EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2022 Pazartesi, 17:00
EDİRNE DİZİ FİLM PLATOSU PROJESİ’ HEM EKONOMİK, HEM DE KÜLTÜREL GELİŞİME KATKI SAĞLAYACAK
Batman Valiliğine atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, düzenlediği basın toplantısıyla görev yaptığı 3 buçuk yıl boyunca kentte hayata geçirilen ve yapımı devam eden projeler hakkında sunum yaptı. Görev süresinin dolması sebebiyle içinde ukde kalan projelerden birisi olanEdirne Dizi Film Platosu Projesi’nin (EDİWOOD) hem ekonomik, hem de sosyal ve kültürel gelişimi desteklemeye katkı sağlayacağını vurguladı.

Yeni görev yerine gitmeden önce Valilik Toplantı Salonu'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Canalp,Kırsal kalkınmadan turizme, kültürden eğitime, ulaşımdan sağlığa kadar pek çok projeyi hayata geçirdiklerine dikkat çekerken,  Edirne’nin birçok noktada Türkiye’dekiilkleri başardığına dikkat çekti.

Edirne göçmen hareketliliği açısından en hareketli il olduğunu belirten Canalp, aynı zamanda yerleşik göçmen sayısının da en az olduğu ilin yine Edirne olduğunu vurguladı.Edirne’de 5 bin yüz yabancı ikameti olduğunu hatırlatan Canalp, bunun 4 bin civarının üniversitede öğrenci olduğuna dikkat çekti.

Edirne’ye yapılan yatırımlarve projelendirmelerle ilgili sunum yapan Batman Valiliğine atanan Ekrem Canalp, hayata geçirilen ve geçirilmesi planlanan projeleri anlattı.3 Nehir 1 Şehir Projesi hayata geçtiğindekendi sınıfında dünyanın en büyük balon barajı olacağını söyleyen Vali Canalp,Projenin rekreasyon alanlarınınÇevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıtarafındanyapılacağını ifade etti.

Projede dünyanın en uzun ve kesintisiz bisiklet yolu olduğunu aktaran Vali Canalp,köprülerin sadece yaya ve bisiklet için kullanılacağına dikkat çekti.

3 ay içinde 254 köy 8 ilçe 7 belde ziyaret ettiklerini söyleyen Canalp,“150 adet köy ürünlerinin satışının yapılacağı yer oluşturduk, 130 köy camiinin bakım, onarım ve çevre düzenlemesi yaptık. 71 köye çok amaçlı salon yaptık. 49 tanesi yeni, 22 tanesi de kapasite büyütmesi şeklinde oldu. 52 köy konağı onarımını, 13 adet yeni mesire alanı yaptık” dedi.

8 ilçede aşevi hizmeti kurduklarını dile getiren Canalp,“Haftada 6 gün 3 çeşit sıcak yemek hizmeti veriyoruz. Tüm ilinin tamamına geniş kapsamlı hizmet verebilen başka bir yer yoktur Edirne bu konuda da tektir” dedi.

“Konaklamalı cemevini hayata geçiriyoruz”

Kamu kaynakları ile yapılan ilk cemevininMusulcaköyünde yer aldığını söyleyen Canalp,“Meriç Nasuhbey’de konaklamalı bir cemevi yapacağız. Bulgaristan ve balkan ülkelerine batı Trakya’dan gelen Bektaşi vatandaşlarımız buradan faydalanmış olacak” dedi.

“Fatih Sultan Mehmet Müzesi ziyaretçi rekoru kırdı”

Edirne’de 17 müze kurulduğunun altını çizen Vali Canalp,Fatih Sultan MehmetMüzesi’nin, açıldığı günden bu yana ziyaretçi rekoru kırdığını aktardı.

Necmi İye Etnografya Müzesi’ninde yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Canalp,“Burada nikâh hizmeti de veriliyor. Nikâh kıymak isteyenler de burada güzel bir anı bırakmış olabilirler. Yine bir başka müze Padişahlar Tarih Şeridi Müzesi de Türkiye’deki en iddialı müze olacak.36 Osmanlı padişahı burada sergilenecek. Tarihte kurulmuş TürkDevletleri Müzesi, Otağ-I Hümayun,Mimar Sinan ve Eserleri Müzesi'ni de hayata geçirerek Türkiye’de tek olan bir müze hâline getireceğiz. Geleneksel Türk sanatları müzesi, Balkanlarda OsmanlıEserleri, Edirne balkanların başkenti diyoruz. Bu da buna uygun bir müze oldu” ifadelerine yer verdi.

