Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma, 17:14
"19 Mayıs, Cumhuriyetimizin ön sözüdür”
Çanakkale'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Uslu, törende yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının, milletin varlığını güçlendiren, umutları canlandıran ve İstiklal Mücadelesi'ni fiilen başlatan bir adım olduğunu söyledi.

Bu yönüyle 19 Mayıs'ın, milletin bağımsızlık inancından, vatan sevgisinden, hür ve müstakil yaşama kararlılığından güç alınarak zulme, emperyalist güçlere karşı verilen bir mücadele olduğunu ifade eden Uslu, şunları kaydetti:

"19 Mayıs, Cumhuriyetimizin ön sözüdür. Şüphesiz vatanın bağımsızlığı ve kurtuluşu uğruna çok büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir Türkiye'nin inşası için bugün olduğu gibi emsalsiz mücadele ve fedakarlıklar gösterilmiştir. İstikbal ve istiklal mücadelemiz, şehit ve gazilerimizden aldığımız güç ve ilhamla 19 Mayıs ruhunda olduğu gibi azim ve kararlılıkla geçmişte olduğu gibi bugünde sürmekte ve gelecekte de sürecektir."

Törende daha sonra "bayrak yürüyüşü" düzenlendi.

Törenin ardından kordon boyunda gençler tarafından çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi.

AA