EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi, 05:00
Köyden kente göç önlenebilir
Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın Kapıkule Sınır Kapısı önünde kadınların ürettikleri yerel ürünleri satabileceği alan oluşturma fikrine Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan’dan tam destek geldi. Kurul Başkanı Aslan, Vali Canalp’ın emekçi kadınlar için yaratacağı bu alanın bir fırsat olduğunu ve köyden kente göçü dahi önleyebileceğini söyledi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın Kapıkule Sınır Kapısı önünde kadınların ürettikleri yerel ürünleri satabileceği alan oluşturma fikrine Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan’dan tam destek geldi. Kurul Başkanı Aslan, Vali Canalp’ın emekçi kadınlar için yaratacağı bu alanın bir fırsat olduğunu ve köyden kente göçü dahi önleyebileceğini söyledi.

Vali Ekrem Canalp’ın Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluşturacağı kırsalın doğal pazarına benzer Edirneli kadınların ürettikleri yerel ürünleri satabileceği ve gurbetçi vatandaşların kuyrukta beklemek yerine burada dinlenebileceği iki yeni alan oluşturulacağı müjdesini vermişti. Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Vali Canalp’ın emekçi kadınlar için yaratacağı bu alanın bir fırsat olduğunu söyledi.

Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, kırsal denince ilk akla gelenin kadın olduğunu belirterek, kırsaldaki kadınlara, anneler için bir şeyler yapma hayalim olduğunu ve bunu hayata geçirdiğini şimdi ise bunun meyvelerini toplamaya başladıklarını söyledi.

“Yol kenarında yöresel ürün satan kadınlardan esinlendim”

Gittiği turistik yerlerdeki yol kenarlarında otantik şalvarını giymiş yöresel ürününü satarken gördüğü kadınların kafasında güzel izler bıraktığını dile getiren Aslan, “Evine katkıda bulunmak için, çocuğunun okul masraflarını karşılamak için el emeği göz nuru bir şeyler yapıp satmaları beni her zaman etkilemiştir. Üçüncü dönem başkan oldum. Her zaman gittiğim yerlerde kadının yeri nerede olmalı, kadın için ne yapabilirim düşüncesi içerisinde oldum. Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı seçildikten sonra kadına yönelik ne gibi çalışmalar yapabilirim diye sürekli araştırmalar yaptım. Emeğin olduğu her şeyde destek olmaya çalıştım” dedi.

“Girişimci,dünyanınnavigasyonu ve olmazsa olmazıdır”

Girişimci kadını geliştirmek ya da kadınlar için yeni proje ve düşünceler ortaya koymak için her zaman mücadele ettiğini söyleyen Aslan, “Kuşlar sürülerle uçar. Bizim de seçilmiş bir ekibimiz var. Bütün yörenin kadınları girişimci olsun isterim. Proje çalışmalarındaki en önemli şey ekip işidir. Valilik, belediye başkanlığı, Edirne ticaret ve sanayi odası, ticaret borsası yapılan çalışmalarda her türlü desteği gösteriyor. Hepsine teşekkür ediyorum.Emek olan yerde hiç bir şey eksik kalmaz” ifadelerine yer verdi.

“Edirne halkı kadına değer veriyor”

Kırsalın Doğal Pazarında gönüllü denetçileriolduğunu söyleyen Aslan,“Süt ürünlerimiz var. Sütten anlayan köylü kardeşimiz onlara bakıyor. Tarhana, kuskustan anlayan onların kontrolünü sağlıyor. Aldığımız kararla pazarımızda 8 tane denetçimiz var. Ayrıca Edirne halkına da pazarımıza sağladıkları destek ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Edirne halkının kadına sahip çıktığını ve destek verdiğini görüyoruz. Emek diyoruz ama bu emeğin yeşermesi için sulamamız gerekiyor. Edirne halkı da bu emeği destekleriyle alışverişleriyle bu pazarı bu güne kadar canlandırdılar. Ayrıca proje çalışmalarına başladığımız zaman köy muhtarlarından da büyük destek gördük. Muhtarlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

“Güçlü erkeğin arkasında güçlü kadın yatar”

Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olarak Vali Ekrem Canalp’a katkılarından dolayı teşekkürlerini sunan Aslan, “görev yaptığı il için çalışan, Edirne’yi sahiplenen örnek bir valiye sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Edirne’nin evladı, kardeşi gibi çalışkan dinamik bir valimiz var. Göreve başladığından beri çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi. Hanımefendi Dr. Ayten Canalp’a da verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Güçlü bir erkeğin arkasında güçlü bir kadın var. Vali Konağı’nın kapısını herkese açmış olmaları da mutluluk vericidir. Önceki dönem valilerin görev yaptığı sürede de konağa heyecanla ziyarete giderdim. Şimdi içimde bir heyecan oluşmadan rahatlıkla evime halkın evine içtenlikle gidebiliyorum. Bu düşünceyi de kırdıkları için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” seklinde konuştu.

Canalp’tan kadınlara katkı

Göreve başladığında kırsalın doğal pazarını ziyaret eden Vali Canalp, emekçi kadınlara sahip çıkarak desteğini esirgemediğini hatırlatan Elmas Aslan, “Vali Ekrem Canalp bir vatandaş gibi kendini tanıtmadan kırsalın doğal pazarına gelip alışveriş yapıyor.”Dedi.

Aslan, bu mütevazı davranışıyla kadınları desteklediğini bir kez daha gördüklerini ve mutluluk duyduklarını belirtti.

“Valimiz ile fikir alışverişinde bulunuyoruz”

Aslan, Vali Canalp’ınKapıkule’detır kuyrukları oluşmasın diye başlattığı numaralandırma sisteminin güzel bir proje olduğunu dile getirerek; “Gümrük Kaplarında oluşturulacak yeni alanlar ile ilgili projelerin hayata geçmesi de Edirne için güzel bir fırsat olacak. Daha güzel hizmetler ve projeler yapılır. Her şey Trakya’mızdan bizim gümrüğümüzden geçiyor. Tır Şoförleri Türkiye’de üretilen ürünleri binlerce kilometre uzağa taşıyorlar. Valimiz Ekrem Canalp önderliğinde böyle bir şeye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Valimizle Kırsalın doğal pazarı gibi bir alan oluşturulma projesi ile ilgili yaptığımız görüşmelerde fikir alışverişinde bulunduk. İlimiz için güzel çalışmalar ve projelere imza atılacağını düşünüyorum. Ayrıca bu proje ile köyden kente göçler bir nebze de olsa önlenmiş olur. Daha iyi yaşam şartları ve çocuklarını iyi şekilde okutmak için kadınlar biz okuyamadık sen oku düşüncesiyle yola çıkarlar” ifadelerini kullandı.

“Kadınlarımız hayallerini gerçekleştirdi”

Kırsalın doğal pazarında 15 kadın ile yola çıktıklarını söyleyen Aslan,emekçi kadın sayısının her geçen gün arttığını ve birbirlerine örnek olduğunu bu sayede yüzlerinin güldüğünü belirtti.

Kadınların evlerine almak istedikleri eşyalar konusunda yıllarca kurdukları hayalleri buradan kazandıkları paralar ile alma imkânı bulduklarını vurgulayan Aslan, “Çocuğu okula giderken harçlığını nasıl vereceğini düşünürken şimdi kendi emekleri ile kazandıkları parayı çocuklarının cebine koyabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını görmek çok keyif verici bir duygudur. Emeğin olduğu yerde güzellik vardır. Kırsalın pazarının kurucusu olarak bu projenin takipçisi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Kadına çok önem veren birisi olarak iş yerimde de yüzde 80 kadın personel çalıştırıyorum. Daha güzel Edirne için çalışma ve projelerimizi sürdüreceğiz. En önemli şeylerden birisi de yaptığımız işlerde kalıcı izler bırakabilmektir” ifadelerine yer verdi.

“Örnek teşkil ediyoruz”

Kadınları evden çıkarıp kendi ekonomilerine katkı sağlamaları için elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu söyleyen Aslan, kendisini örnek alıp iş hayatına atılan çok kadın olduğunu dile getirdi. Aslan, Edirne Ticaret Odası’nda bulunan Kadın Girişimciler Kurulu’nun kapısının tüm kadınlara açık olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarını söyledi.

Özlem Ceylan