DevecihanRumeli Kültür Sanat Akademisi’nin de ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördüğünü aktaranCanalp,Burada mis sabun, süpürgecilik, saraciye, çinicilik, sepet örücülüğü, Edirnekari ve buraya Osmanlı saray mutfağı lezzetlerinin de yer aldığını belirtti.

Doğa ve Böcek Müzesi’nde de çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğini söyleyen Canalp,“Türkiye’de canlı türleri acısından 310 böcek 37 balık 10 iki ayaklı hayvan 14 yılan, 11 kertenkele 4 kaplumbağa ve 170 kuş türünün kurutulmuş hallerini görebilecekler. 83 ayrı türde 150 den fazla hayvan tahnit edilmiş şekilde hazırlandı. Bunların hiçbirisi hayvanlara zarar verilmeden yapıldı” dedi.

Devlet Tiyatrosunu 4 ay içerisinde hayata geçirdiklerini dile getiren Canalp, bu tiyatronun Edirne’ye çok yakıştığını ve hiç boş kalmadığını belirtti.

Geçen yıl 14 Haziran’ da temeli atılan Tarihi Koza Mektebinin de yapım çalışmalarının devam ettiğini aktaran Canalp, 14 Haziran 2022’de tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

HıdırlıkTabya Balkan Tarihi Müzesi’nin de yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Vali Canalp, burasının da Edirne’nin çekim merkezlerinden birisi olacağını hatırlattı.

Kırkpınar Müzesi’nde başpehlivanların heykeli olacak

Kırkpınar Müzesi için de çalışmalar yapıldığını vurgulayan Canalp, Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılacak düzenleme sonrası bu tarihi alanda oluşturulacak müzenin 12 ay sürekli olarak ziyarete açık olacağını ifade etti.Padişahlar Müzesi’nde olduğu gibi Kırkpınar Müzesi’nde de tüm başpehlivanların heykelinin olacağını aktaran Canalp, gelen ziyaretçilerin dualı çayırı da gezdirme imkânına kavuşmuş olacağını söyledi.

Edirnelilerin köy tavuğunun yumurtalarını yiyebilmeleri içinKadın Eliyle Gezen Tavuk Projesi’ni hayata geçirdiklerini aktaran Canalp, 350 üretici kadının bu projede yer aldığını ve 150 tavuktan günlük 70-85 arasında yumurta elde edildiğini dile getirdi.

Kırsal kalkınmadan turizme, kültürden eğitime, ulaşımdan sağlığa kadar pek çok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Vali Canalp, Edirne’nin Türkiye’de birçok noktada ilkleri başardığına dikkat çekti.

“Edirne, sporda da en iddialı il haline gelecek”

Eğitim, bilim, spor ve sağlık alanında da çeşitli yatırımlar yapıldığını ve projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Canalp, “Motokros spor kompleksi çerçevesindeTürkiye’nin en iddialı pisti Musabeyli korosunda yer alacak. Burada hem karavan kamping hem de çadır kamping alanı yer alacak. Burası da bitince Edirne’nin yüz akı olacak. Sporda da en iddialı il haline geleceğiz” dedi.

Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda itfaiye, AFAD, 112 acil çağrı merkezi, il sağlık müdürlüğü yetkililerince sağlıklı yaşam eğitimi ve çevre bilinci eğitimi de verildiğini aktaran Canalp, Burasınınkompleks olarak değişik kamu kurumlarının eğitimler verdiğive 12 bin 370 çocuğun burada eğitim gördü merkez haline geldiğini ifade etti.

“Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi ilk olarak Edirne’de hayata geçti”

Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi’nin ilk olarak Edirne’de uygulamaya koyulduğunu söyleyenCanalp,

“Bu proje ile tüm devlet okullarımızdaki durumu anlık olarak takip edebiliyoruz. Her okulu aylık olarak izliyoruz. Okul yükselişte mistabil mi gidiyor düşüşe mi geçti hepsini görebiliyoruz. Bu proje Türkiye de ilk defa Edirne’de uygulamaya koyuldu. Değişik adlarda da başka yerlerde uygulanmaya başlandı. Bu proje eğitimdeki başarıyı arttırmaya katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“Enez Deniz Liman ve Gümrüğü bölgesel katkı sağlayacak”

Hudut bölgesi ve limanlar ile ilgili yapılan yatırım ve projeler hakkında da sunum yapan Vali Canalp,

Enez Deniz Liman ve Gümrüğü Projesi’nin bölgesel olarak katkı sağlayacağını ve bunun da çalışmalarının hızlı şekilde devam ettiğini aktardı.

Limanın inşaatının bittiğini müjdeleyen Canalp "Üstyapı ihalesi yapılacak. Proje tadil edilerek hem küçük araç, hem de tırların feribotlara yükleneceği bir proje haline geldi" dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda tır ve gurbetçi kuyruklarının bittiğini ifade eden Canalp, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarında oluşan kuyrukların datır parkları projeleriyle biteceğine dikkat çekti.

Edirne’deyapımı devam eden Hızlı Tren Projesi'nin yüzde 80'inin tamamlandığını duyuran Canalp,

Proje tamamlandığında Edirne ile İstanbul’un komşu olacağını ve vatandaşların 1 saat 20 dakika içinde Edirne’ye gelebileceklerini dile getirdi.

Edirne'de 597 metruk bina yıkıldı

Sınır güvenliği ve göçmen hareketliliği konusunda da açıklamada bulunan Canalp,Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına paralel olarak sınır güvenlik yollarının yapımına başlandığını, 180 kilometrelik kara sınırının tamamına bu yolların yapılacağını söyledi.

Edirne'de 597 metruk binanın kent güvenliği nedeniyle yıkıldığını 89’unda ise çevreleme yapıldığını hatırlatan Canalp, "Edirne göçmen hareketliliği açısından en hareketli illerden olmasına rağmen yerleşik göçmen sayısı bakımından da nüfusa göre en az göçmenin bulunduğu kenttir" ifadelerine yer verdi.

“Edirne’yi düşük sezonda da canlı tutmalıyız”

Düşük sezonda Edirne’yi canlı ve diri tutabilecek çalışmalaryapılması gerektiğine dikkat çeken Vali Canalp, kenti her sezonda turizm açısından döndürmek ve festivallerle renklendirmek gerektiğini savundu.

Kapıkule Tır Kuyruklarını Sonlandırma Projesi ile tırcıların çilesini azaltmayı hedeflediklerini aktaran Canalp, “Bin 300 tır gelip orada sıra bekliyor. Tırcı 36 saat bekleyeceğini bildiği için Edirne’ye geliyor. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak için kent esnafından alışveriş yapıyor. Kemalköy’deki köylüleri taşıyan minibüsler yenilenditırciları merkeze taşıyorlar. Bu da Edirne ekonomisine güzel bir katkı sağlıyor” dedi.

Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yoğun bir yöneliş olduğunu belirten Vali Canalp,İhracatta her yıl yüzde 30 bir artışolduğunu aktardı.

“Sınırgüvenlik yollarını yeniliyoruz”

100 yılın projesi olanSinir fizik güvenlik sistemi ile ilgili projeyi de hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Canalp, Güvenlik sistemlerini yenileyereksınır güvenliğini arttırdıklarını vurguladı.

"Edirne birinci sırada yer alıyor"

Köylerdeki arazi toplulaştırması ile ilgili de açıklamada bulunan Vali Canalp,Arazi toplulaştırmayı da Türkiye’de en fazla yapan  ilin Edirne olduğuna değindi.

Köylerde parke taşı döşeme çalışması yaptıklarını hatırlatan Canalp, “Köylerimizin ayağı kışın çamura basmayacak, yazın da toza değmeyecek” dedi.

Koku Cenneti Tüneli Projesi kapsamında 60 civarında bitkinin ekimi yapıldığını belirten Canalp, toplam 100 farklı çeşit koku veren bitkinin burada yer alacağını aktardı.

