EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 05 Ekim 2017 Perşembe, 10:04
Bu  Proje rengarenk
Edirne’de, "Rengarenk" projesi kapsamında dezavantajlı kadınlara yönelik düzenlenen kilim dokuma kursunda ortaya çıkan ürünlerden oluşan sergi açıldı.

Edirne Rotary Kulübü Derneği öncülüğünde Avrupa Birliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali Yardımlar Dairesinin "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi" hibe programı kapsamında hayata geçirilen "Rengarenk" projesinde dokunan kilimlerin tanıtımı için Devecihan Kültür Merkezi'nde sergi açıldı. Sergi açılışında konuşan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne'ye özgü bir ürünün canlanmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Kadınların istihdamının arttırılmasına yönelik yapılan projelerin her zaman destekçisi olduklarını dile getiren Güler, şunları kaydetti: "İsmindende anlaşılacağı gibi çok renkli bir proje oldu. Bu projeyle birlikikte atalarımızın yaptığı kilimleri sizde bir sonraki kuşaklara aktarmış olacaksınız. Patent ve markalaşma açısından gerekli çalışmalar yapılmalı. Bu yapılanların Edirne'nin bir objesi olacaksa bu çalışmaların mutlaka yapılması gerekiyor. El emeği ürünlerin aile bazında yürütülmesinin önemli olacağını düşünüyorum. Sizler katma değer yaratacaksınızı bizde her zaman sizlerin destekçisi olacağız. Güç bilriği içerisinde bunların artmasını istiyoruz. Kadınlarımızı ekonominin içine katarak çağdaş bir ülke olmamız mümkün." Edirne Rotary Kulubü Başkanı İsmail Bilgi de proje kapsamında 21 kadınının kilim dokumacılığını öğrendiğini belirtti. Projenin başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Bilgi, "Kentimizde unutulmuş bir ürünü yeniden canlandırmak için çaba sarf ettik. Bunu da bir anlamda başardığımızı düşünüyorum. Kentimizde meyve sabunu, tava ciğer, Edirnekari, bademezmesi gibi Edirne'yle anılan ürünlerin arasına Edirne kilimini de sokmak istiyoruz. Bu projenin sürdürülebilirliği için çalışmalarımız sürecek." diye konuştu. Açılışa, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Halk Eğitim Müdürü Recep Kozan da katıldı. Sergi, 4 gün boyunca gezilebilecek.

AA