EDİRNE Yağmur 6°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 10°C   KIRKLARELİ Kapalı 7°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 10°C 
Haber giriş tarihi: 08 Aralık 2012 Cumartesi, 11:22
Bedensel Engelliler Derneğinde iç çekişme
"İstifa etmek zorunda kaldım"
 
Edirne Bedensel Engellileri Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı görevinden bir ay önce istifa eden Adem Düzkes, “Doğru faaliyetler içinde olduğuna inanmadığım bir yönetimin içinde yer almamak adına, yokluklar içerisinde kurduğum büyük emeklerle büyüttüğüm, çocuğum gibi gördüğüm Derneğin Başkanlığından istifa ettim” dedi.
Edirne Bedensel Engelliler Derneği eski Başkanı Adem Düzkes, yaptığı yazılı açıklamada, kendisinin büyük çabalar sonunda kurduğu dernekte yaşananlar iç çekişmeler sonucu istifa etmek zorunda kaldığını bildirdi.
 22 yaşında iken geçirdiği trafik kazası sonucu yürüyebilme yeteneğimi kaybederek bedensel engelli olduğunu anlatan Düzkes, bunun sonucunda da 1993 yılında 7 arkadaşıyla birlikte Edirne Bedensel Engelliler Derneği’ni kurduklarını anımsattı.
Daha sonra büyük zorluklar yaşadıklarını anlatan Düzkes, o dönem ve her dönem kendilerine çok büyük yardımları dokunan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedewfçi’ye teşekkür etti.
19 yıl boyunca bir çok çalışmalar yaptıklarını anlatan Düzkes, şöyle devam etti:
Dile kolay, 19 yıl boyunca neler neler yaşandı. Derneğimizin çalışmaları sonucunda yeterli olmamak kaydıyla bedensel engelliler için WC ler yapıldı. Kaldırımlara, bazı bina girişlerine rampalar yapıldı. Edirne halkı, bedensel engellileri 1993 yılında babamın iş yerinde inanmış bir avuç arkadaşımla kurduğumuz bu dernek sayesinde tanıdı. Bedensel engellinin yüzü olduk. Dertlerini dinledik. Dertlerine, dertlerimize bir parça da olsa derman olduk. Sıkıntılarını paylaşacakları bir çatı olduk.
Derneğimiz büyüdükçe hayallerim de büyüdü. İstedim ki Edirne’de Bedensel Engelliler için bir yaşam alanı olsun. İçinde engelli eğitimine yönelik kurslar açılsın, atölyeler kurulsun, il dışından gelen engelliler işlerini halledene kadar burada barınsın, bir araya gelip sohbet edebilsin. Yıllarca uygun bir yer bulabilmek için çalmadığım kapı kalmadı. En sonunda Esentepe mevkiinde 75.Yıl İlköğretim Okulu karşısındaki alanı Sayın Belediye Başkanımız ve Yardımcılarıyla da yaptığım yoğun görüşmeler sonunda derneğimize kira karşılığı kazandırdık. İçerisine tesisin yapılması için finansörler aramaktaydık.
Ücretsiz tekerlekli sandalye temini için pet şişe ve kapak toplama kampanyaları başlatarak kendi aracımla okul ve diğer yerlerden kapakları toplamaya başladım. Taşıdığım pet şişeleri dernek önüne ve temin etmiş olduğum depoya getiriyor dernek üyelerimiz çevre dostları ile şafak temizlik elemanlarından destek alarak onları düzenliyor ve ilgili yerlere ulaştırıyorduk.
Tüm bu hizmetleri gerçekleştirirken hiçbir zaman başkan olarak kayıt dışı hesabını veremeyeceğim bir eylemde bulunmadım. Hiçbir zaman ideolojik çalışma yapmadım. Hiçbir zaman derneğin herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olmasına izin vermedim”
19 yıl boyunca tüm engelli ihtiyaç sahiplerine destek ve yardımcı olduğunu vurgulayan Düzkes, Ancak Edirne Gümrük Mensupları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin verdiği manevi desteği ile düzenlenen yemekle birlikte elde edilen gelirin ve pet şişe ve kapaklarından elde edilen gelirlerin harcanma maddeleri konusunda yönetimdeki arkadaşları ile fikir ayrılığına düştüğünü belirtti.
Düzkes, şöyle devam etti:
Pet şişe ve kapaklarından elde edilen gelirle tekerlekli sandalye alınması gerekirken yönetimde ki arkadaşlar bu geliri mevcut kiralık dernek binasının içine pimapen türü kapı v.b. türü ihtiyaçların giderlerine ve şu anda da kalorifer döşemesi vb işler için harcamak istediler. Ayrıca Gümrük Derneğinin manevi desteği ile düzenlenen yemekten elde edilen gelirin bankadaki faizini de dernekler yasasına göre alınmaması gerekirken yine amacının dışında yerlere harcama yapmak istediler. Milletvekilimiz Sayın Recep Gürkan’ın araç alımı için yapmış olduğu 5000 TL lik bağış da yine farklı amaçlar için kullanılmak istendi ve Bankadan para çekme yetkisi ile çekip ihtiyaçları harcamaya başladılar.
Mevcut yönetimdeki arkadaşları bu uygun olmayan harcama kalemleri konusunda ikna etmeye uğraşsam da başarılı olamadım.
DESTEK DEĞİL, KÖSTEK OLMAYA BAŞLADILAR
Kendisine destek olmaya gelen arkadaşların köstek olmaya başladığını vurgulayan Düzkes, şunları kaydetti:
Huzursuzluklar aldı başını yürüdü.Amaçlarının sadece etiket uğruna uğraş verdiklerine inanıyorum. Bununla birlikte dernekten üyelere örneğin denetleme kurulu üyelerinden Reyhan Samanyemez’e birden fazla tekerlekli sandalye ardı ardına verilmesi bununla birlikte Uzunköprü İlçesinden Rahman Ödev isimli bir engelliye de aynı yıl içerisinde birden fazla tekerlekli sandalye verilmesini sağladılar.Bir taraftan hiç tekerlekli sandalyesi olmayan engelliler diğer taraftan da birden fazla aracı evlerine vitrin süsü gibi koymaları.
Bu çalışma esnasında ben istifa etmemden ziyade aylardır hizmet verdiğimiz yönetim kurulundaki kişilerin başkan olma hırsıyla bana karşı çalıştıklarına şahidim. Örnek olarak şunları söyleyebilirim.
Geçen yıllara göre bu yılki üye sayısı çok daha fazla ve sağlıklı kişilerden oluşmakta Bunu nedeni de bir genel kurul yapılacak olursa oylarını garanti altına almaları… ilk planda beni yıldırmak 2. de oy garantisi. Her durumda Dilek Kaynak’ın başkan olma hırsı… Benimle beraber çalıştıklarını söyleyip yüzüme gülerek planlarını uygulayışları bana Mevlana’nın şu sözünü hatırlattı: Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Şunu unutmasınlar ki konumlar geçicidir.
 Doğru faaliyetler içinde olduğuna inanmadığım bir yönetimin içinde yer almamak adına 13.11.2012 tarihinde Dernek Başkanlığından istifa ederek, yokluklar içerisinde kurduğum büyük emeklerle büyüttüğüm, çocuğum gibi gördüğüm Derneğin Başkanlığından istifa ettim.
 Başkanlığım süresince Derneğimizin sesi kulağı olan yazılı ve görsel Basınımıza ve de tüm personellerine can-ı gönülden teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.
En derin Sevgi ve Saygılarımla tüm Edirne halkına duyururum.”
Bu haber (2026) defa okundu.

"Sultan Selimde teferruat"

Türkmenistan ve Bulgaristan tanıtıldı

80 Adet fidan toprakla buluştu

TÜİK tanıtıldı

Bisikletini böyle satıyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
BİR ŞEKER FABRİKASI ANISI…
Beyazıt Sansı
“YAPMIŞLAR BİLE!”
İ. Melih Yurduseven
ÇANAKKALE ZAFERİ SİYASETİN DIŞINDADIR…
Enver Şengül
EDİRNE İLHAN KOMAN'IN NE KADAR FARKINDA
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN EMEKLİLİK VE KIDEM TAZMİNATI HAKKI
Kerim YURK
TEK YÜREK OLAN ENEZ HALKI VE YOK OLAN SAROS KÖRFEZİ
Gözde Kabasakal
HOŞ GELDİN“ERKEKLER GÜNLERİ”
Muammer Oytan
FATİHA SÛRESİNİN FAZİLETİ:
Cuma Sohbetleri
ŞEHİTLİK VE GAZİLİK
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Gırgır çalışanları Enez'li lokantacıyı öldürdü

Apar topar kaçtılar

B Tipi Formula Pisti yalan oldu!

Polisten biber gazı

Turizmi istiyorsanız, otopark ve tuvalet sorununu çözün

Tebrikler Kaymakam Hanım

Yasak bölgede yakalandılar

Kendisini eğitime verdi

Yerde metrelerce sürüklendi

Tanker dehşet saçtı; 8 yaralı

İki Öğrenci servisi çarpıştı

Sözlü tartışma kavgaya dönüştü

“Edirne’liler markalarına sahip çıksın”

Refüje çıktı

Gümeler yakıldı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir