EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma, 22:00
Sanayinin ‘Çağla’ ustası
Edirne’de 6 yıl çalıştığı işyerinden ayrılarak kendi lastik tamir atölyesini açan evli ve 1 çocuk annesi Çağla Dobranyalı, erkek egemenliğinin olduğu mesleğinde kısa sürede çevresindekilerin takdirini toplamayı başardı. Dobranyalı Edirne Merkez Sanayi Sitesinde artık ‘Çağla Usta’ olarak anılıyor.

Severek Devam Ediyor

Çağla Dobranyalı, 6 yıldır çalıştığı işyerinden ayrıldıktan sonra kendi oto lastik tamir atölyesini açtı. Edirneli Çağla Dobranyalı, oto lastik tamir atölyesi açarak ticaret hayatına başladı. Böylece hem evine katkı sağlamış oluyor, hem de kendi parasını kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Sanayi sitesinde oto lastik tamir atölyesi açan Çağla Dobranyalı, ilk günlerde erkek egemenliği olan ve fiziksel güç gerektiren bu meslekte çalışmanın zorluklarını yaşasa da sonralarda herkesin takdirini topladı.Sanayinin Çağla Ustası kendi oto lastik tamir atölyesini açarak başladığı mesleğine severek devam ediyor.

“Önemli olan ön yargıları kırmak”

Edirne Merkez Sanayi Sitesi’nin Çağla Ustası yaptığı tamir işinin fiziksel güç anlamında zor olmadığına dikkat çekerken, önemli olanın akıllardaki soru işaretlerini ve ön yargıları kırmak olduğunu söyledi.

“Mücadele etmekten vazgeçmeyin”

Erkek egemenliği gerektiren tamir işinin bile yapılabileceğini söyleyen Çağla Usta, “İstedikten sonra kadınların yapamayacağı ve üstesinden gelemeyeceği hiçbir iş yoktur. Kafalardaki ön yargıyı kırdıktan sonra aradaki fiziksel güç eriyip gidiyor. Şimdi sanayideki herkes bana alıştı. Seslenirken bile Çağla Usta diye sesleniyorlar. Mesleğimi seviyorum ve gurur duyuyorum. Bu sayede tüm kadınlara mücadele etmekten vazgeçmemelerini tavsiye ediyorum” dedi.

İş ortağı Erkan Genç, bir kadınla sanayi ortamında çalışmanın ilk etapta zor olduğunu belirterek, bir kadının kendisine ne kadar yardımcı olabileceği yönünde ön yargı ve eleştirilerle karşılaştığını sonrasında ise bu eleştirenlerin söylediklerinden utandığını söyledi.

Özlem Ceylan