EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Ekim 2021 Perşembe, 15:42
Arıcılık kurslarına gençler ve kadınlar da yoğun ilgi gösteriyor
Edirne Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan teorik ve uygulamalı arıcılık kursu, yoğun ilgi görüyor.  Özellikle salgın döneminde organik ve doğal ürünlere talebin artmasının ardından arıcılık ve bal üretiminin arttırılması maksadıyla açılan kursta 60 kursiyer eğitim alıyor. Kursiyerler eğitimi bitirdikten sonra aldıkları sertifika ile kendi işini kurmayı hedefliyor.

Arıcılık kursu eğitimleri Eğitmen Uğur Boz tarafından haftanın 3 günü Ayşekadın Kurs Merkezi’nde salgın tedbirleri kapsamında yüz yüze veriliyor. Toplam 72 saat olarak belirlenen kursta gece ve gündüz 2 grup olmak üzere 60 kişi bulunuyor.

2021-2022 öğretim yılında 125 kurs, bin 851 kursiyerle hizmet verdiklerini söyleyen Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şeref Uz; “Bunlardan bir tanesi olan arıcılık kursunda yapılan çalışmaları yerinde görüyoruz. Arıcılık kursu insanların yaşamında hava, su ve gıda gibi son derece önemlidir. Gıdanın da pandemi ile birlikte organik olması son derece önem arz etmektedir. Biz de halkımızın temel ihtiyacı olan gıdaya kolay ulaşabilmesi için kurs düzenledik. Gündüz ve akşam olmak üzere 2 periyot halinde toplam 60 kursiyerle hizmet veriyoruz” dedi.

 “Kursumuza yoğun bir ilgi var”

Özellikle salgın döneminde doğal ürünlere talebin artmasıyla arıcılık kursuna olan ilginin de arttığını aktaran Uz; “Bu kurs bittikten sonra yine 2 kurs açmayı planlıyoruz. Arıcılık kursunda ilk olarak teorik bilgiler veriliyor. Sonrasında ise bu teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülme aşaması oluyor. Şimdi peteklerde mumyalama işleminin nasıl yapıldığını öğreniyorlar. Arıcılık en yoğun ilgi gören kurslardan birisidir. Çünkü insan sağlığı, üretim ve pazar sorunu olmayan bir kurstur. Üretildikten sonra tüketiciye ulaşmak ve pazarlaması son derece kolay oluyor. Kursiyerlerimiz hem topluma hizmet etmek hem de aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla burada eğitim alıyor. Haftada 3 gün olmak üzere toplam 72 saat kurs veriliyor. Arıcılığa ilk defa bu kursta başlayanlar var. Çok büyük keyif alarak kursa katılıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Kolonilerin bar bakımlarından arı hastalıklarıyla mücadeleye kadar birçok konu var”

72 saatlik bir kurs sürecinin ardından başarılı olanlara sertifika verdiklerini söyleyen Halk Eğitim Merkezi Arıcılık Kurs Eğitmeni Uğur Boz; “İlk olarak kolonilerin bar bakımları, ana arı yetiştirme yöntemleri, sonbahar bakımı ve bal hasadı konusunda eğitimlerimiz oluyor. Bunun yanında arı hastalıklarına karşı da alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirme yapıyoruz.  Kursumuza genellikle arıcılığa hiç başlamamış ve ilgisi olanlar katılıyor. Ama bunun yanında arıcılık yapan ve eksik noktaları olan kişiler de kursumuza gelerek öğreniyorlar” ifadelerine yer verdi.

 “Ana arı yetiştirme yöntemlerini bilmek çok önemli”

Arıcılığa yeni başlayanların kursta birçok tecrübe edinip sonrasında bunu hayata geçirdiğini ifade eden Boz;  “Ana arı yetiştirme yöntemleri burada çok büyük öneme sahip. Ana arı yetiştirmeyi bildiğimiz zaman arıcılıkta çok daha başarılı olabiliyoruz. Kursumuzun sonunda arıcılık yapan arkadaşlar kendini geliştirmiş şekilde işini de büyütebiliyorlar. Kendine ek gelir sağlamak amacıyla kursumuza katılanlar ise sonrasında arıcılık mesleğini büyüterek kendi işini kurabiliyor” dedi.

