EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Haziran 2022 Perşembe, 18:18
Edirne’de Lavanta Tarla Günleri başladı
Edirne Valiliği'nin himayelerinde bu yıl beşincisi düzenlenen ve AGRO turizmin mor dopingi "Lavanta Tarla Günleri” başladı.

Edirne'de tarlaları mor renge boyayan ve ekonomik anlamda turizme katkı sağlayan lavantalar çiçek açtı.  Güzel kokusu ve göz alıcı rengi ile tarlaları mor renge boyayan lavantalar, turistlerin ve fotoğraf sanatçılarının ilgi odağı oluyor. Lavantaların çiçek açmasıyla birlikte çok sayıda vatandaş mor tarlaların yolunu tutmaya başladı.

Edirne'de 5. Lavanta Tarla Günleri sembolik olarak gerçekleştirilen lavanta hasadıyla başladı. Edirne Valiliği himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günleri, enstitü bahçesinde düzenlenen etkinlikle başladı.

Lavanta bahçelerinin artık fotoğrafçılık sanatının bir enstrümanı haline gelmiş durumda olduğunu dile getiren Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “İnşallah biz de turizm açısından önemli bir kent olduğumuz için turizmin bir parçası haline getirmemiz gerektiğini özellikle Karaağaç'taki yeni oluşturulan bahçenin bu noktada çok ilgi çekeceğini, çok ziyaretçi çekeceğini, özellikle sosyal medyada oradan çekilmiş fotoğrafların ülkenin dört bir yanına yayılacağını değerlendiriyoruz. Ama bu çalışmaların içerisinde muhakkak suretle tarımsal ürünlerin çeşitliliğini de arttırmamız gerektiğini görüyoruz. Burada yapılan çalışma o anlamda da kıymetli. Edirneli vatandaşlarımıza da davette bulunalım tam mevsimidir, tam zamanıdır. Gerek burada gerek Karaağaç'taki lavanta bahçesinde inşallah gelip çocuklar ile birlikte, aileleriyle birlikte resim çektirebilirler. Bu alanı gezebilirler. Lavantayla ilgili teknik bilgiler alabilirler.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin coğrafi konumunun iklim ve bitki çeşitliliği sayesinde tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminde önde gelen ülkelerden biri olduğunu dile getiren Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, “Farklı tıbbı bitkilerin ülkemizde adaptasyon çalışmaları yürütülmektedir. Bu bitkilerin bir tanesi de lavanta olup bölgemizde 2015 yılında çalışmalara başlanmış ve ekim alanları yaygınlaşmaya başlamıştır. Enstitümüz ile Bulgaristan’ın Stara Zagora iline bağlı kazanlıkta bulunan gül, tıbbı ve aromatik bitkiler araştırma enstitüsü arasında ikili iş birliği anlaşması sağlanmış ve bu kapsamda enstitüden lavanta çeşitleri temin edilerek belirli alanlarda damızlık olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Lavantanın kullanım alanı dikkate alındığında hasat sonrası elde edilen uçucu yağ, kozmetik, parfüm ve eczacılık alanlarında kullanılmakta olup hasat öncesinde ise çok kıymetli balı elde edilmektedir. Bölgemizde bazı tarım alanları lavanta ile değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yapılan bu tarla günleri doğrultusunda paydaşlarla önemli düzeyde bilgi alışverişi, tecrübe paylaşımı olmakta buda kendimizi güncelleme ve geliştirme imkanı sağlamaktadır. Bu acıdan etkinlikleri çok önemsiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Tohum olmazsa geleceğin olmayacağını dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, gösterdikleri çalışmalardan dolayı tebrik etti.

Konuşmaların ardından lavanta bahçesinde katılımcılar sembolik hasat gerçekleştirdi. Buradan hasat edilen lavantalar buhar distilasyon ünitesine taşındı, lavanta yağı çıkarma işlemi yapıldı.

Lavanta şerbeti ikramı yapılan etkinlikte ziyaretçiler, mor tarlalarda oluşturulan alanlarda fotoğraf çektirdi.

5. Lavanta Tarla Günleri etkinliğine Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Gökhan Balta, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Edirne Tarım İl Müdürü Atilla Beyazıt ve vatandaşlar katıldı.

Özlem Ceylan

 

 

 

 

Bu haber (424) defa okundu.

Otluk alanda çıkan yangın korkuttu

Edirne'de Kırkpınar sporcu kayıtları başladı

Pehlivanlar için kullanılacak 3 ton yağ alana getirildi

Ücretsiz yaz spor okulları düzenlenen törenle başladı

Başpehlivan İsmail Koç’un hedefi altın kemer
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOĞUKAN VURGUN
DOĞU'DAN BATI'YA
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Arpa tarlasında hasar tespit çalışmaları yapılıyor

Tekstil fabrikaları işçi bulmakta zorluk yaşıyor

Kamyonet ata çarptı! At telef oldu sürücü yaralandı

Göbel, “Ormanlık ve tarlalara yakın alanlarda mangal yapılmamalı”

Turistler gelmeyince, sosyete pazarı yerli halka kaldı

Okan ve Bahar çifti nikah merasimi ile dünyaevine girdi

Fenalaşan kişiyi aracın camlarını kırarak kurtardılar

EDİRNE'DE OTOMOBİLLERİN ÇARPIŞMASI SONUCU 2 KİŞİ YARALANDI

Başkan İba, yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti 

EDİRNE'DE GENÇ GİRİŞİMCİ ALDIĞI DESTEKLE LAVANTA BAHÇESİ HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kazağında uyuşturucuyla yakalandı, 17 yıl hapis verildi

Şantaj ve darp davası ertelendi

EDİRNE'DE OTOMOBİL İLE HAFİF TİCARİ ARACIN ÇARPIŞTIĞI KAZADA 5 KİŞİ YARALANDI

EDİRNE'DE BUĞDAY HASADI SIRASINDA ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Ormanlık alanlara giriş 3 ay süre ile yasaklandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir