EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 05 Eylül 2019 Perşembe, 07:27
ETUS’A ZAM, TAKSİYE İLGİYİ ARTTIRDI
Edirne’de toplu ulaşıma yapılan zammın ardından vatandaşlar kısa mesafeler için taksiye yöneldi. Taksi şoförü Burak Özgenlik, şu anda taksiye ilgi arttı. Vatandaşlar ETUS’a 3.5 lira vereceğime 10 lira taksiye verip rahat rahat gidebilirim diyor. Acelesi olan, hızlı gitmek isteyen taksiyi tercih ediyor.“ dedi.

Bugünlerde taksiye olan ilginin arttığını söyleyen Taksi şoförü Burak Özgenlik, “Vatandaşlar ETUS’a 3.5 lira vereceğime 10 lira taksiye verip rahat rahat gidebilirim diyor. Ayrıca otobüslerinde bir sürü sorunu çıkabiliyor. Acelesi olan, hızlı gitmek isteyen taksiyi tercih ediyor.  2, 3 kişi bir yere gitmek isteyenler kesinlikle taksiyi tercih ediyor zaten. Özellikle 2 kişiyseler 5 lira verir hem daha hızlı, hem de daha rahat gideriz diye düşünüyorlar.” Dedi.

İşlerinin öğrencilerin gelmesiyle artmaya başladığını ifade eden Taksi Esnafı Özgenlik, gelecek günlerde işlerinin daha iyi olacağını ve toplu ulaşım araçlarına gelen zamlardan dolayı vatandaşların taksiye yöneldiğini savundu. Taksiye olan rağbetin ETUS’a gelen zamlar ve şoförlerin dikkatsiz davranışlarından dolayı olduğunu dile getiren Öğrenci Enes Bölükbaşı, “Bende taksi kullanıyorum. ETUS şoförleri dikkatsiz ve ayrıca çok pahalı. Onun yerine arkadaşlarımla birlikte olduğumuzda taksiyi kullanmak daha mantıklı geliyor.” dedi.

Edirne’de ETUS’un özellikle öğrenciler tarafından çok fazla kullanıldığını söyleyen Öğrenci Erke Yılmazkaya, “ETUS 3.5 lira iken taksiye 10 lira vermek daha mantıklı geliyor. Bence herkes için öyledir. Ayrıca süreden tasarruf ediyoruz. Birde istediğimiz noktada inebiliyoruz öyle de bir avantajımız var.” İfadelerini kullandı.

ETUS’a zam geldikten sonra çok fazla toplu taşıma kullanmadığını belirten Öğrenci Berin Yüce, “neredeyse fiyatlar taksiyle aynı seviyede seyrediyor. Birde klimasız otobüslerde ayakta gitmek tabi cabası. Arkadaşlarımızla beraber taksi kullanıyoruz ya da yürüyoruz. Duraklarda beklerken gelmeyen otobüsler tam bir zaman kaybı zaten. Git gel 7 lira oluyor. Ayşekadın Yerleşkesi’nden çarşıya 2-3 arkadaş kahve içmeye giderken kullandığımız araç kesinlikle taksi oluyor.” Dedi.

Burcu Temel