“Kursun çok faydası oldu”

Arıcılık kursunun çok büyük bir getirisi olduğunu söyleyen kursiyerlerden Nuray Erdem;  “Ana arı üretimi, petek takma, kasnak petek takma, ana arıların diğer kovana nakli, kolonilerdeki az arılar ile daha güçlü arıların birleştirilmesi gibi birçok işlemi bu kursta öğrendim. Çok severek ve ilgi duyarak katılıyorum. Burada öğrendiğim bilgilerden sonra kendimi geliştirerek işimi kurmayı düşünüyorum. Bir ev hanımı olarak evime katkıda bulunmak için arıcılık yapmayı düşünüyorum. Hem geçim kaynağı olarak hem de hayvanları çok seviyorum. Organik ve temiz bal üretmek istiyorum. Bu kursa katılarak çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Çünkü bana çok getirisi oldu bilmediğim birçok şeyi burada öğrendim. Arıcılığa bu yıl başladım ama eksik olduğum çok konu vardı o yüzden bu kursa katılarak bilgilerimi daha da güçlendirdim” şeklinde konuştu.

“Kışlatma konusunda çok eksiklerim vardı”

Yaklaşık 4 yıldır arıcılıkla uğraştığını söyleyen kursiyerlerden Mehmet Özkan; “Eksik olduğum ve bilmediğim çok nokta olduğu için arıcılık kursuna katılmaya karar verdim. Kışlatma konusunda çok eksiklerim vardı bunların bilgisini aldım. Modern arıcılık üretimi konusunda da eksik olduğum konuları gördüm. Ana arı üretimi, koloni yönetimi gibi konularda eğitim aldım. Bu kurslara gelmenin büyük katkısı oluyor. Herkese bu kursa gitmelerini tavsiye ediyorum. Daha önce çevreden duyduğumuz bilgilerle arıcılık yapıyordum. Ama kursa geldikten sonra bu işin teknik bilgilerini öğrendim. Bu kursun bana çok büyük katkısı oldu” dedi.

“Temiz ve organik bal üretimi yapmak istiyorum”

Kursta arıların davranışları konusunda bilgi edindiğini ve bunun çok faydası olduğunu aktaran Kursiyer İrem Tekergölü; “Buradan aldığım eğitim sonrası temiz ve organik bal üretimi yapmak istiyorum. Özellikle sepet kovanında bazı şeyleri geliştirmek istiyorum. Artık sepet kovan yapan çok fazla kalmadı tükeniyor diyebiliriz. Buna da çok ilgim var o konuda da bilgi sahibi olup ona yönelmeyi düşünüyorum” dedi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (542) defa okundu.

Selimiye bölgesindeki park sorunu çözüme kavuşuyor

Kılıççıgil, “Edirne’de ceza kesilen depo ve eczane yok”

BEST BUDDİES TURKEY EŞLEŞTİRME TÖRENİ TED EDİRNE KOLEJİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

KORKUNÇ KAZADA 1 KİŞİ YARALANDI

“VAKA ARTIŞLARININ NEDENLERİNİN BAŞINDA AŞI KARŞITLIĞI YER ALIYOR”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye mevsimin ilk karı düştü

Bu kaçıncı… Önlem alınması için birinin ölmesi mi gerek?

Feci kazada 2 kişi yaralandı

Polisten kaçarken kaza yapan otomobilde uyuşturucu ele geçirildi

Eğitim öğretime bir gün ara verildi

Park halindeki araç faciayı önledi

Zıpkınkurt: “Fırını olmayan adam fırıncıları yönetmeye çalışıyor”

Operasyonda 4 şüpheli yakalandı

EDİRNE’DE 2+1 EV İCRADAN SATIŞA ÇIKTI

Doktor Üngül, gözyaşlarıyla uğurlandı

164 ODALI OTEL AÇIK ARTIRMAYLA SATILACAK

Gerçek kahve çekirdeği ve çikolatadan oluşan elbise, festivalde görücüye çıktı

Usulsüzlük ve rüşvet iddiasıyla operasyon başlatıldı

MOTOKROSTA FİNAL HEYECANI EDİRNE’DE YAŞANACAK

Cambaz; “2 yıldır talebimize cevap vermeyen ETSO yönetimi şimdi baskı yapıyor”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir