Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe, 07:00
Manasçı Türk kızının başarısı
Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi bünyesinde düzenlenen Manas söyleme yarışmasında bu sene bir ilk yaşandı. Yarışmada Üniversitenin Edebiyat Fakültesinde eğitim gören ve Türkiye’ yi temsil eden  Edirneli şair ve eski köşe yazarımız Müzeyyen Soyupak birinci oldu.

1995 yılında Kırgızistan ile Türkiye arasında imzalanan protokol ile Bişkek’te kültür köprüsü olan bir Üniversite kurulan ve adını bu büyük destandan alan Üniversite iki kardeş ülke arasında bir altın köprü hizmeti veriyor.

5 bin yıllık Türk tarihinin en uzun destanı olan Manas ise Kırgızların milli destanıdır.

Yaklaşık 500.000 mısradan oluşan Manas destanı  9. yüzyıldan günümüze kadar gelen bu destan tarihimizin kıymetli hazineler arasında yer almaktadır.

Kırgızların büyük önem verdiği bu destan 2015’te Unesco tarafından somut olmayan kültürel miras listesinde yer almaktadır.

Günümüzde Kırgızistan’da Manas destanı ‘Manasçılar’ tarafından yaşatılmaktadır. Özel günlerde ve kültürel etkinliklerde Manas destanı okunmakta ve 1000 yıllık bu gelenek devam etmektedir. Kırgız geleneğine göre Manasçı  kızların sayısı çok az. Çünkü Manas Destanını genelde erkekler söylemektedir.

Soyupak; ‘Böyle güzel bir organizasyonda yer aldığım ve birinci olduğum için çok mutluyum. Kırgız- Türk kardeşliğinin derin bir şekilde yaşandığı bu ortamda Manas Üniversitesi ailesinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Manasçılar; Manas destanını anlatanlar ve anlatılanları ezberleyip söyleyenler olarak ikiye ayrılıyor. Ben ortak tarihimizin mirası olan Manas  destanını ezberleyerek söylediğim için mutluyum. Yarışmaya hazırlanmamda emeği geçen Altınbek İsmailov hocama şükranlarımı sunuyorum.’diyerek duygularını ifade etti.

MANASCI NE DEMEK?

Manas Destanını eksiksiz ezbere bilen ve sanki o anları yaşıyormuşçasına anlatmayı meslek edinen kişilere manasçı deniyor.

Gözde Kabasakal