EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba, 17:38
Kazanan Edirne oldu
Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yemek yarışması gerçekleştirildi. 7 lise ‘Geçmişten Geleceğe Soğuk Başlangıçlar ve Salata Yarışması’nda birincilik için yarıştı.

Bir İlk Gerçekleşti

Gerçekleşen yarışmaya bu yıl ilk kez çevre ilçelerdeki okullardan da katılım oldu. Enez Çok Programlı Anadolu Lisesi, Keşan İlhami Ertem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Keşan Safiye Erol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Merkez Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Merkez Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program 10 öğrenciden oluşan ‘Geçmişten Geleceğe Soğuk Başlangıçlar ve Salata Yarışması’ ile devam etti.

Yarışmaya katılan öğrenciler zamanla yarışarak becerilerini en güzel şekilde sergilemek için birbirleriyle yarıştılar.  Yarışmada masa düzeni, hijyen, görsellik ve renk uyumu üzerinden puanlama yapıldı.

Kararı Jüri üyeleri verdi

Yemek yarışmasının Jüri üyeliklerini Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar, Trakya Turizm ve Gastronomi Derneği Başkan Yardımcısı Jülide Başkur, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. Emel Gönenç Güler ve Edirne İl Kültür Şube Müdürü Ayşe Aynur Erbek yaptı.  Jüri üyeleri masaları gezerek detaylı incelemelerde bulundular. Kullandıkları malzemeler hakkında bilgi sahibi olarak not aldılar.

“Amaç Mesleki Motivasyonu Sağlamak”

Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şeref Uz, Edirne’de yer alan yiyecek içecek alanından faaliyet gösteren 7 meslek lisesinin öğrencilerini 43.Turizm Haftası kutlamaları kapsamında bir araya getirdiklerini söyleyerek, yarışmadan ziyade bir şölen havasında öğrencilerin mesleki motivasyonunu arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Geçmişten geleceğe taşıyorlar

Yarışmanın isminin ‘Geçmişten Geleceğe Soğuk Başlangıçlar ve Salata Yarışması’ olduğunu belirten Uz, geçmişe yönelik bir bağ kurmak istediklerini söyledi.  Edirne’de ilk defa geniş kapsamlı olarak böyle bir yarışmanın kendi okullarından yapılmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirten Uz, öğrencilerden daha fazla heyecanlı olduklarını belirtti.  Turizm Lisesi öğrencilerinin mesleki anlamda çok şanslı olduğunu belirten Uz, mezuniyet töreni yapıldığının ertesi gün öğrencilerinin işe başlama mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Yarışmayı kazanan öğrencilerden birinciye yarım altın, ikinciye çeyrek altın, üçüncüye gram altın ve dördüncüye de yemek kitapları hediye edildi. Soğuk Başlangıç yarışmasında Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Mustafa Keskin 1'inci, Keşan İlhami Ertem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Eren Korur 2'nci ve Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Aleyna Çalışkan 3'üncü, Keşan Safiye Erol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Gülben Tohum 4'üncü oldu.

Salata Yarışmasında Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Aziz Bilgiç 1'inci, Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Nergis Elmalı 2'nci, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Tolunay Kaymaz 3'üncü, Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden İlayda Genişyürek 4'üncü oldu.

Özlem Ceylan