EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba, 19:23
966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor
Edirne Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergisi açıldı. Yılsonu sergisi Ayşekadın Semti kurs merkezinde gerçekleştirildi. Sergi açılışında konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Halk Eğitim Merkezi’nin engelli bireylere yönelik kursları organize etmesiyle Türkiye’de ilkleri başardığını vurguladı.

Serginin açılışını bekleyen vatandaşlar Edirne Belediye Bandosunun çaldığı müzikler eşliğinde keyifli dakikalar geçirdi. Ardından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin zeybek gösterisi ilgiyle izledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan etkinlikte konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, hayatın belli döneminde her Türk vatandaşının örgün eğitimden geçtiğini belirterek;  örgün eğitim hayatının belli bir dönemi ile sınırlı olduğunu, fakat halk eğitim merkezinin yaptığı yaygın eğitimin hayatın belli bir dönemi ile sınırlı olmadığını söyledi.

“Edirne’nin kadınlarının katkısı büyük”

Halk eğitim merkezindeki öğrenimin çok daha uzun dönemleri kapsayabilen ve her kesime yayılan bir eğitim türü olduğunu dile getiren Vali Ekrem Canalp,  “Açılışını yaptığımız sergi toplumun ve Edirne’nin her kesiminden insanlarının katkılarını gösteriyor. Hepimizin katkılarını gösteriyor. Ama özellikle Edirne’nin hanımefendilerinin katkılarını gösteriyor” dedi.

“Örnek gösterilecek halk eğitim merkezidir”

Yapılan çalışmaların halk eğitimin yaygınlığının güzel bir göstergesi olduğunu belirten Vali Canalp,  “Edirne’nin halk eğitimi Türkiye’de ilkleri başarabilmiş bir halk eğitimdir. Bu başarının göstergesi de Türkiye’de ilk defa engellilere yönelik de belli kursları organize eden bir halk eğitim olmasıdır. Bu Edirnelilerin kutlamaya değer başarısıdır. Edirne, Türkiye’de 81 vilayetin içerisinde diğer halk eğitimlere de örnek olmuştur. Edirne Halk Eğitim Merkezi bir ilki başarmakla toplumun adına yaygın şekilde davranmış ve yaygınlığı hak etmiştir. Özellikle engelli bireylere ulaşmak suretiyle yaygınlığı hak etmiştir. Edirne’nin Halk Eğitim Merkezi aynı zamanda Yurt dışı ilişkiler bağlamında da örnek gösterilecek bir halk eğitimdir. Batı Trakya’da, Kosava’da, Bulgaristan’da, Almanya’da ve Balkanların her köşesinde bizim halk eğitimimizin çalışmalarını ve aktivitelerini görmek mümkündür. Halk eğitimi bu şekilde başarılı kılan Edirnelilerin coşkusu ve dünya görüşüdür. Açılışı yaparken bu şekilde canlı ve dinamik kalabalık görüntüyü sergiledikleri için Edirne halkına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Edirne Halk Eğitim Merkezi yıl boyunca genel, mesleki, spor ve okuma-yazma alanlarında 966 kurs düzenleyerek yaklaşık 20 bin kursiyere hizmet verdi. Her yıl yüzde 10 civarında kurs ve kursiyer sayısı artıyor.  Açılışı yapılan sergide farklı branşlarda 50 adet stant ziyaret edildi.

Sergi açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp, Vali Yardımcısı Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recep Kozan, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Ayşekadın Kurs Merkezi’ndeki sergi 13 Haziran Perşembe gününe kadar açık kalacak.

Özlem Ceylan