EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 10 Mayıs 2019 Cuma, 21:14
Esnafın Kredi Faizi Arttı
Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, esnaf kredi faiz oranlarının yükseldiğini ve kredi taksitlendirme ayının düştüğünü belirtti.

“6 aydan 3 aya”

Faiz oranlarının yüzde 5’ten 8’e çıkarıldığını belirten Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, ödeme taksitinin ise 6 aydan 3 aya indirildiğini dile getirdi. Esnafın ürünlerini krediyle alacağını ifade eden Cingöz, ürünlerin alınmadığı zaman esnafın nasıl para kazanacağını sordu.

Devletin parayı hibe olarak vermediğini açıklayan Cingöz, “Şimdi vadeyi kısalttılar hem de faizi yükselttiler bu sefer geri dönüşlerde daha büyük sıkıntılar olacak.  Esnaf Kredi Kefalet Kooperatif’lerin takip oranı yüzde 15-20 ise yarın bu büyük ihtimalle hatta kesin yüzde 35-40’lara çıkacak. Sadece toplumun bir kesimini desteklemekle bu iş olmaz, toplumun bütün refahını arttırırsan o ülkedeki ekonomi canlı olur, bizde de öyle bir şeyin olmasının ihtimali yok çünkü şuan Türkiye’de hangi vilayette liman varsa açıkta bekleyen en az 3-5 gemi var hepsi ithal üretmeden nasıl olacak. Ispanak 8 lira, biberler 15 lira bu insanlar ne yiyecek? Otla bile beslenilmez bu fiyatlarla.” Dedi.

“Esnaf Devletten Destek Bekliyor”

Esnafın devletten destek beklediğini belirten Başkan Cingöz, desteği sağlayacak olanın merkezi hükümetin izleyeceği politikalar olduğunu ifade etti.

Esnafın kesinlikle desteklenmesi gerektiğini ve bunun anayasada bile yer aldığını vurgulayan Cingöz, “Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nde alınan paralara da yeni işlere faiz yansıdı, bu yükselen faizler düşük krediyle kullanana yansımaması lazımdı fakat ona da yansıyor.  Hiç olmaz alınan paralara yüksek faizle geri dönüş koymasalardı en azından böyle bir destek yapmış olurlardı.” Açıklamalarında bulundu.

6 ay olan ödemede zorluk çeken esnafın 3 ayda krediyi ödemeyeceğini belirten Cingöz, Edirne esnafının düşen taksitlerle dükkânını kapatmayacağına emin olduğunu ifade etti.

Burcu Temel