EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 19 Kasım 2021 Cuma, 11:45
“Tarım çok ciddi planlama ve takip gerektiriyor”
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, tarım gündemine dair açıklamalarda bulundu. Tarımın stratejik bir konu olduğunu dile getiren İriş, çok ciddi planlama ve takip gerektirdiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, tarım gündemine dair partisinin il başkanlığında açıklamalarda bulundu.

Tarımın stratejik bir konu olduğunu dile getiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, çok ciddi planlama ve takip gerektirdiğini söyledi.

Tarıma elverişli topraklara sahip olan Türkiye’nin kendi insanını doyurabilmenin yanında, ihracata da katkı sağlayacak potansiyele sahip olduğunu aktaran İriş, “Tarım ile toprak, et ile tırnak gibidir. Tarım deyince ilk akla gelen şey, topraktır. Tarımsal üretimle alakalı hususları ifade etmezden evvel, toprakla alakalı birkaç cümle söylemekte fayda var. Açık yüreklilikle ifade etmeliyiz ki, topraklarımızı hoyratça heder ediyoruz. Akıl almaz bir yapılaşma ile betonlaşıyoruz. Bunun sonucunda da tarım alanlarımızda ürkütücü bir azalma yaşanıyor. Nitekim, 2002’de 26 milyon hektar olan tarım alanları 2020’de 23 milyon hektara düşmüştür. Bu büyük bir kayıptır. Bunun için; her türlü yapılaşma ve imar faaliyetleri sıkı bir disiplin içerisinde ele alınmalıdır. Tarım arazilerimizin korunması için ciddi tedbirler alınmalı, acilen kanuni düzenlemeler yapılmalıdır.” Şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin ihtiyaçları ve üretim potansiyelleri göz önüne alınarak üretim planları yapılmalı”

Türkiye’nin ihtiyaçları ve üretim potansiyelleri göz önüne alınarak üretim planları yapılması gerektiğini öne süren İriş, “Bölgesel bazda yapılacak planlara uygun üretim yapılabilmesi için, gerekli yönlendirme ve teşvikler, ekim öncesinde ilan edilmelidir. Üreticimiz buna göre kendini hazırlayacaktır. Sonunda üretimle tüketim arasında dengeli bir yapı oluşacaktır. Böylece bazı seneler yokluğu çekilen ürünler, bazı senelerde de fazlalıktan dolayı zayi olmayacaktır.” İfadelerini kullandı.

“Lisanslı depoculuk sistemi geliştirilmeli”

Lisanslı depoculuk sisteminin yaygınlaştırılmasının önemli bir konu olduğuna dikkat çeken İriş, “Bu sistemle stoklamalardaki yetersizliklerden kaynaklanan zayiatlar ortadan kalkar. Ülke genelindeki ürün stoklarına ait bilgiler daha güvenilir olur. Böylece stoklardaki ürünler, elektronik ürün senedi ile muazzam bir teminat oluşturur. ELÜS kullanımı yaygınlaştıkça borsa oluşur, gelişen zaman içerisinde çiftçinin kredi kullanma ihtiyacı azalır dolasıyla faiz yükü hafifler.” Dedi.

Hayvancılığın can damarı, damızlık üretmektir”

 Uzun vadeli hayvancılık politikaları geliştirilmesi gerektiğini ifade eden İriş, “Hayvancılığın can damarı, damızlık üretmektir. Damızlık yetiştirme konusu zaman, dikkat, takip ve sabır ister. Ülkemiz maalesef 1950’li yıllardan beri damızlık ithalatı yapmaktadır. Zaman zaman başarılı uygulamalar olmuş. Trakya ve özelde Edirne damızlık hayvan yetiştirilmesinde güzel mesafeler kat etmiş. Ancak sürdürülememiştir. Artık daha fazla zaman kaybedilmemelidir. Bu iş için kararlı bir irade ortaya koymak yeterlidir. Hayvancılıkta yem önemli bir maliyet unsurudur. Yem maliyetleri Ege ve Marmara bölgelerimizde daha uygundur. Ege ve Marmara Bölgeleri, damızlık ve süt üretimi için, Doğu Anadolu ise et üretimi için daha uygun bölgelerdir.Bu durum göz önüne alınarak bölgelerin iklim ve doğa yapılarına uygun olarak ıslah edilmiş hayvan çeşitliliği de iyi yönetilmelidir.  Et maliyetlerinin düşürülmesi için hayvanların bir sezon yayla/meralarda beslenmesi teşvik edilmelidir.” Dedi.

Toplantıya, Saadet Partisi İl Ekonomik İşler Başkanı Ekonomist Selim Tekin, İl Stk ve Halkla İlişkiler Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Halil İbrahim İriş, İl Sosyal İşler Başkanı Hasan Yüzer, İl Gençlik Kolları Başkanı İnş. Müh. Talha Çelebi, Merkez İlçe Başkanı Samet Kaya katıldı.

Burcu Temel

Bu haber (376) defa okundu.

Selimiye bölgesindeki park sorunu çözüme kavuşuyor

Kılıççıgil, “Edirne’de ceza kesilen depo ve eczane yok”

BEST BUDDİES TURKEY EŞLEŞTİRME TÖRENİ TED EDİRNE KOLEJİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

KORKUNÇ KAZADA 1 KİŞİ YARALANDI

“VAKA ARTIŞLARININ NEDENLERİNİN BAŞINDA AŞI KARŞITLIĞI YER ALIYOR”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye mevsimin ilk karı düştü

Bu kaçıncı… Önlem alınması için birinin ölmesi mi gerek?

Feci kazada 2 kişi yaralandı

Polisten kaçarken kaza yapan otomobilde uyuşturucu ele geçirildi

Eğitim öğretime bir gün ara verildi

Park halindeki araç faciayı önledi

Zıpkınkurt: “Fırını olmayan adam fırıncıları yönetmeye çalışıyor”

Operasyonda 4 şüpheli yakalandı

EDİRNE’DE 2+1 EV İCRADAN SATIŞA ÇIKTI

Doktor Üngül, gözyaşlarıyla uğurlandı

164 ODALI OTEL AÇIK ARTIRMAYLA SATILACAK

Gerçek kahve çekirdeği ve çikolatadan oluşan elbise, festivalde görücüye çıktı

Usulsüzlük ve rüşvet iddiasıyla operasyon başlatıldı

KORKUNÇ KAZADA 1 KİŞİ YARALANDI

MOTOKROSTA FİNAL HEYECANI EDİRNE’DE YAŞANACAK

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir