EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba, 20:00
‘Doğal yaşam’ alanını tanıttı
Şehir kalabalığından sıkılan ve Bosnaköy yakınlarında hayvanlarla birlikte bir çiftlikte yaşamaya başlayan Selim Solmaz, çiftliğini vatandaşların hizmetine açtı.

Solmaz doğal köy ortamı arayan kalabalıktan sıkılanlar için kahvaltı edilebilecek ve ailece gidilebilecek bir mekân haline getirdiği alanı basın mensuplarına tanıttı.

Yeşil alan ve çocuk oyun alanlarının da yer aldığı Edirne Doğal Yaşam Çiftliği hafta içi ve hafta sonu olmak üzere vatandaşların hizmetine açıldı. Edirneli fotoğrafçı Selim Solmaz işletmesinde, basın mensuplarını ağırladı.

Yaklaşık 15 yıl önce Bosnaköy yakınlarında Edirne Doğal Yaşam Çiftliği’ni kuran Edirneli fotoğrafçı Solmaz, burada hayvanlar ile keyif dolu vakit geçiriyor. Çiftliğini kahvaltı mekanı haline getiren Solmaz’ın yerinde bulunan minik köpek yavruları basın mensupları tarafından ilgi gördü.

“Köy yaşantısını özleyenlere çağrı”

Doğal köy yaşantısı arayanları çiftliğine davet eden Solmaz, “Burada tamamen doğal ürünler de yetiştiriyoruz. Bunun en basit örneği gerçek doğal yumurta. Yumurtanın kokusundan doğal olduğunu kesinlikle anlarsınız. Burası tamamen halka açık. Çocuklarımız hayvana dokunamadığı bir dünyada yaşıyoruz. Burada aileler çocuklarıyla hayvanları besleyebilir onları sevebilir. Oluşturduğumuz oyun alanlarında rahatlıkla zaman geçirebilirler” şeklinde konuştu.

Mandıra Filozofu filminden esinlenen ve hayalini Edirne’de gerçekleştiren Solmaz, “Çiftliğimiz 1 tay, 500’e yakın tavuk, hindi, horoz, kaz, koyun ve keçinin yanı sıra 4 kedi 4 tane de köpeğe ev sahipliği yapıyor. Çiftliğimizde doğal yumurtalar üretiliyor” dedi.

“Hazır yem kullanmıyoruz”

Hem tavuk hem de bıldırcın yumurtası bulunduğunu belirten Solmaz, “Buradaki tavuk yumurtlayan hayvanlarımıza kesinlikle hazır yem verilmiyor. Hayvanlarımız burada doğadan besleniyor. Ara sıra sadece buğday veriyoruz.  Hazır yem vermiyoruz çünkü bunların içinde GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) oluyor. Hiçbir tavuk her gün yumurtlamaz. Fakat bizim burada da böyle, tavuklarımız genellikle 2 günde bir yumurtlar çünkü hazır yem vermiyoruz. Tavuğu hazır yemle beslerseniz her gün yumurtlar. Hazır yemler, yumurtanın tadının yanı sıra tavuğun kendi lezzeti de bozuyor” ifadelerine yer verdi.

İşletme sahibi Selim Solmaz, çiftliği ilk kurmaya başladığı günden beri her türlü işini kendisi yaptığını belirterek; çocuğunu doğaya çıkarmak, köy havası alıp yeşil alanın tadını çıkarmak ve çocuklarındaki hayvan sevgisini arttırmak isteyen vatandaşları kahvaltı alanı oluşturduğu çiftliğine davet etti.

Özlem Ceylan-Burcu Temel