Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe, 07:00
Referandum’u değerlendirdi
Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran referandumu değerlendirdi.

Saadet Partisi İl Başkanı  Ali Demirkıran, ülkemizin çok önemli meseleleri olduğunu ve buna odaklanılması gerektiğini söyledi. Demirkıran,  “Milletin verdiği bu karardan sonra Hükümet’in ve Cumhurbaşkanı’nın içinde bulunduğumuz meseleleri bir defa daha çok ciddi olarak ele almaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

“BİZ TOPLUMUMUZU DÜŞÜNMEYE DAVET ETTİK, KARŞILIK BULDU”

Ali Demirkıran; referandum sürecinde mümkün olduğunca kutuplaşmayı önleyebilmek için mücadele ettiklerini de belirterek, “Bundan dolayı da söylemlerimizi hep itinalı bir şekilde ifade ettik. Bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğiz. Ancak anayasanın iki maddesi yürürlüğe girecek. Onun dışındaki maddeler görüldüğü kadarıyla 2019 yılında yapılacak olan seçimlerin akabinde yürürlüğe girecek. Eğer toplumun yarıya yakın bir kısmında birtakım tereddütler varsa bunun izalesi temelde başta hükümet olmak üzere Parlamento’ya düşer” ifadelerini kullandı. 

 Demirkıran,  Saadet Partisi’nin Referandum sonuçlarına önemli ölçüde etkisinin olduğunu, seçmenin daha şuurlu davrandığını görmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Propaganda sürecinde ortaya konulan tavırların aksine toparlayıcı bir dilin kullanılmasını sürekli telkin ettiklerini ifade eden Ali Demirkıran, “Baştan beri ifade ettiğimiz gibi anayasalar, bir yasa olmayıp toplumsal mutabakat metinleri olmalıdır. Bu konuda tam olarak bir mutabakat tesis edilmemiş olması, bundan sonra yürütmeyi daha çok düşünmeye sevk etmeli. Toplumun geri kalan kısmını kucaklamak için çok daha büyük gayret sarf edilmelidir” şeklinde konuştu.

SAADET PARTİSİ’NİN ETKİSİ YÜKSEK OLDU

Demirkıran açıklamasında, “Saadet Partisi’nin ortaya koyduğu politikaların referandumun sonucuna nasıl bir etki olduğuna dair şunları söyledi; “Biz milletimizi kendi tercihini yapmadan önce düşünmeye davet ettik ve milletimizin de düşünmeye başlamış olduğunu görmekten çok büyük memnuniyet duyduk. Elbette hisleri ile hareket edenler, davrananlar oldu. Bizim bu yaklaşımımızı tenkit edenler de oldu, ama düşünmekten kimseye zarar gelmez” dedi.

SORUNLAR CİDDİ OLARAK ELE ALINMALI

Vatandaşın işsizlik gibi daha büyük sorunları olduğunu da hatırlatan Ali Demirkıran, artık tartışmanın geride bırakılması ve sorunların çözümüne odaklanılması gerektiğine işaret etti.

Demirkıran, “İzlenecek politikalar önemlidir.  Ekonomik politikalar, yatırım politikaları, eğitim politikaları, dış politika… Bizim esas geleceğimiz bunlar olacaktır. Ancak milletin verdiği bu karardan sonra Hükümetin, sorunları bir defa daha çok ciddi olarak ele almaları gerektiğine inanıyoruz. Esas problemimiz derdimiz bu. Ülkemizin güçlenmesini, bütünlüğünü teminat altına almasını, bu ülkede yaşayan insanların daha mesut bir yaşantı sürmelerini istiyoruz. Refah seviyesinin yükselmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

SANAYİ VE EKONOMİ İLE GÜÇLENEBİLİRİZ

Ali Demirkıran,  “Türkiye’nin bu bölgede etkili olabilmesi için ekonomik ve sanayi yönünden güçlü olması gerekir. Israrla bunun üzerinde durduk.  İşsizlik derdimiz çok ciddi, dış ticaret açığından doğan problemimiz çok ciddi. İşsizlik ve dış açıklar sürekli olarak büyürse biz kendi başımıza politika izleme gücünü kaybetmiş oluruz. Bu sahada ciddi adımların atılması gerekir” dedi.

 Haber Merkezi