EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 18 Haziran 2019 Salı, 16:57
Özel Okula İcra Takibi
Özel bir okulda maaşlarını alamadıklarını iddia eden öğretmenler ve kayıt için verdikleri ücretleri geri talep eden veliler habere konu okul önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Aylardır maaş alamayan öğretmenler yasal süreç başlatırken kirasını alamayan bina sahibi ise borcuna karşılık icra takibi başlattı.

2019-2020 eğitim – öğretim dönemi için kayıt yaptıran öğrenci velileri öğretmenlerin maaş alamaması ve yasal süreç başlatılması üzerine kayıtlarını geri almak için girişimde bulunduklarını ancak muhatab bulamadıklarını ifade etti.

Mağdur olduğunu ifade eden öğrenci velilerinden Osman Yalnız; “Çocuğum eve geldiğinde derslerimiz boş geçiyor, öğretmenlerimizin çoğu artık derslerimize bile girmiyor, derslerde sadece filmler izliyoruz diyordu. Bende okula gelip bu durumların sebebini sormak için geldiğimde aslında olan olayı öğrendim. Evladımın okulu için kredi çektim ben paramın iade edilmesini istiyorum” Dedi.

216 Veli Mağdur

Bir başka veli Atilla Saraç ise yaptığı açıklamada; “3. Sınıfta kızım okuyordu Aralık ayında erken kayıt için davet ettiler. 2019-2020 yılı için biz kayıt yaptırdık 15 bin lira para ödedik. Bu ödenen paranın 1.500 lirası peşin 13.500 lirası banka kredisi almak şartıyla bize burada bir sözleşme imzalattılar. O kayıtlar yapıldıktan sonra öğretmenlerin maaşlarının verilmediğini öğrendik. Öğretmenler okulda derslere girmemeye başladı. Dolayısı ile biz de okula dilekçe vererek kaydımızı sildirdik. Okuldan kaydı sildirmemiz için yüzde on kesinti olacağını söylediklerinde tereddüt etmeden kesin ve geri kalan paramı verin diye söyledim. O zamanda beri herhangi bir geri dönüş alamadım. Benim gibi 216 veli mağdur durumdadır.” Dedi.

Emeğimizin Karşılığını İstiyoruz

Söz konusu okul öğretmenlerindenMelek Akseloğlu; “ Kiralama anlaşma imzalanmasından sonra öğretmenlerin mağdur olmayacağı dair güvence verilmişti. Ancak öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesi üzerine öğretmenler yasal haklarını kullanmaya başlamıştır. Tüm bunlara sessizliğini koruyarak evlerine haciz gelen, ev kiralarını ödeyemeyen zor durumda kalan öğretmenlerle görüşme yoluna dahi gidilmemiştir.3.5 aydır maaşlarımızı alamıyoruz. Toplamda burada 50 eğitimciyiz hayatımızı devam ettirmemiz gereken bir ailemiz var bu mağduriyetimiz bir an önce giderilmelidir. Biz burada hakkımızı ve emeğimizin karşılığı olanı almak gerekiyor.” Dedi.

İcralık Okul İddiası

Hak ettikleri maaşlarını aylardır alamadıklarını iddia eden öğretmenler okul yönetimi hakkında yasal süreç başlattıklarını dile getirirken kirasını alamayan bina sahibi ise borcuna karşılık icra takibi başlattı.

OGÜN KURKAN