Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma, 07:00
“Son gün 31 Mayıs”
Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Süleyman Lale ve Müdür Yardımcısı İbrahim Güven Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren'i ziyaret etti.

Ziyaret süresince özellikle yeniden yapılandırma konusuna dikkat çeken Lale; “Bildiğiniz üzere Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis'ten geçti. Bu konuyla ilgili kurumları tek tek ziyaret ederek bilgilendirmek istiyoruz ki mümkün olan en fazla sayıda kişi bu fırsattan faydalansın. İşverenlerin kanunu incelemesini tavsiye etmenin yanında önemli bir detaya dikkat çekmek istiyoruz. Sigorta primleri yapılandırmada 1. taksit için son gün 31 Mayıs ve ilk taksit ödenmediği takdirde yapılandırmadan yararlanma imkanı ortadan kalkıyor. İşverenlerimizin bu fırsattan yararlanması için bu husus büyük önem arz ediyor.” dedi.

Lale aynı zamanda ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği ve Edirne'deki yansımaları hakkında da bilgiler verdi. Edirne'de yıl sonuna kadar hedeflerinin 5000 kişi olduğunu ancak şimdiden yaklaşık 3600 kişiye istihdam sağlandığını, %70 hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Bu başarıda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantıları ile kurumlar ve işverenler arasında sinerji yaratan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın desteğinin çok büyük olduğunu ifade eden SGK İl Müdürü Lale, bunun için de ayrıca teşekkürlerini iletti. Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Süleyman Lale'nin ziyaretleri ve yeniden yapılandırma ile ilgili açıklamaları için teşekkürlerini ileten Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, işverenler açısından çok önemli olan bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Prim ödemelerinde kredi kartı uygulamasının getirilmesi konusunda da çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Zıpkınkurt, böylesine bir uygulamanın hem kurumun tahsilatını olumlu etkileyeceğini hem de işletmeye ödeme kolaylığı getirerek teşvik edici olacağının altını çizdi. Edirne'de faaliyet gösteren işletmelerin gerek kayıt dışı istihdam gerekse prim borçları konusunda oldukça hassas olduklarını ve bu sebeple İl ekonomisine ciddi katkıda bulunan bu işverenlere sağlanan kolaylıkların devam etmesini dilediklerini ifade etti. Konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeleri en hızlı şekilde üyelerine ulaştıracağını ifade eden ETSO Başkanı Zıpkınkurt, SGK İl Müdürü Lale ve Müdür Yardımcısı Güven'e ziyaretleri ve yaptıkları bilgilendirmeler için teşekkürlerini iletti.

Haber Merkezi