EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi, 07:00
Komşular, babaları için Edirne’de
Yaklaşan Babalar Günü öncesi çarşı ve pazarda hareketlilik yaşandı. Yerli vatandaşların yanı sıra Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen vatandaşların da ‘Babalar Günü’ hediyesi için alışveriş tercihi Edirne oldu.

16 Haziran Babalar Günü dolayısıyla hediye almak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren mağaza ve pazarın yolunu tuttu.

“Tüm alışverişlerimizi buradan yapıyoruz”

Babalar Günü dolayısıyla alışveriş yapmak için Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen Bahtiyar Hasanoğlu, “Her hafta Cuma günü alışveriş yapmak için Cuma Pazarı’na ve çarşıya geliyoruz. Bu hafta sonu Babalar Günü olması sebebiyle de hediye almak için gedik. Tüm ihtiyaçlarımızı Edirne’den karşılıyoruz. Takım elbise, gömlek, kravat gibi ihtiyaçlarımızı da Edirne’den alıyoruz. Yaz sezonu olduğu için yazlık alışverişlerimizi de ailece Edirne’den yapıyoruz. Babama gömlek ve ona uygun bir kravat aldım. Edirne’den yaptığımız alışverişlerle de kente katkı sağladığımızı düşünüyoruz” dedi.

Bulgaristan’dan gelen vatandaşlar gömlek, kravat, takım elbise, ayakkabı, saat, kemer gibi ihtiyaçlarını da Edirne’den karşıladıklarını belirtti.

“Özel günlerle alışverişe teşvik”

Edirne Saraçlar Caddesi esnaflarından Metin Barmanbay, her türlü alışverişleri için Bulgaristan ve Yunanistan’dan kente gelen vatandaşların ekonomiyi canlandırdığını belirterek; “Özel günler bizim can damarımız niteliğindedir. Babalar günü, anneler günü, düğünler, nişanlar, mezuniyetler sayesinde işlerimizde hareketlilik yaşanıyor. Bu şekilde özel günler sayesinde insanlar alışveriş yapmaya teşvik ettiriliyor. Biz esnaflar da bu şekilde ayakta kalıyoruz. Tüm gömlekler 50 lira, kravatlar da 20 lira. Hediye almak isteyenlere kombin olarak gömlek ve kravat takımı uyduruyoruz. Ayrıca kol düğmeleri de çok sattığımız ürünler arasında yer alıyor.Bu yıl mavi ve kendinden efektli ürünler en çok satılanlar arasında yer alıyor. Lazer baskı kravatlarımız var bu yıl onlar da çok tercih ediliyor. Ayrıca Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen ve ekonomimize katkı sağlayan müşterilerimize de teşekkür ederiz” dedi.

“Cumpa’da Babalar Günü yoğunluğu”

Her hafta Cuma Günü kurulan ve sosyete pazarı olarak adlandırılan Ulus Pazarı bu hafta Babalar Günü coşkusu yaşadı. Hesaplı alışverişin adresi olan Ulus Pazarı, her hafta olduğu gibi bu hafta da doldu taştı. Hediye almak isteyen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren pazarın yolunu tuttu.

Babalar Günü dolayısıyla ürün çeşitliliğini arttıran Pazar esnafları da satışlardan memnun olduklarını söyledi.

Pazar esnaflarından Salim Mızrak, yaz sezonunun başlamasıyla birlikte işlerinde hareketlilik yaşandığını belirterek, pazarda babalar günü yoğunluğu sayesinde yüzlerinin güldüğünü söyledi.

“Komşularla İlişkilerimiz güçlendi”

Salim Mızrak ayrıca Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi tarafından kısa bir süre önce hayata geçirilen Bulgarca ve Yunanca mini el sözlüklerinin çok büyük faydasını gördüklerini bu sayede de komşu ülkelerden gelen müşterilerle ilişkilerin gelişimine katkı sağlandığını çok hoşlarına gittiğini söyledi. Mızrak, yabancı dilini bu sözlükler sayesinde geliştirdiklerini ve şimdi sözlüğe bakmadan konuşabildiklerini belirtti.

Özlem Ceylan