Canalp, planlanan 3 proje hakkında bilgi verdi

Planladığı projeler hakkında da bilgi veren Vali Canalp,Edirne Dizi Film Platosu Projesi (EDİWOOD) Demirhanlı sportif havacılık pisti veyıkım kararı hazır olan 25 Kasım StadyumuProjesi’ni çok önemsediğini ifade etti.

Film ve dizi sektörünün hizmetine sunmak istedikleri EDİWOOD platosunu hayata geçirmek istediklerini ve bunun kente çok büyük katkı sağlayacağını ifade eden Canalp, Bu proje kapsamında İl Özel İdaresine 200 dönümlük arazi tahsisi yapıldığını ve bu projenin uygulanması halinde Edirne için çok önemli bir kazanç olacağını aktardı.

“Edirne için mükemmel bir proje olacak”

"Ediwood" adlı plato ile hem ekonomik değer kazandırma tanıtım yapma ve hem de sosyal kültürel gelişimini destekleme amacı güdüldüğünü söyleyen Vali Canalp, “Amerikalılar bugün Bulgaristan'a Sofya'ya gelip film çekiyor, neden Sofya'ya geliyorlar çünkü Sofya ucuz. Ama tüm Bulgarlar da Edirne'ye geliyor 'Edirne ucuz' diye. Çok yüksek maliyeti olmayan bir proje Edirne için mükemmel bir proje olacak" ifadelerine yer verdi.

“Bu proje çift amaca birden hizmet edecek”

Demirhanlı Sportif Havacılık Pisti Projesi’nde onay çıktığını belirten Canalp, “Bu şekilde hava sporlarını yapacağınız hiç bir örnek yok. Bunu yaptığımız zaman Türkiye de bir ilk olacak.Eğitim alanları ve pisti oluşturacağız.Proje onayları çıktı. O proje üzerinden bu yarım kalan işi tamamlayacağız.Burayı uçakların da kalkacağı bir yer haline getirebilirsekEdirne’nin hava ulaşımını da sağlayabileceği potansiyeli sağlamış olacağız.Bu proje çift amaca birden hizmet edecektir” diye konuştu.

“Edirnespor’un maç yapacak yeri yok”

İçinde ukde kalanprojelerden birisininde 25 Kasım Stadyumununyıkımı olduğunu dile getiren Canalp, Stadyum için proje veyıkım kararının hazır olduğunu ancak Edirnespor’un maç yapacak yeri olmadığı için beklemede olduğunu belirtti.

Özlem Ceylan- Sude Menteş

 

 

Bu haber (359) defa okundu.

Kıspet ustaları pehlivanların ihtiyaçlarını karşılamak için çabalıyor

Otluk alanda çıkan yangın korkuttu

Edirne'de Kırkpınar sporcu kayıtları başladı

Pehlivanlar için kullanılacak 3 ton yağ alana getirildi

Ücretsiz yaz spor okulları düzenlenen törenle başladı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOĞUKAN VURGUN
DOĞU'DAN BATI'YA
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Arpa tarlasında hasar tespit çalışmaları yapılıyor

Tekstil fabrikaları işçi bulmakta zorluk yaşıyor

Kamyonet ata çarptı! At telef oldu sürücü yaralandı

Göbel, “Ormanlık ve tarlalara yakın alanlarda mangal yapılmamalı”

Turistler gelmeyince, sosyete pazarı yerli halka kaldı

Okan ve Bahar çifti nikah merasimi ile dünyaevine girdi

Fenalaşan kişiyi aracın camlarını kırarak kurtardılar

EDİRNE'DE OTOMOBİLLERİN ÇARPIŞMASI SONUCU 2 KİŞİ YARALANDI

Başkan İba, yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti 

EDİRNE'DE GENÇ GİRİŞİMCİ ALDIĞI DESTEKLE LAVANTA BAHÇESİ HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kazağında uyuşturucuyla yakalandı, 17 yıl hapis verildi

Şantaj ve darp davası ertelendi

EDİRNE'DE OTOMOBİL İLE HAFİF TİCARİ ARACIN ÇARPIŞTIĞI KAZADA 5 KİŞİ YARALANDI

EDİRNE'DE BUĞDAY HASADI SIRASINDA ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Ormanlık alanlara giriş 3 ay süre ile yasaklandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir