EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Haziran 2022 Pazartesi, 08:00
“Yunanistan kazdığı hendeklerle Türkiye’yi saldırgan ve yayılmacı göstermeye çalışıyor”
Yunanistan’ın Türkiye sınır hattına tanksavar hendeği kazdığı iddiasıyla ilgili olarak açıklama yapan Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Emirhan Kaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada durumun savaş çıkarmak gibi düşünülmemesi gerektiğini ve hendek kazma meselesinin savunmaya yönelik bir eylem olduğunu belirtti.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilim giderek artıyor. Son günlerde iki ülke arasındaki gerilim Yunan tarafının gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmasıyla daha arttı.  Yunanistan’ın Türkiye sınır hattında Meriç Nehri boyunca tanksavar hendeği kazdığı iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak bazı Yunan internet sitelerinde videolar ve fotoğrafları yayınlandı.İddiaya göreYunanistan Edirne Meriç sınırında yüz otuz beş kilometrelik hat boyunca tankların geçişini engellemek için hendek çalışmalarını hızlandırdı.

Hendekler Savunma İçin Yapılıyor

Yunanistan’ın Türkiye sınırına hendek kazmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Emirhan Kaya, “Yunanistan esasında bu hendek kazma planını 2010-2011 yıllarında gündemine taşımıştı.Sınır hattı boyuncahendek kazmaya başladı ve son günlerde özellikle çalışmalarına hız verdi. Fakat bunu bir savaş çıkarma girişimi olarak okumamak gerekiyor. Esasında zaten bu hendek kazma meselesi savunmaya yönelik bir eylem.” Dedi.

Yunan unsurlarının bölgede tanksavar hendekleri olduğunu dile getiren Kaya, Türk tarafından gelecek tankların geçişini engellemek için savunmaya yönelik hendek kazıldığını belirtti.

“Amaç Türkiye’yi saldırgan ve yayılmacı göstermek”

Kazılan hendeklerin hem Yunanistan iç kamuoyunda hem de uluslararası mecralarda Türkiye'nin kendisine yönelik bir saldırı düzenleyebileceğini ya da saldırgan yayılmacı sınırlarını genişletmeye yönelik politikalar hedefliyormuş gibi göstermek olduğunu ifade eden Uluslararası İlişkiler Uzmanı Emirhan Kaya Kaya, “Burada şunu görüyoruz ki tarihsel süreç içerisinde Yunanistan ileCumhuriyet kurulmadan önce de sonrasında da Türkiye'nin inişli çıkışlı ilişkileri vardı.Halen devam eden ve bir türlü kapanmayan, çözüme kavuşturulamayan sorunları var. Bunlar bazı dönemlerde gündeme geliyor. Bu durumda Kardak krizinde olduğu gibi sıcak çatışma ihtimali ortaya çıkıyor. Bugün de bunun bir benzerini görüyoruz.Bu zaman zaman dondurulan ilişkilerin tekrar su yüzüne çıkması söz konusu oluyor.

Adalar silahlandırılıyor

Yunanistan’ınTürkiye'nin Ege adalarının silahlandırılmasına karşı önemli bir tepki veremeyeceğini düşünerek Amerika Birleşik Devletleri'ni de arkasınaalarak hareket ettiğini ifade eden Araştırma Görevlisi Kaya, “Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri de üslerini de arttırıyor. Cumhurbaşkanımız da beş artı dört şeklinde dokuz Amerikan üssünün varlığından bahsetti Yunanistan'da. Bu durum NATO üyesi olarak da aynı zamanda bu bizi rahatsız eden bir durum.” Dedi.

“NATO'nun doğu sınırının Yunanistan'a kaydırılmasından söz ediliyor.”

Yunanistan’ın bir yandan Türkiye NATO ittifakına ihanet eden ülkeymiş gibi her an çıkabilecekmiş algısını kuvvetlendirmeye çalıştığını belirten Kaya, “Bu anlamda Türkiye'nin özellikle NATO ittifakına tabii kendi çıkarlarını da öncelikle göz önünde bulundurarak NATO ittifakına sadık kaldığını kalması gerektiğini burada vurgulaması gerekiyor.

Diğer yandan da caydırıcılık bu noktadaçok önemli. Yunanistan'a karşı bizim ulusal çıkarlarımızı her zaman koruyacağımızı zaten devlet yetkililerimiz de son günlerde sıklıkla vurguluyorlar. Yani bu anlamda bizim esas olarak yapmamız gereken bir yandan Ulusal çıkarlarımızı koruyacağımıza dair güçlü bir vurgu yaparken diğer yandan da bizim en az Yunanistan kadar NATO ittifakına sadık kalacağımızı yani dönem dönem bu Rusya ile olan yakınlaşmalarımızın da yine ulusal çıkarlarımız gereği olduğunu burada vurgulamamız gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

Burcu Temel

Bu haber (457) defa okundu.

Otluk alanda çıkan yangın korkuttu

Edirne'de Kırkpınar sporcu kayıtları başladı

Pehlivanlar için kullanılacak 3 ton yağ alana getirildi

Ücretsiz yaz spor okulları düzenlenen törenle başladı

Başpehlivan İsmail Koç’un hedefi altın kemer
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOĞUKAN VURGUN
DOĞU'DAN BATI'YA
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Arpa tarlasında hasar tespit çalışmaları yapılıyor

Tekstil fabrikaları işçi bulmakta zorluk yaşıyor

Kamyonet ata çarptı! At telef oldu sürücü yaralandı

Göbel, “Ormanlık ve tarlalara yakın alanlarda mangal yapılmamalı”

Turistler gelmeyince, sosyete pazarı yerli halka kaldı

Okan ve Bahar çifti nikah merasimi ile dünyaevine girdi

Fenalaşan kişiyi aracın camlarını kırarak kurtardılar

EDİRNE'DE OTOMOBİLLERİN ÇARPIŞMASI SONUCU 2 KİŞİ YARALANDI

Başkan İba, yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti 

EDİRNE'DE GENÇ GİRİŞİMCİ ALDIĞI DESTEKLE LAVANTA BAHÇESİ HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kazağında uyuşturucuyla yakalandı, 17 yıl hapis verildi

Şantaj ve darp davası ertelendi

EDİRNE'DE OTOMOBİL İLE HAFİF TİCARİ ARACIN ÇARPIŞTIĞI KAZADA 5 KİŞİ YARALANDI

EDİRNE'DE BUĞDAY HASADI SIRASINDA ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Ormanlık alanlara giriş 3 ay süre ile yasaklandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir