EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 09 Ocak 2019 Çarşamba, 18:53
ÖĞRENCİLERİN OKSİJENLERİNE KADAR HESAPLIYORUZ
Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Müdürü Sevinç Atabay, 2019 – 2020 eğitim – öğretim döneminde TED Edirne Koleji’nin hizmete gireceğini söyledi. Genel Müdür Atabay, “TED okulları Türkiye Cumhuriyetinin varlığı ve teminatı olarak görürüm. O yüzden özel okul olarak görülmemelidir. Bu ülkenin bayrağına bu ülkenin çocuklarının okuludur” dedi. Atabay, uzun zamandır Edirne’de okul açmayı istediklerini ancak inandıkları ve TED okullarını iyi taşıyabilecek bir yatırım ortağı aradıklarını nihayet İba ailesi ile yollarının kesiştiğini söyledi.

 

TED Meşalesi Edirne’de Dalgalanıyor

2019- 2020 yılı eğitim öğretim yılında hizmete girmeye hazırlanan Türk Eğitim Derneği (TED) Edirne resmi olarak kayıt almaya başladı.  Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Müdürü Sevinç Atabay TED Edirne Koleji’nin devam eden çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında kameraların karşısına TED Genel Müdürü Sevinç Atabay ile birlikte TED Edirne Koleji Kurucusu Belgin İba, TED Okul Geliştirme Koordinatörü Dr. Şule Akalın ve TED Edirne Koleji Müdürü Arzu Aydın geçti.

TED Genel Müdürü Sevinç Atabay, okul kuralları ve açılış işlemleri için kentte olduklarını 90 yıllık bir kurumun çok önemli bir tarihi olan Edirne’de meşalesini dalgalandırmasının kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Hazırlıkların son sürat devam ettiğini ifade eden Genel Müdür Atabay, her şeyin yolun olduğunu ifade etti.

“Nihayet, İba Ailesi İle Yollarımız Kesişti”

Atabay, uzun zamandır Edirne’de okul açmayı istediklerini ancak inanacakları ve TED okullarını iyi taşıyabilecek bir yatırım ortağı aradıklarını dile getirerek, nihayet İba ailesi ile yollarının kesiştiğini söyledi.

Edirne’nin ülkenin kıymetli şehirlerinden birisi olduğunu ifade eden TED genel müdürü, “Hem geçmiş tarihi ile hem ülke için ekonomik olarak çok katkı sağlayan bir şehirdir. Uzun zamandır Edirne’de bir okul açmayı istiyorduk. Ancak inandığımız TED okullarını iyi taşıyabilecek bir yatırım ortağı arıyorduk. Nihayet böyle bir aile ile yollarımız kesişti. Ve şimdi 2019-2020 eğitim öğretim yılında okulumuzu açıyoruz. Bana göre 40 yıllık bir eğitimci olarak bunu söylersem bu şehrin genç nesli ve aileleri için çok iyi bir okul geldiğini söyleyebilirim.” Dedi.

                    

Öğretmen Alımları Başladı

Öğretmen alımlarına başladıklarını belirten TED genel müdürü, tüm alımların Ankara genel merkezinden yapıldığını her öğretmen adayıyla da görüşme gerçekleştirmeleri gerektiğini dile getirdi. Atabay,  TED’in üst düzey bir eğitim verdiğini kurumun akademik niteliğinin, eğitim öğretiminin bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

“TED, Türkiye Cumhuriyetinin varlığı ve teminatıdır”

TED Genel Müdürü Sevinç Atabay, TED’in Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu olduğunu Ata’nın o zamanlarda var olan yabancı okulları görüp Türk çocukları bu yabancı okullarda okuduklarını görüp bir özel Türk Okulu kurması okulun müfredatında yabancı dilin çok iyi öğretilmesini ancak Türk dil ve tarihinin de çok iyi öğretilmesini istendiğini ifade etti. Atabay bu nedenle TED okullarının Türkiye Cumhuriyetinin varlığı ve teminatı olarak gördüğünü bu nedenle TED’in özel okul olarak görülmemesi gerektiğini, kurumun bu ülkenin çocuklarının okulu olduğunu sözlerine ekledi.

                       

Öğrenciler İçin Her Şey Düşünüldü

Öğrenciler için özel olarak tasarlanan okullar inşa ettiklerini dile getiren Atabay, TED okullarında öğrenci başına düşen oksijen miktarının dahi hesaplandığını basın mensuplarıyla paylaştı. Atabay, “Yüz ölçümü büyük binalarda öğrenci başına düşecek oksijen miktarına kadar hesaplamalar yapılarak okullarımız dizayn edilir. Öğrencilerimiz alacağı nefes çok önemlidir. Öğrencinin oyun alanı bizim için çok önemlidir. Öğrencinin öğrenme sürecini etkileyecek her türlü fiziki donanımın okulda yer almasını isteriz bunu okullarımızda uygularız. Öğrenmeyi en iyi sağlayan uygulama atölyeleri ve öğrenmeyi destekleyecek teknolojik sınıflar bunların başında gelir.” Dedi.

“Öğrenci en az iki uluslararası programla tanışıyor”

Genel Müdür Sevinç Atabay, TED okullarında uygulanmakta olan birçok uluslararası program olduğunu her öğrencinin 9 farklı alanda meslek diploması alabildiğini ifade etti.  Bursluluk konusunda da bilgiler veren TED Genel Müdür Sevinç Atabay, “Bursluluk ile ilgili 2 tane burs modelimiz var. Büyük Önder bize bir misyon daha yüklüyor. Diyor ki; siz özel okul açacaksınız ama maddi olanakları yeterli olmayan Türk gençlerini de okulunuza alın. Bu nedenle Türk Eğitim Derneğinin yurt genelinde maddi olanakları yetersiz ama başarılı çocukların TED okullarında okuması için de bir olanak sağladığı tam eğitim bursluluk sınavımız var. Onlar okulumuza giriş bursluluk sınavından ayrı. Birisi tüm Türkiye genelinde yapılıyor. Diğeri sadece okula özel yapılıyor. Bunu iyi ayırmak gerekiyor. İlanlarımız yakında yayınlanacak.” Diye konuştu.

ÖZLEM CEYLAN – İPEK DENİZ