EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 11 Haziran 2019 Salı, 07:00
Yaz meyveleri pazarı süslüyor
Edirne’de Pazartesi günleri kurulan sebze-meyve pazarında yaz meyveleri tezgâhtaki yerlerini aldı.Yaz meyveleri denince akla ilk gelenler karpuz, kavun, kiraz, çilek, erik, şeftali ve kayısı ise fiyatlarıyla yüzleri güldürdü.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte karpuz ve kavuna olan ilgi arttı. Pazarda kilogramı 2 lira 25 kuruştan satılan karpuz, marketlerde ise pazarcıların iddiasına göre neredeyse 2 katına satılıyor. Pazar esnafı uygun ve ekonomik alışverişin yapıldığı pazarların yerine vatandaşların marketten alışveriş yapmayı tercih ettiğini savunuyor.

“Nakit sıkıntısı var”

Pazar esnafları, vatandaşların pazardan değil de marketten alışveriş yapmalarını nakit sıkıntısı çektikleri için kredi kartlarına yönelerek alışveriş yaptıklarından kaynaklandığını öne sürdü.

“Pazara özel taze ürünler getiriyoruz”

Pazar esnaflarından Mustafa Zülko, karpuzun kilosunun 2 lira 25 kuruştan, kavunun tanesinin de 5- 7 ve 10 liradan satışa sunduklarını söyledi.Pazarda satılan tüm ürünlerin günlük ve taze olduğunu söyleyen Zülko, pazarda pos makinesi geçmediği için ve birçok vatandaşın nakit sıkıntısı çektiğinden dolayı kredi kartı ile alışveriş yaparak işlerini çevirdiklerini belirtti.

“Sezon açıldı”

Yaz sebze ve meyvelerinde satışların iyi gittiğini dile getiren Zülko; “Kavun karpuz satışlarımız başladı. Çok şükür satışlarımız da oluyor. Karpuzumuzu İstanbul ya da Edirne halinden günlük alırız. Günlük alır günlük bitiririz. Marketler gibi günlerce elimizde bekletmeyiz.Günlük 100 tane alır bitiririz, başkapazar tezgâhına tekrar taze kavun-karpuz koyarız.Sonuçta bu karpuz markette bekler, depoda bekler, garajda bekler, evinde bekler.Çarşamba ve Cumartesi tekrar karpuz alacağız.Pazardaki bütün sebze meyveler günlüktür, tüm Pazar esnafıda günlük satar. Hiç biri bayatürün değildir”açıklamasında bulundu.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte pazardan alışveriş yapacak olanlar alışveriş için akşam saatlerini tercih ediyor.

Pazarda kiraz 8 lira, kayısı 6 lira, salatalık 1 lira, patlıcan 3 lira, domates 3 lira, patates 2 buçuk lira, çarliston ve yeşilbiber 5 lira olarak tezgâhları süslerken;muz ise 15 lira ile en pahalı ürünler arasında yer alıyor.

Özlem Ceylan