EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 13 Haziran 2019 Perşembe, 23:00
Yapacakları çalışmaları anlattılar
Edirne Kent Konseyi, 28. Olağan Seçimli Genel Kurul sonrası 7.dönemi kapsayacak çalışmalar konusunda basın toplantısı düzenledi.

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, konseyin kuruluş hazırlıkları sonrasında yaptığı 2004 Kuruluş Genel Kurulundan beri her dönem kendini yenilemiş, geliştirmiş ve kurumsallaşmış olduğunu belirtti.

“Kentliler ile birlikte başaracağız”

Genel Kurulda da tartışılan ve karar haline dönüşen görevlerini kentliler ile birlikte başaracaklarını söyleyen Gökerküçük; “Ülkemizin genel siyasi ve ekonomik durumuna bağlı olarak; ülkenin yönetimsel şekli tek kişiye, ekonomik durumu da tekelleşmeye gitmektedir. Bilimin ve insanlığın kazanımları ise bugün bu durumda olmamamız gerektiğini belirtmektedir.Bu durumda biz bilimden ve insandan, kamusal hizmetten yana ve kentlilerin, yurttaşların da böyle düşündüğü tespitinden yola çıkmaktayız. Bu nedenle siyasi anlamda tek kişilik idareyi önceleyen yapının tersine siyasilerin de dillerine doladıkları yerel demokrasiyi, birlikte yönetimi gerçekleştirmek zorundayız” dedi.

“Mahalle meclislerini hayata geçirmeliyiz!”

Edirne Kent Konseyi olarak genel kurul kararlarından birisi olan Mahalle Meclislerini bu dönemde hayata geçirmek zorunda olduklarını dile getiren Başkan Ziya Gökerküçük; “Bu çalışmada yerel idareci olarak seçilmiş muhtarlarımız, belediye meclis üyelerimiz ve belediye başkanımızın da desteği, kolaylaştırıcılığı olacağına güvenimiz vardır. Bu güveni kanıtlayan başkanımızın ve siyasi partisinin vaatleridir. Bu kararı aldığımız delegelerimizin de bizimle olduğunu biliyoruz. Ancak birlikte olacağımız ve bizimle olması gerekenler kentlilerimizdir” ifadelerine yer verdi.

“Kentlilik bilinci öne çıkacak” 

Tüm bileşenler ile yapacakları toplantılardan çıkacak olan Çalışma Grubu ile neleri nasıl yapacaklarını tartışarak ortak bir akıl ve yöntem oluşturacaklarını söyleyen Gökerküçük;“Şunu biliyoruz ki siyasilerimizin dilinde olan katılımcı demokrasi, yerel demokrasi, birlikte yönetim, şeffaflık gibi terimler vaatlerinde olsa bile bunu hayata geçirmeyeceklerdir. Kaldı ki bunu başarmayı düşünseler bile kendileri bir siyasi yapının temsilcisi ve icra makamı olduklarından oluşturacakları örgütlenmeler kurumu ve siyasi partililerini aşamayacaktır. Bu nedenle Kent Konseyi, kentin diğer sivil örgütlenmeleri ve kentlilerin kentlilik bilinci içinde bunu başarmaları anlamlı olur.Kentlilerimizin kent yönetimine katılmaları kentin yöneticilerine de katkı sağlayacak ve kent ve ülke demokrasisine yararlı ilerlemeler sağlayacaktır” dedi.

“Üretici ile tüketiciyi buluşturacağız”

Çalışma Grubu öncülüğünde üretici ve tüketiciyi doğrudan buluşturmanın yollarını bulacaklarını belirten Gökerküçük; “Bu konuda vaatleri olan Belediye Başkanı ve Meclis üyelerimizin de bizlerle birlikte olacağına inanıyoruz. Ancak asıl etkiyi üreten ve tüketen kesimler yaratacaktır.Böylece hem ülkede tekelleşmiş gıda ve tarımsal üreticilere karşı kendi üretimimiz korunacak hem de tüketicilerin kaliteli ve güvenilir gıda, giyim gibi temel ihtiyaçları karşılanabilecektir” dedi.

“Hepimize görev düşüyor”

Trakya Kent Konseyleri Birliği, Çorlu toplantısında aldıkları bir öneriyi de genel kurulda tartışıp kararlaştırdıklarını söyleyen Gökerküçük; “Kentimizde ve çevremizde bulunan tespit edilmiş doğal ve kültürel koruma alanları vardır. Bunların korunması yanında var olduğu bilinen ancak henüz tespit ve tescil edilmemiş varlıkları bulmak ve ilgili mercilere bildirmek, tescil ettirmek de geleceğe dair bir çalışma olacaktır. Burada da görev hepimize düşmektedir. Bu konuda oluşturulacak olan Çalışma Grubu; görülen, bilinen bu tür doğal ve kültürel varlıkları inceleyerek gereğini yapacaktır” dedi.

“Kentimizde duyarlılık oluştu”

Kent Konseyi olarak kuruluşundan beri kentli hakları çerçevesinde kentin kamusal alanlarını, tarihi ve doğal varlıklarını korumaya çalıştıklarını vurgulayan Gökerküçük; “kentimizde bu konuda yeterli bir duyarlılık oluşmuştur. Bunu geliştirmek ve devam ettirmek için hemşerilik bilincimizi geliştirici çalışmalar yapacağız.Kültür sanat buluşmaları gerçekleştireceğiz. Mahalle Meclisleri oluştuğunda zaten her mahalleli kendi mahallesine dair etkinlikleri kendileri yapabilme olanağına kavuşacaktır” dedi.

“Ortak ideolojimiz Edirne’dir”

2019-2021 dönemini kapsayacak olan 7. dönem çalışmalarına yeni bir heyecan ve katılım ile başladıklarını dile getiren Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük;“Genel Kurul kararlarımızı mevzuat gereği Belediyemize ilettik. Genel Kurul bilgilerimizi ve geçmiş çalışmalarımızı da kapsayan bir dosyayı Valiliğimize ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüze ilettik. Bu güne kadar yapılan çalışmalarda merkezi ve yerel yönetimlerimiz ve üniversitemiz taleplerimizi genellikle geri çevirmedi ve yine bunun devamını sağlayacaklarına da inanıyoruz. Yeter ki biz kentliler ortaklaşarak taleplerimizi, düşüncelerimizi yetkililere doğru bir şekilde iletebilelim. Çünkü Edirne hepimizin ve ortak ideolojimiz Edirne’dir” ifadelerini kullandı.

Özlem Ceylan