Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 24 Şubat 2017 Cuma, 07:00
“Meslek kodları geliyor”
Prof. Dr. Cem Kılıç, “ Gelecek yıl meslek kodları gelecek ve kişinin yaptığı işe göre ücret uygulaması başlayacak. Uymayan iş yerlerini ağır yaptırımlar bekliyor” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı ve ETSO İş Birliği ile düzenlenen toplantıda konuşan Prof.Dr Cem Kılıç, işverenlerin bir çok teşvik programından haberleri olmadığını söyledi. İş verenlerin teşvikleri takip etmeleri gerektiğini ve verilen teşviklerin işverenleri ekonomik açıdan rahatlattığını belirten Prof.Dr. Kılıç, gelecek yıl uygulamaya girecek meslek kodları konusunda da işverenleri uyardı.Çalışanların ücretlerinin meslek kodlarına göre belirleneceğini belirten Prof.Dr. Kılıç, bu ücretlerin  altında ücret verilemeyeceğini ve bordrolarda gösterilmesi gerektiğini söyledi.

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM EKONOMİYE ZARAR VERİYOR”

Kayıt dışı istihdamın ekonomiye verdiği zarar kadar iş verene de zarar verdiğini belirten Prof.Dr. Cem Kılıç, “ Günümüzde kayıt dışı istihdam ile ilgili ciddi mücadele yapılıyor. İşverenler aslında kayıt dışı çalıştırdıkları işçiler ile ilgili büyük zararlara uğruyor ancak verilen teşvikleri bilmedikleri için yine de bu yola sapıyorlar. Oysa ülkemizde şu anda bir çok teşvik var. Kayıt dışı istihdamın bir çok sonucunu görmekteyiz. Prim ödeyen ve ödemeyen firmalar arasındaki haksız rekabet, devletin uğradığı prim kaybı, sosyal güvenlik açıkları, sosyal güvenlik açıklarının kapatılması için bütçeden pay ayrılması, gelir dağılımında eşitsizlik gibi. Tüm bunlar kayıt dışı istihdamın sonuçlarıdır. Oysa kayıt dışılık olmasa ve teşviklerden yararlanılmış olsa işveren bir çok fayda sağlayacaktır. Bu gün için 5 puanlık sigorta indirimi, yurt dışına gönderilen sigortalılar için teşvik primi, bölgesel gelişmişlik düzeyine göre uygulanan indirimler, engelli teşvik primi gibi teşvikler bulunmaktadır.” dedi.

Gelecek yıl Meslek kodlarının geleceğini ve işverenin dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kılıç, “ gelecek yıl her mesleğin alacağı en alt sınırdaki ücret  belli olacak. Örneğin bir mimar ne kadar ücret almalı. Bu bilinecek ve Sosyal Güvenlik kurumu bordrolara bakacak. Siz bu kişiyi asgari ücretten gösterirseniz cezai yaptırım karşında kalacaksınız ve cezalar çok ağır olacak. Bu nedenle işverenler kurallara uymalı” dedi.

“HAKSIZ OLDUĞUNU BİZDE BİLİYORUZ”

Bölgesel teşviklere Edirne’nin alınmamasının haksızlık olduğunu belirten Prof.Dr. Cem Kılıç, bu konuda çalışma yapıldığını ve eksikliğin giderileceğini söyledi.

Hasan Boyacıoğlu