Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi, 07:00
Esnafın zararını kim karşılayacak?
2015 yılında başlayan Kazı çalışmaları esnafın canına ot tıkadı. Yemişçi Kapan Hanının 7 yol ağzı bölgesinde esnaf iş yerlerini tek tek kapatıyor.

Koruma Kurulu Kararı ile 2015 yılının başında 4 bin metrekarelik alanda başlayan Kazı çalışmaları sonrasına çevre esnafının canına ot tıkandı. Çalışmalar nedeni ile çevre güvenliği amacı ile kazı sahasının etrafı tenekeler ile kapatılırken, özellikle Yedi Yol ağzı tarafında kalan kesimde yayalara dahi yürüyecek yer kalmaması esnafın iş yerlerini kapatmasına neden oldu.

“İŞYERLERİMİZİ KAPATIYORUZ”

Çalışmalar bitmesine rağmen tenekelerin kaldırılmadığını, yolun açılmadığını belirten esnaf,

Çalışmalar sırasında zaten her yer toz duman oldu. Bir süre dayandık ama müşteri gelmeyince iş yerlerimizi kapatmak zorunda kaldık. Alt tarafta Sera tahliye edildi, beton olduğu gibi duruyor. Havuz kaderine terk edilmiş vaziyette. Yayalar bile geçmeye korkuyor. Tenekelerin bir çoğu yerlerde. Böyle bir sokaktan kim geçer ki? İş yerlerimizi kapatıyoruz, çünkü siftah bile yapamıyoruz. Çukur Hamama bile kimse gelmez oldu. Bizim zararlarımız kim karşılayacak. Çalışmalar bitti deniyor ama kimse gelip halimizi sormuyor. Ne olacaksa olsun. Burası böyle kalacaksa, herkes ticaretine son verecek ve burası tamamen ölü bir bölge olacak” dediler.

TARİHİ YEMİŞ KAPANI HANI

III. Murad döneminde, 1590’lı yıllarda Türk-İslam mimarisinin şaheseri kabul edilen Selimiye Camisi Arastası’nın batı tarafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu tahmin edilen hanın, zamanla harap hale geldiği ve üzerinin toprakla kapatılarak Selimiye Meydanı’na katıldığı belirtiliyor.

Hasan Boyacıoğlu