EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 09 Ağustos 2019 Cuma, 23:59
TATLICILAR BAYRAMA HAZIR
Bayramların önemli bir unsuru olan tatlı siparişleri verilmeye başlandı. Yıllardır Edirne’de tatlıcılık yapan Fıstıkçıoğlu Tatlıcısı İşletmecisi Mehmet Kalkan, geride kalan bayrama göre işlerin durgun olduğunu ifade ederek, cevizli baklavanın 30 lira, bayrama özel tepsi fiyatının 80 lira, fıstıklı baklavanın 60 lira tepsi fiyatının ise 150 liradan tezgâhları süslediğini söyledi.

“Bayrama özel indirimlerimiz bulunuyor”

Edirneli vatandaşların kilosu daha ucuz olan tatlılara yöneldiğini söyleyen Fıstıkçıoğlu Tatlı İşletmecisi Mehmet Kalkan, Bayrama özel indirimler yaptıklarını fakat şu anda bir yoğunluğun olmadığını ifade etti.

Geçen bayrama göre işlerin daha durgun ve yarı yarıya düşmüş olduğunu dile getiren Kalkan, “Havalar sıcak olduğundan dolayı genelde insanlar ağır tatlılara yönelmiyor. Hafta sonu birde deniz mevsimi olmasından dolayı satışlarımızda düşüş var. Geçen sene Kurban Bayramında Ramazan Bayramına göre daha yoğunduk. Bu zamana kadar 50 sipariş almamız lazımdı. 50 sipariş bile alamadık. Şu ana kadar anca 30 sipariş alabildik.” Dedi.

Cevizli baklava 30 lira, bayrama özel tepsi fiyatı 80 lira, fıstıklı baklava 60 liradan tepsi fiyatı ise 150 liradan tezgâhları süslüyor. Normalde bir tepsinin 3 kilo civarı geldiğini belirten Kalkan, “Normal fiyattan sattığımız zaman 95 100 lirayı buluyor cevizli baklavalar. Fıstıklılarda 200-240 lira civarında oluyor.” Dedi.

Burcu Temel