EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe, 17:51
Eğitim Bir-Sen Gazetecilerle Buluştu
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olması vesilesiyle Eğitim BİR-SEN Edirne Şubesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Eğitim BİR-SEN Edirne Şube Başkanı Erdinç Dalgıç,” '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor; bugünün, basın ve medya emekçilerinin görevlerini daha verimli ve rahat yapabilmeleri için, hukuki düzenlemelerle çalışma şartlarını iyileştiren, mağduriyetleri gideren, güven ve imkan sağlayıcı çalışmaların yapılmasına vesile olmasını temenni ediyoruz.” Dedi.

 

Kentteki bir restoranda, basın mensuplarıyla bir araya gelen Eğitim BİR-SEN Edirne Şube üyeleri ’10
Ocak Çalışan Gazeteciler günü için basın mensuplarıyla yemekli toplantida bulustu.

Demokrasi, özgür basınla; basın ve çalışanları da demokrasiye samimi yakınlıklarıyla önem ve güç kazandığına dikkat çeken Dalgıç, 28 Şubat darbesi ve son olarak 15 Temmuz işgal girişiminde görüldüğü gibi, yakın tarihte çok hazin, iğrenç durumların yaşandığını bu noktada, karanlık kuşatmayı aydınlatmak gibi temel bir görevi ve sorumluluğu olması gereken basının, hak ve özgürlüklere her zamankinden daha fazla duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

“Doğru Haberleşme Önemli”

Günümüz dünyasında haberin nitelik ve etkisinin hiç olmadığı kadar arttığını vurgulayan Dalgıç şunları kaydetti: “Basın, insanların doğru bilgi alması, günlük olaylardan haberdar olması, dünyada olup bitenlerin farkına varabilmesi için gerekli ve önemlidir. Objektif, özgür ve mesleğin ahlak kurallarına uyan bir basın, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biridir. Tarafsız bir basın, demokrasiyi güçlendirirken, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine de katkıda bulunur. Bu bağlamda çaba harcayan basın mensuplarının '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor; bugünün, basın ve medya emekçilerinin görevlerini daha verimli ve rahat yapabilmeleri için, hukuki düzenlemelerle çalışma şartlarını iyileştiren, mağduriyetleri gideren, güven ve imkan sağlayıcı çalışmaların yapılmasına vesile olmasını temenni ediyoruz. Tarih boyunca 'doğru haberleşme', en dar muhitten başlayarak en geniş çevreye kadar sağlıklı iletişim kurmanın temel şartlarından biri olmuştur. Geldiğimiz son aşamada, ileri bilgi teknolojileri ve internet imkanları sayesinde, en şahsi olandan en genel ve sosyal olana kadar bütün olayların anında paylaşıldığı portal ve platformlar, hayatın sıradan realitesine dönüşmüştür. Bu çağa ismini verecek yoğunluk ve yaygınlıkta önem kazanan bilginin, içerik, erişim ve paylaşımı, ‘Haber’in nitelik ve etkisini hiç olmadığı kadar artırmış, değiştirmiştir”

“Şartların İyileşmesi Gerekiyor”

Gazetecilerin zor şartlarda çalıştıkları engelleme ve ölümle burun burunla gelme durumlarında bile işlerini yaptıklarını söyleyen Dalgıç, “Ölüm dahil her türlü risk altında haber peşinde koşturan gazeteciler, kamu ve insanlık yararına hayati bir iş yapmaktadır. Aç kalma, yaralanma, kaçırılma, tutuklanma, işkence görme, ölme veya öldürülme gibi pek çok zorluğa, engellemeye rağmen, gerçekleri onların kaleminden, objektif veya kameralarından öğreniyoruz. Bazen bir fotoğraf karesi, bazen bir çığlık, kitleler üzerinde başkentlerin, lobilerin ışıltılı salonlarında oluşturulan politik baskıdan daha güçlü etki yapmakta, kitleleri harekete geçirmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, basın meslek ilkelerine bağlı kalarak, mesleki ve toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin gününü kutluyor; bugünün, çalışma şartlarının sosyal ve ekonomik haklarının teslim edilmesine, mağduriyetlerinin giderilmesine, güven ve imkan sağlayıcı çalışmaların yapılmasına vesile olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

İpek Deniz