Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma, 07:00
Bu sergi çok farklı
Edirne Emel-Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Saraçlar Caddesi’nde “Öyle Değil Böyle” adlı Toplum Hizmeti Amaçlı Dil Sergisi düzenlendi.

Bir yıl boyunca 15 öğrenci tarafından hazırlanan sergide 65 adet eser sergilendi. 9-10-11. sınıflardan oluşan Meslek Lisesi öğrencilerinin öğretmenleri eşliğinde düzenlenen sergiye İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Tanrıkulu ve davetliler katıldı.

Sergide konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan yaptığı açıklamada; “Edirne Emel-Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin dille ilgili farkındalık yarattığı bir etkinlikteyiz. 6 yıldır Dilara Hocamızın önderliğinde dille ilgili Edebiyatla ilgili farkındalık ortaya koyuyor. Bu çok önemli eğer dille ilgili siz ne kadar çok sözcük biliyorsanız o kadar düşünce zenginliğiniz var demektir. Dildeki yozlaşma aynı zamanda kültürdeki yozlaşmadır. Milli, Kültürel bozulmayı da beraberinde getirmektedir. Bunu sadece Dil ve Edebiyat öğretmenlerinin değil herkesin dilini çok iyi ve doğru kullanması gerekiyor. Bunun için de Hoca hanım bir farkındalık ortaya koyuyor. Ben özellikle sözcüklerimizin, dilimizin doğru kullanılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. İletişim açısından önemli olduğunu düşüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu. Toplumların dilini doğru ve düzgün kullanırsa yaşadığını belirten Edirne Tabip Odası Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ise; “Bu yüzden insanların Türkçeyi doğru ve anlamalarını doğru bir şekilde iletmemiz gerekiyor. Toplumlarını yıkan şey dilini ve kültürünü kaybettiği zamandır. Biz de Edirne Belediyesi olarak yapacağımız etkinliklerde her zaman doğru Türkçeyi kullanmaya çalışıyoruz. Bu arada hocama sorayım “eninde sonunda mı? önün de sonunda mı?” Ben 25 yıldır önünde sonunda kullandım. Buradan bunu da açıklığa kavuşturmuş oluruz” dedi.

Okul Müdürü İsmail Erkaraman ise sergide yaptığı konuşmada; “Edirne Emel-Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak farkındalık yaratmak için insanlarımızın dille ilgili yanlış kullandığı bazı kelimelerin bazı cümlelerin doğrusunu göstermek için Saraçlar Caddesi’nde böyle bir etkinlik yaptık. Şunu gördük, ben de öğretmen olarak bunların birçoğunu yanlış kullandığımı gördüm. Programa katılan arkadaşlar da çoğunu yanlış kullanıyorlarmış. Doğrularını halkımıza öğretmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilge Koç