EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 12 Mayıs 2018 Cumartesi, 07:00
Eski Cami mis koktu
Vakıf Haftası kutlamaları kapsamında Eski Cami’nin her köşesi cuma namazı öncesinde, Osmanlı geleneğine uygun olarak çiçeklerle kaplandı.

Eski Cami mis koktu

Vakıf Haftası kutlamaları kapsamında Eski Cami’nin her köşesi cuma namazı öncesinde, Osmanlı geleneğine uygun olarak çiçeklerle kaplandı.

Osmanlı padişahlarından II. Ahmed ve II. Mustafa'ya kılıç kuşanma törenlerinin yapıldığı Eski Cami'nin içine, geleneklere uygun olarak 5 bin adet mevsim çiçeği cam vazolara yerleştirildi. Vazolara konulan Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde yer alan"Vakıf tarafından camiye bakan mütevellisi vasıtasıyla mevsiminde bütün cemaat safları arasına çiçeklerle nice vazolar konulup caminin içi ve dışı nurlanır ve kokulanır" şeklindeki gelenek, Vakıf Haftası'nda bu yıl da devam ettirildi.

Vatandaşların namaz sonrası alması için cami girişine çiçekler bırakıldı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Osmanlı'dan günümüze miras kalan geleneği yaşattıklarını dile getirdi.

Eski Cami'yi 5 bin çiçekle donattıklarını ifade eden Güneren, "Unutulmuş olan bu geleneği 5 yıldır Edirne'de tekrardan yaşatıyoruz. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bahsettiği bir gelenek. Evliya Çelebi, mevsim çiçekleriyle caminin donatıldığını ve camiye gelen cemaatin güzel kokular karşılaştığını belirtmiş. Bizde Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğü olarak bu geleneği yaşatıyoruz. Camimizi 5 bin adet mevsim çiçeğiyle donattık. Böylelikle camiye gelen insanlar caminin içindeki hoş kokuyu duymuş olacak” dedi. İpek Deniz