kurulduğunu belirtti. Vatandaşın belediye otobüsü istemesi konusunda da açıklamalarda bulunan Giyik; “ETUS sistemimiz dört dörtlük. Belediye otobüsleri ne katar bilemeyiz. Ama zaten biz belediyenin denetiminde bir yapıyız. Onlarla birlikte bir düzen içinde hareket ediyoruz. Onların istediklerinin dışında bir şey yapmıyoruz. Belediye otobüsü olan yerler özel sektöre devretmeye çalışıyor. Küçük şehirlerde devlet desteği yok. Biz 65 yaş üstü için araç başına 800 lira destek alıyoruz. Bu taşımanın bize maliyeti 4 bin 500 lira. Bir yılda ücretsiz taşıma için destek olarak 1 milyon 500 bin lira aldık ama taşıma maliyetimiz 6 milyon 500 bin lira oldu. Destek olarak en azından bu ücretsiz taşımaların yarısını verseler daha iyi olabilir.” İfadelerini kullandı.

Ogün Kurkan