EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Nisan 2022 Pazartesi, 10:53
YAZ MEVSİMİNİN YAKLAŞMASIYLA BİRLİKTE SİVRİSİNEK MÜCADELESİ BAŞLADI
Geçtiğimiz yıl Trakya bölgesinde ve Edirne'de yüksek sıcaklık nedeniyle dantel böceklerinin popülasyonunda artış yaşanmıştı. Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte sivrisinek ve diğer böcek çeşitlerine karşı ilaçlama çalışmaları başladı.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, özellikle Karaağaç ve çevresinde görülen sivrisineklerle mücadele çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. Alınması gereken önlemler ve sivrisineklerle mücadele konusunda açıklamada bulunan Dr. Tanrıkulu, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ilaçlama çalışmaları ve faaliyetlerin arttığını ifade etti.

Edirne’nin hemen hemen her bölgesinde geçtiğimiz yıl yaşanan dantel böceği sorunu ile karşılaşmadan önce gereken önlemleri aldıklarını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, alınan önlem sayesinde zararlı böceklerin yayılmasının önüne geçildiğini ifade etti.

5 mist blower, 18 sırt pompası, 5 araç ve 18 uygulayıcı ve ilgili müdürlerle çalışmaların devam ettiğini aktaran Tanrıkulu, bu anlamda vatandaşların da eğitimine önem verdiklerinden dolayı müstakil evde yaşayanları afişler ve el broşürleri ile bilgilendirdiklerini söyledi.

Kullanılmayan eski lastiklerin içerisinde biriken sulardan ötürü çok ciddi sinek türediğinin görüldüğünü belirten Tanrıkulu, “Bu yüzden halkın bilinçli olması gerekir ki böyle şeylerle daha az karşılaşabilelim. Vatandaşlarımızı önce bilgilendiriyoruz, sonrada gerekli desteği veriyoruz. Asıl olanda zaten bu tür çalışmalarda halkımızın bilgilendirilmesidir. İnsan sağlığına etki etmeyecek, CE, TSE belgeli ve sağlık bakanlığından ruhsatlı çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“Yerleşim bölgelerine yakın yerlerde çeltik ekilmemeli”

Trakya bölgesi ve Edirne’de çeltik ekiminin yaygın olmasına bağlı olarak sivrisinek görülme oranının da yüksek olduğunu söyleyen Tanrıkulu, ikametlere yakın bölgelerde çeltik ekiminin yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Doğayı ve yeşili korumak için fazla ilaçlama yapılmaması gerektiğine de değinen Tanrıkulu, “Bazen sivrisinek ısıracak, zarar verecek ama doğanın ve yeşilin korunması için gerekli fedakârlığı göstereceğiz” diye konuştu.

Çevreye zarar vermeden bilimsel ve biyolojik yöntemlerle çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tanrıkulu, Edirne’nin çevresine ve doğasına zarar vermeden biyolojik bir yöntemle ve bilimsel şekilde çalışma yaptıklarını vurguladı.

Edirne gibi toprağı değerli olan bir coğrafyada asıl olan şeyin doğaya korumacı yaklaşmak, halkın sağlığını ve yaşam kalitesini yükseltmek olması gerektiğini aktaran Dr. Tanrıkulu, yazın yapılan çalışmaların yanı sıra kışın da kapalı alanları, ahırları, su birikintilerini larvaya karşı ilaçlama yaptıklarına değindi.

Sadece sivrisinekle mücadele çalışması yapmadıklarını belirten Dr. Tanrıkulu, kene, fare, dantel böceğine karşı da ilaçlama yaptıklarını ifade etti.

“Sinekler yüzünden yürüyemiyoruz, yüzümüze geliyorlar”

Karaağaç’ta yürüyüşe çıktığı zaman sineklerden dolayı rahat edemediğini söyleyen vatandaşlardan Metin Doğan, bu konuda ilaçlama çalışmalarının arttırılması gerektiğini savundu. 

Bisiklet sürerken karşılaştığı sinekler yüzünden bazen zorluk yaşadığını aktaran Vatandaşlardan Ergun Sevindi, “Bisiklet sevdalısıyım. Biraz mevsimsel bir iş ancak bisiklet sürerken bazen sivrisinekler yüzünden sarsılıyorum çok fazla var bunun için ilaçlama yapılmasını bekliyoruz. Karaağaç yolunda, köprünün üzerinde insanların gözlerine geliyorlar. Yağmur sonrası nemli havalarda çok fazla çıkıyorlar. Bunlar için özel bir ilaçlama yapılmalıdır. Güzel bir ilaçlama yapılırsa seviniriz” ifadelerine yer verdi.

Burcu Temel- Sude Menteş

Bu haber (832) defa okundu.

TEKİRDAĞ'DA "19 MAYIS GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ" YAPILDI

EDİRNE'DE GENÇLİK ŞÖLENİ DÜZENLENDİ

TED EDİRNE KOLEJİ KÜREK KULÜBÜ SPORCULARI, MİNİKLERLE BİRLİKTE KONDİSYON KÜREĞİ ÇEKTİ

KEŞAN'DA OTOMOBİLLE MİNİBÜSÜN ÇARPIŞMASI SONUCU 1 KİŞİ YARALANDI

ÇEŞİTLİ SPOR DALLARINDA GÖSTERİ YAPAN ÖĞRENCİLER, İZLEYİCİLERDEN TAM NOT ALDI
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOĞUKAN VURGUN
BATI'DAN DOĞU'YA
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

ÜCRETSİZ CİĞERDEN ALMAK İSTEYENLER BİRBİRİYLE YARIŞTI

10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, renkli görüntülerle başladı

EDİRNE'DE MAZGAL HIRSIZLIĞI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Korkunç kazada 4 kişi yaralandı

EKİM SEZONU BAŞLADI, FIRSATÇILAR HAREKETE GEÇTİ!

VALİ CANALP VE EŞİ AYTEN CANALP, DÜZENLENEN TÖRENLE UĞURLANDI

DUR İHTARINA UYMAYAN ARACIN SÜRÜCÜSÜ EHLİYETSİZ ÇIKTI

VALİ EKREM CANALP EDİRNELİLERLE VEDALAŞTI

EDİRNE'DE SULAMA KANALINA DÜŞEN KARACAYI KÖY MUHTARI ÇIKARDI

EDİRNE'DE CADDEDEKİ AĞACA OĞUL VEREN ARILAR, ÇUVALA KOYULARAK BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Ülkü Ocakları üyeleri toplantıda bir araya geldi

EDİRNE'DE PARK HALİNDEKİ TIRA ÇARPAN OTOMOBİLİN SÜRÜCÜSÜ YARALANDI

‘TRAKYA MÜZİK FESTİVALİ’ BAŞLIYOR

Ayçiçeği ekili bazı alanlarda köse hastalığına rastlandı

ÇİFTÇİLERİMİZİN MAĞDURİYET YAŞAMAMASI İÇİN GEREKEN YAPILIYOR

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir