Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 27 Şubat 2017 Pazartesi, 07:00
Kişisel sergiye büyük ilgi
1 Şubat Uluslararası Anadili Günü Kutlama Etkinlikleri kapsamında Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde Türkiye’den genç ve yetenekli ressam Semra Sonya DOĞAN AK’ın kişisel sergisi yoğun ilgi gördü.

1989 yılında zorunlu göç ile ülkemize gelen Semra Sonya’nın Bulgaristan’ın Kırcali kentinde açtığı sergi büyük ilgi gördü. 8. Kişisel sergisini açan sanatçı, resimlerinde mevsim çeşitliliğini işliyor.

SEMRA SONYA DOĞAN AK KİMDİR?

Semra Sonya DOĞAN AK, Ardino’da (Eğridere) dünyaya geldi. 1989 yılında Zorunlu Göç kapsamında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti. İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünden mezun oldu. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Şu anda Adıyaman Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisidir ve Ankara Gazi Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır.

Semra Sonya DOĞAN AK , şimdiye kadar Türkiye ve Bulgaristan’da 8 kişisel sergi açtı ve eserleriyle birçok karma sergide yer aldı. Sofya Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi’nde eserlerini sergiledi. Ekim ayında yetenekli ressam İtalya’nın sanat kenti Floransa’da düzenlenen 11. Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali’nde yer alacak. Ressam, yazın Ardino Belediye Müzesi’nde de sergi açacak. Sanatçı, kendini resimlerle ifade ettiğini söylüyor. Resimlerinde mevsim çeşitliliği var, eserlerinde çoğunlukla doğayı ve temiz insan ilişkilerini işliyor.

Haber Merkezi