EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Ocak 2022 Cuma, 17:39
SOĞUK HAVA PAZARI DA ESNAFI DA VURDU
Edirne’de her hafta Cuma günü kurulan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Ulus Pazarı, en durgun günlerinden birisini yaşadı. Havaların soğuk olması nedeniyle yerli halkın dışarı çıkmaması ve Bulgar turistlerin de kente gelmemesi nedeniyle bu hafta pazar boş kaldı.

Son dönemlerde yaşanan Bulgar turist yoğunluğunun ardından Ulus Pazarı en sakin günlerinden birisini yaşadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklarını tamamlayan Pazar esnafı boşluk karşısında şok oldu. Yılbaşı öncesi alışverişlerini tamamlayıp stok yapan Bulgar turistlerin sayısında, soğuk havanın da etkisiyle azalma olduğu görüldü.

 Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, havaların soğuk olması nedeniyle Bulgar vatandaşların seyahatlerini kısıtladığını bu nedenle Pazar tezgâhlarının da boş kaldığını söyledi.

Bulgar vatandaşların havaların soğuk olması dolayısıyla seyahatlerini kısıtladığını belirten Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, yılbaşından önce çok ciddi alışveriş ve stok yaptıklarını ve bu yüzden biraz dinlenmeye çekildiklerini aktardı.

Nisan Mayıs aylarına doğru alışverişlerde tekrardan yoğunluk olmasını beklediklerini söyleyen Reisoğlu, “Edirne’ye daha fazla geleceklerdir diye düşünüyoruz. Pahalılık olması yerli vatandaşların alım gücünü düşürdüğü için eskiden aldıkları şeyleri kısıtlıyorlar. Fiyatlarda ciddi artış oldu. İplikte sanayide her şeyde gözle görülür bir zam olduğu için bu da pazara yansıyor. Her insanın kendine göre sermayesi var buna göre kendisini döndürmeye çalışıyor. Küçük sermayeli küçük dönüyor. Büyük olan biraz daha büyük dönüyor bu durumda da daha çok çeşitli ürünler getirerek ona göre ticaretini yapıyor” ifadelerine yer verdi.  

“Tezgâh açma talebiyle Kütahya’dan, Bursa’dan arıyorlar”

Televizyonlarda çıkan Bulgar turist yoğunluğu haberlerinin ardından esnaflar arasında pazara olan ilginin de arttığını dile getiren Reisoğlu,  “Edirne’nin sınır kenti olması sebebiyle alışverişe gelen Bulgar turistler nedeniyle herkes burada dükkân ve pazarda tezgâh kurmak istiyor. Sınır kentlerinde olan hareketliliği değerlendirmeye çalışıyorlar.  Tezgâh açma talebiyle Kütahya’dan, Bursa’dan arıyorlar. Böyle bir arz talep meselesi de gündeme geldi. Şuan yoğunluk olmadığı için talepler de azaldı. Öncelik olarak Edirne’nin esnafına yardımcı oluyoruz daha sonra dışarıdan gelecek olan esnafın taleplerini değerlendiriyoruz. Tüm çarşı esnafımız zor günlerden geçiyor o yüzden bu tür fırsatlardan da ilk olarak Edirne esnafımız yararlanacak” şeklinde açıklamada bulundu.  

“2-3 hafta sonra yeniden hareketlilik yaşanır”

Havaların soğumasıyla birlikte 2 haftadır işlerin durgun geçtiğini belirten pazar esnafı Salim Mızrak, “Döviz kurundaki düşüş nedeniyle Bulgaristan’dan gelen müşterilerin sayısı da azaldı. Pazara talep azaldı. 2 hafta önce işler çok iyiydi. Paraları değerli olduğu için buradan tüm ihtiyaçlarını karşılayıp gidiyorlardı. Bu süreç böyle gitmez düzelir. Belki 2-3 hafta sonra yeniden hareketlilik yaşanır. Biraz zor günlerden geçeceğiz ama sonra düzeleceğine inanıyorum” dedi.

“Mart ayına kadar durgun geçer”

Sezon bittiğini ve işlerin durulduğunu aktaran Pazar esnafı Abbas Turan,  “Her sene yılbaşından sonra bir durgunluk yaşanıyor. 2-3 ay kadar Ocak Şubat aylarında fazla iş olmaz. Şuana kadar işlerimiz iyi gitti. Artık gidişata göre hareket edeceğiz. Müşteriler azaldı. Mart ayından sonra yeniden hareketlilik yaşanmasıyla işlerimiz de düzene girer diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Pazar bu hafta boş kaldı”

İşlerin durgun geçtiğini ve zorlandıklarını söyleyen Pazar esnafı Cengiz Topel Aral, “Bu gelen zamlarla beraber yerli halkın alım gücü düştü. Pazar bu hafta boş kaldı. İşler hiç iyi değil. Durum içler acısı. Ürün alırken dolar ile aldığımız için bu da bizi zorluyor. Her hafta ürün almaya gittiğimizde fiyatları artmış oluyor” dedi.

Özlem Ceylan

 

 

Bu haber (635) defa okundu.

TED EDİRNE KOLEJİ KÜREK KULÜBÜ SPORCULARI, MİNİKLERLE BİRLİKTE KONDİSYON KÜREĞİ ÇEKTİ





KEŞAN'DA OTOMOBİLLE MİNİBÜSÜN ÇARPIŞMASI SONUCU 1 KİŞİ YARALANDI





ÇEŞİTLİ SPOR DALLARINDA GÖSTERİ YAPAN ÖĞRENCİLER, İZLEYİCİLERDEN TAM NOT ALDI





‘TRAKYA MÜZİK FESTİVALİ’ BAŞLIYOR





TED EDİRNE KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNİN 19 MAYIS COŞKUSU




BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOĞUKAN VURGUN
BATI'DAN DOĞU'YA
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

ÜCRETSİZ CİĞERDEN ALMAK İSTEYENLER BİRBİRİYLE YARIŞTI

10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, renkli görüntülerle başladı

EDİRNE'DE MAZGAL HIRSIZLIĞI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Korkunç kazada 4 kişi yaralandı

EKİM SEZONU BAŞLADI, FIRSATÇILAR HAREKETE GEÇTİ!

VALİ CANALP VE EŞİ AYTEN CANALP, DÜZENLENEN TÖRENLE UĞURLANDI

DUR İHTARINA UYMAYAN ARACIN SÜRÜCÜSÜ EHLİYETSİZ ÇIKTI

VALİ EKREM CANALP EDİRNELİLERLE VEDALAŞTI

EDİRNE'DE SULAMA KANALINA DÜŞEN KARACAYI KÖY MUHTARI ÇIKARDI

EDİRNE'DE CADDEDEKİ AĞACA OĞUL VEREN ARILAR, ÇUVALA KOYULARAK BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Ülkü Ocakları üyeleri toplantıda bir araya geldi

EDİRNE'DE PARK HALİNDEKİ TIRA ÇARPAN OTOMOBİLİN SÜRÜCÜSÜ YARALANDI

Ayçiçeği ekili bazı alanlarda köse hastalığına rastlandı

‘TRAKYA MÜZİK FESTİVALİ’ BAŞLIYOR

ÇİFTÇİLERİMİZİN MAĞDURİYET YAŞAMAMASI İÇİN GEREKEN YAPILIYOR

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir