EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı, 17:35
Edirne ve Burgas’tan turizm işbirliği
Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 kapsamında, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER) ile Kladara Vakfı ortaklığında yürütülen “Sürdürülebilir Turizmin Tanıtımının Desteklenmesi” adlı proje kapsamında Bulgaristan Burgas’da  “Ethno Happening” adlı etkinlik düzenlendi.

Burgas’da faaliyet gösteren proje ortağı Kladara Vakfı’nın ev sahipliğinde yürütülen Ethno Happening etkinliği Burgas Belediyesine ait toplantı salonlarında gerçekleştirildi.

Etkinliğe ETTDER üyelerinden proje koordinatörü Neslihan Çakır, Unesco Alan Yönetimi uzmanı ve Çekül Vakfı üyesi Namık Kemal Döleneken, As Başkan Doç.Dr. Emel Gönenç Güler, ETTDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ve turizm sektöründen çeşitli temsilciler de katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan ETTDER Başkanı Bülent Bacıoğlu, Bulgaristan ve Türkiye sınır ötesi bölgesinde ortak kazanımlar adına turizmin gelişimi yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini, bazı fikir ve ihtiyaçlardan doğan işbirliği çalışmaları için  Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın yararlanıcılara fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

Burgas ve Edirne’nin iki farklı alanda farklı turizm çeşitliği ve turist hedef grubu olan şehirler olduğuna dikkat çeken Bacıoğlu, “Her iki şehir de yıllık birbirinden farklı yaklaşık 3 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu anlamda ulaşım ve süre açısından bu kadar yakın olan iki noktanın birbiri ile daha sıkı turizm işbirliğinde olması gerekir.  Her iki ülke de turizm sektöründe faaliyet gösteren seyahat acentaları ve tur rehberleri iki bölgeyi iyi bilmeli. Yeni rotalar oluşturup gerek Bulgar ve Türk vatandaşlara gerek ise üçüncü ülke turistlerine yönelik hazırlıklı olmalıyız. Bu projeleri de geleceğin turizm planlanmasına yardımcı olan bir basamak olarak görmeliyiz’’ dedi.  Etkinlikte bir konuşma yapan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği proje koordinatörü Neslihan Çakır ise, Edirne, Kırklareli ve Bulgaristan Burgas bölgesinden proje kapsamında seçilen 30 adet tarihsel ve kültürel noktayı ön plana çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.  Seçilen yerlerin bazılarının bilindiğini, bazılarının ise tanıtılması gerektiğini belirten Çakır, ‘’Seçilen bu sitelerin nasıl görüldüğünü temsil eden farklı materyallerin hazırlanması için atölye çalışmaları gerçekleştirdik. Bu siteleri de içine alan tematik destinasyonlar oluşturulması yönünde uzmanlar koordinasyonunda atölye çalışmaları yaptık. Hazırlanan bu doküman ve materyaller bir rapor ve proje çıktısı olarak bölgedeki turizm paydaşları ile paylaşılacak’’ dedi.

Yıldız Balcı