EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 04 Nisan 2016 Pazartesi, 08:00
Balıklar intihar mı etti?
Eskikadın Göletindeki toplu balık ölümlerinin nedeni bulunamadı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, “Bu olay ikinci defa meydana geliyor” dediler.

Eskikadın göletindeki toplu balık ölümleri Tarım İl Müdürlüğü uzmanlarını harekete geçirdi. Balık ölümlerinin nedenlerinin araştırıldığını ancak kesin ölüm nedeninin ortaya çıkarılmadığını belirten yetkililer, aynı olayın daha önce  Akardere Göletinde meydana geldiğini söylediler.

OLAY NASIL OLDU?

Eskikadın göletinde bulunan ve Havuz balığı olan tabir edilen Tekke, Bulgar sazanı olarak tabir edilen balıkların büyük bir bölümü göletin tahliye kapaklarının olduğu alanda ölü olarak bulunmuştu. Binlerce balığın toplu ölümleri üzerine İl  Tarım Müdürlüğü uzmanları ise araştırma başlattı.

“ÖLÜM NEDENLERİ BELLİ DEĞİL”

Balıklar üzerinde inceleme yapan  uzmanlar, balıkların sığ sulara gittiklerini ve burada öldüklerini tespit ettiklerini söylediler. Uzmanlar, “ Bu balıklar diğer balıklar gibi üreme için başka sulara gitmiyor ve ekonomik olarak çok değerli bir balık türü değil. Ölümlerin nedenlerini araştırıyoruz. Bir nevi intihar gibi gözüküyor. Daha önce de Akardere göletinde aynı manzara ile karşılaştık. Alınan numuneler inceleniyor” dediler.

SULARIN ZEHİRLENMESİ OLABİLİR Mİ?

Öte yandan geçtiğimiz günlerde  gazetemiz tarafından gündeme getirilen Tarım İlaçlarını sulara karışması ile ilgili haberimizden sonra gazetemizi arayan vatandaşlar, “ Köylü tarım ilacı şişelerini su kaynaklarına atıyor, depolarını buralarda yıkıyor ve bu sular göletlere karışıyor. Öncelikle tüm göletlerde suyun zehir miktarı ölçülmeli, çünkü bir çok kişi hayvanını bu göletten suluyor. Bununla birlikte ilaç deposunu su kaynağında yıkayan ve şişeleri buralarda bırakanlar hakkında işlem yapılmalı” dediler.

Haber Merkezi/Fotoğraf Enver AYDIN