Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi, 07:00
“Kan sıkıntımız yok”
Türk Kızılay’ı Yönetim Kurulu Üyesi Tan:  "Genel Başkanımız bir açıklama yaparak bağışlanan kan oranının düşüp alarm seviyesine geldiğini belirtmişti. Ondan sonra halkımızdan büyük bir teveccüh gördük. Herkes sıraya girdi, kuyruklar oluşmaya başladı"

Türk Kızılay’ı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Türk Kızılay’ının, şu an için sıkıntılı bir kan ihtiyacının bulunmadığını söyledi. Tan, Keşan ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın kan bağışındaki düşüşe dikkati çekmesi sonrasında vatandaşların her zamanki gibi kendilerine destek verdiğini belirtti.

Duyarlı vatandaşlar sayesinde bağış oranının arttığını ifade eden Tan, şöyle konuştu:

"Genel Başkanımız bir açıklama yaparak bağışlanan kan oranının düşüp alarm seviyesine geldiğini belirtmişti. Ondan sonra halkımızdan büyük bir teveccüh gördük. Herkes sıraya girdi, kuyruklar oluşmaya başladı. Normal dönemde yani en yüksek dönemde aldığımız kanları kışın soğuğunda almaya başladık. Halkımızın sahiplenmesi çok önemli. Şu an için sıkıntılı bir kan ihtiyacımız yok." Tan, kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Türk Kızılay’ının depolarında her akşam 20 bin ünite kan bulunması gerektiğini, bu sayı 60 bin olduğunda rahat bir nefes aldıklarını belirten Tan, "Şu anda da o rakamları görmeye başladık." diye konuştu. Türk Kızılay’ının dünya genelindeki insani yardım faaliyetlerinin de sürdüğünü anlatan Tan, Güney Sudan'daki çalışmalarına değindi. 

Tan, bu ay Yemen'e, Sudan'a ve Afrika'nın bir bölümüne 3 gemi ve 3 uçak yardım göndereceklerini kaydetti.

AA