EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 10 Ekim 2021 Pazar, 13:45
Bakanlıktan onay çıktı! Havsa’ya Gümrük Müdürlüğü kurulacak
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un Edirne ziyaretinde gündeme gelen Havsa’ya gümrük müdürlüğü kurulması konusu açıklığa kavuştu. Bakanlığın ilçeye gümrük müdürlüğü kurulmasına onay verdiğini sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba; “Havsa Gümrük Müdürlüğü’nün kurulacağının sözünü vermiştik. Bakanımız Dr. Mehmet Muş’un olurlarıyla, Havsa Gümrük Müdürlüğü’müzün kuruluşu onaylanmış bulunuyor. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek müjdeli haberi verdi.

Ağustos ayında Edirne’de bir takım ziyaret ve incelemelerde bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kentteki yatırımlar hakkında AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba’dan bilgi almıştı. Yapılan görüşmelerde Havsa ilçesine Gümrük Müdürlüğü kurulması konusu da gündeme gelmiş ve bununla ilgili söz alınmıştı. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, konunun takipçisi olduklarını ve verdikleri sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

“Havsa Gümrük Müdürlüğü’nün kurulacağının sözünü vermiştik”

Ticaret Bakanlığı’nın ilçeye Gümrük Müdürlüğü kurulmasına onay verdiği müjdesini AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Bakanlığın ilçeye Gümrük Müdürlüğü kurulmasına onay verdiğini sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba; “Edirne’miz ve bölgemiz için çok önemli bir gelişmeyi duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Havsa Gümrük Müdürlüğü’nün kurulacağının sözünü vermiştik. Bakanımız S. Dr. Mehmet Muş’un olurlarıyla, Havsa Gümrük Müdürlüğü’müzün kuruluşu onaylanmış bulunuyor. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.

                “Edirne’miz ve bölgemiz için çok önemli bir gelişmeyi duyurmaktan mutluluk duyuyorum” diyerek Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük Müdürlüğü’ne onay verdiğini duyuran AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, söz konusu belgeyi de beraberinde paylaştı.

Başkan İba’nın Gümrük Müdürlüğü kurulması ile ilgili paylaştığı belgede;  “Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğüne alternatif olarak Edirne il sınırları içerisinde ithalat ve ihracat işlemlerinin yapılabileceği bir iç gümrük müdürlüğü kurulup kurulamayacağı ile ilgili olarak saha çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saha çalışmaları sonucunda;

Edirne ili Havsa ilçesinin, Kapıkule Gümrük Kapısına 51 km mesafede olduğu ve Avrupa’ya olan dış ticaretimizin gerçekleştirildiği en büyük gümrük kapısı olan Kapıkule Gümrük Kapısı yol güzergâhı üzerinde gümrük kapısına varış öncesinde ‘son durak’ niteliğinde önemli bir yer olduğu, ayrıca İstanbul, Çanakkale ve Kırklareli ulaşım yollarının da kavşak noktasında bulunduğu, Havsa’da kurulacak bir gümrük müdürlüğünün Kırklareli iline de hizmet verebileceği, söz konusu gümrük müdürlüğünün 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara-Çanakkale Otoyolu ile İpsala, Keşan ve Uzunköprü’de kurulma çalışmaları devam eden organize sanayi bölgelerinin de Avrupa’ya uzanan ulaşım güzergâhı üzerinde stratejik bir konumda olacağı tespit edilmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde, Edirne ilinin artan dış ticaret hacmi ve söz konusu dış ticaret hacminin arttırılmasına katkı sağlayacak devam etmekte olan çalışmalar, Havsa ilçesinin lojistik konumu, Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğünün faaliyet gösterdiği alandaki mevcut altyapı eksiklikleri ve Yüksek Hızlı Tren projesi nedeniyle Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğünün kara yoluyla yük taşınmasına yönelik hizmetlerinin önümüzdeki dönemde kesintiye uğrayabilme ihtimali hususları dikkate alındığında, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 465’inci maddesi ile 509’uncu maddesinin üçüncü fıkrasının ( c ) bendi uyarınca, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet verecek ‘Havsa Gümrük Müdürlüğü’ adı ile bir gümrük müdürlüğü kurulmasının uygun olacağı mütalaa edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Burcu Temel

 

Bu haber (878) defa okundu.

Selimiye Meydanı düzenleme çalışmaları devam ediyor

Bakanlıktan onay çıktı! Havsa’ya Gümrük Müdürlüğü kurulacak

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı

Fabrika çalışanları iş yerlerinde aşılanıyor

DÜZENEKLE PARA ÇEKEN ZANLI TUTUKLANDI
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'ye yeni bir işletme açıldı

Ücretsiz otoparklara haksız işgal!

Şantaj ve darp sanıklarının yargılanmasına devam edildi

7 sürücüye 17 bin 613 lira ceza yazıldı

Dikkat! O bölgeler 8 saat enerjisiz kalacak

Hırsızlık zanlısı marketi soyduktan sonra kapının camını kırarak kaçtı

Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Işık’ın mutlu günü

Araçlarında ruhsatsız silahlar ele geçirilen 3 kişi gözaltına alındı

Karaağaç Kabak Festivali'nde yemek yarışması düzenlendi

Usta arıcı, 160 yıllık anıt ağaçtan 10 bin adet arı çıkardı

Servis araçları ve şoförlerine yönelik denetim

Mustafa Necati İlkokulu öğrencilerinden tiyatro gösterisi

TED Koleji lise öğrencilerinden NASA başarısı

TÜGVA'dan haklarında çıkan olumsuz haber ve açıklamalara tepki

Hamsi hem tezgâhları şenlendirdi, hem de yüzleri güldürdü

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir