Edirne Haber Gazetesi
Haber giriş tarihi: 21 Şubat 2017 Salı, 10:21
“Herkesi düşünmeye davet ediyoruz”
SP İl Divan toplantısında konuşan İl Başkanı Ali Demirkıran, ““bugün geldiğimiz noktada mevcut durum sürdürülebilir bir durum değildir” dedi.

 

 

Saadet Partisi aylık İl Divan Toplantısı geçtiğimiz Pazar günü İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.Toplantının açılışında konuşan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, istikrar için destek isteyen hükümete seslenerek, “bugün geldiğimiz noktada mevcut durum sürdürülebilir bir durum değildir” şeklinde cevap verdi. 

Ali Demirkıran konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “İstikrar sürsün diyorlar. Ne demek istikrar?  Aynı kararda sürme demek. Aynı ayarda durma demek.  Aynı hızda gitme demek. Peki, bu hükümetin yaptıkları iyi mi ki aynı ayarda sürsün. İşler iyi gidiyorsa, kimsenin sıkıntısı yoksa istikrar olsun, aynı ayarda gitsin denilebilir.  2016 ihracat 142 milyar dolar, ithalat 198 milyar dolar.  Yani Dış ticaret açığı; 56 milyar dolar. Aynı ayarda gitsin diyorsanız gitsin.

Esnaf masraflarını karşılayamıyor, çiftçi borç altında inliyor. Memur, İşçi, emekli geçim sıkıntısı içerisinde, işsizlik % 12 yi geçmiş. Hatta 4 gençten biri işsiz.

Ekonomi büyüsün diyen hükümetin 2017 bütçesi başka şeyler söylüyor. Bu yılın bütçe rakamlarına göre 66 milyar lira yatırım yapılacak, buna karşılık 57,5 milyar TL borç faizi ödenecek. Faizi alan bir avuç rantiye istikrarın(!) sürmesini ister elbette” dedi.

Demirkıran, referandum konusunda Saadet Partisinin herkesi düşünmeye sevk ettiğini söyledi. Akparti hükümetinin hızlı(!) hareket edebilmek için sistemi değiştirmek istediğini söyleyen Demirkıran,  “daha önce de hızlı ve düşünmeden hareket ettiniz, ancak sonra pişman oldunuz,”  dedi ve açıklamasında şunları söyledi;   “AK parti hükümetinin ilk icraatlarından olan ‘halkların kendi kaderini tayin hakkı’  isimli kamuoyunda ‘ikiz yasalar’ diye bilinen yasayı Haziran 2003 te imzalanmıştı. O günlerde tehlikeye dikkat çekmek için çalıştık. Konu pek anlaşılamadı. Küresel efendilerin federasyona giden yolda bize çizdiği en önemli yol haritalarından biri ‘ikiz yasalar’ (4867 ve 4868) adıyla anılan yasalardır. Türkiye; 2000 yılına kadar yaklaşık 34 yıldır dayatılan bu ikiz yasaları imzalamadı. 2000 yılında Ecevit, Bahçeli, Yılmaz hükümeti tarafından imzalanmış, üç yıl sumen altında bekletilmiş, AKP hükümeti tarafından sumen altından çıkartılarak onaylanmıştır.

“İkiz yasaların” özelliği, halkların, mezheplerin yani farklı toplumsal kökenlere sahip olanlara  ‘kendi kaderini tayin etme’ hakkı veriyor. Yani bunu imzalayan devletlerde yaşayan etnik kökenler, dilerse ayrılabilir, kendi kendini yönetebilir” açıklamasını yaptı.

Mevcut parlamenter sistemde bunun olması olanaklı gözükmediğini belirten Demirkıran, “Başkanlık sistemi ulus devletin çözülmesini sağlayacak tek anahtardır. Amerika’yı yöneten elitler başkanlık sistemini başka ülkelere dayatıyor. Bu sistem; ABD’nin en tehlikeli ihraç ürünüdür. Dünyada 30’dan fazla ülke ABD’den ithal ettiği başkanlık sistemi nedeniyle anayasal çöküntü yaşamıştır. Bu tehlikeler sebebiyle Saadet Partisi olarak anayasa değişikliğine evet diyemeyeceğimizi söylüyoruz. Ve herkesi düşünmeye davet ediyoruz” dedi.

Referandumda yapılacak çalışmalar ve izlenecek yol konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu toplantıda, İlçe teşkilatlarının çalışmaları müzakere edilerek birim çalışmaları planlanarak toplantı sona erdi.

Haber Merkezi