EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 02 Ağustos 2021 Pazartesi, 06:24
Edirne’deki otellerde ‘gurbetçi’ bereketi
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini geçirmek için memleket hasretiyle yola çıkan gurbetçiler, Edirne’deki esnaflara can suyu oldu. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan girdikten sonra Edirne’deki otellerde konaklayan gurbetçiler, kentin tarihi ve turistik noktalarını dolaşırken kent esnafından da alışveriş yaparak ekonomiye destek oluyor.

Kovid-19 salgınıyla mücadele döneminde zor günlerden geçen esnafın yüzü gurbetçilerle güldü. Türkiye’ye gelişlerde Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih eden gurbetçiler, Edirne’de hediyelik eşya satıcısından zücaciyeye, giyimden, badem ezmecisine, ciğerciden, otelcisine kadar birçok alanda kent esnafına destek sağlıyor.  

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte işlerinde hareketlilik yaşanmaya başlayan otelcilere bir destek de gurbetçilerden geldi. Memleketlerine gitmeden önce Edirne’de mola veren gurbetçiler otellerde konaklayarak dinlenme fırsatı buluyor.

Bu yıl salgının etkilerinin hafiflemesiyle birlikte memleket hasretlerini gidermek üzere yola çıkan gurbetçilerin sayısında 3-4 kat artış olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi ve otel işletmecisi Gökhan Balta, bu durumun kent ekonomisine olumlu yansımalarının olduğunu aktardı.

“Ağustos 15’ine kadar gelişler devam eder”

Gurbetçilerin gelmeye başlamasıyla birlikte Edirne’nin hem ekonomisine hem de sosyal ve kültürel yaşantısında iyi bir derecede hareketlilik olduğunu söyleyen Balta, “Şuan hala gelişler devam ediyor. Ağustos’un 15’ine kadar Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşların Türkiye’ye girişleri devam edecek. Aynı zamanda daha sonrasında dönüşleri olacak. Hem giderken hem de gelirken otellerde konaklayıp dinlenip yolculuklarına devam ediyorlar. Dönüşte de son bir defa memleketimizde kalıp sonrasında yaklaşık 2 bin kilometrelik kara yolculuğu ile oradaki evlerine gidiyorlar. Dolayısıyla biz de bu kısa dönem içerisinde elimizden geldiği kadar misafirlerimizi rahat ettirmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bu güne kadar Devlet destekleriyle ayakta kaldık”

Salgın sürecinden tüm sektörlerde olduğu gibi konaklama sektörünün de olumsuz etkilendiğine değinen Balta; “Sınır kapılarının kapatılmasına bağlı olarak otellerin birçoğu kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte tabi kimse personel çıkarmadı. Birçoğumuz da kendi cebimizden ve devlet destekleriyle ayakta kalabildik. Çok büyük bir zarar veya sorun yaşamadık. Daha sonrasında sezonun açılması ve pandemi şartlarının biraz daha hafiflemesinden dolayı serhat şehri Edirne bu noktada yoğun bir talep artışı ile karşılaştı. Kırkpınar’dan önce 15 Haziran’da başlayan talep artışının Ekim- Kasım aylarına kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Bu da salgın sürecinde kaybedilen ekonominin tekrardan kazanılmasını sağlayacaktır. Bu noktada Edirne’deki tesisler olarak son derece memnun olduğumuzu söyleyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

“Edirne’ye yoğun bir talep artışı var”

Sezonun açılması ve salgın tedbirlerinin biraz daha hafiflemesinin ardından serhat şehri Edirne’nin bu noktada yoğun bir talep artışı ile karşılaştığını vurgulayan Otel İşletmecisi Gökhan Balta; “Kırkpınar’dan önce 15 Haziran’da başlayan talep artışının Ekim- Kasım aylarına kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Bu da pandemi sürecinde kaybedilen ekonominin tekrardan kazanılmasını sağlayacaktır. Bu noktada Edirne’deki tesisler olarak son derece memnun olduğumuzu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.  

“Oteller bizi dinlendiriyor”

Almanya’dan gelen gurbetçilerden İbrahim Kabak, memleketi Kayseri’ye gitmeden önce Edirne’de otelde konaklayıp dinlenme fırsatı bulduğunu söyledi. Kentteki otellerden memnun kaldıklarını belirten Kabak, insanlarının da sıcakkanlı olduğuna değindi.

“Giyimden gıdaya birçok ihtiyacımızı buradan aldık”

Almanya’da yaşayan gurbetçilerden Hüseyin Çavdar; “Senelik izin için Edirne’ye geldik. 5 haftalığına geldik. İzin bitti yavaş yavaş geri dönüşe geçeceğiz. Hanım kışlık hazırlığı yaptı. Her şeyimizi Edirne’de götürüyoruz. Tatil iyi geçti. Denize gittik, köye gittik. Edirne’de restoranlarda yemek yedik.  Giyimden gıdaya birçok ihtiyacımızı buradan aldık” ifadelerine yer verdi.

“Tüm gurbetçi hemşerilerime tavsiye ederim”

Memlekete gitmek üzere yola çıktıkları yolda neredeyse her sene Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullandıklarını aktaran Almanya’dan gelen gurbetçilerden Servet Kayhan; “Sıla yolunun eziyetlerini çekiyoruz. Yorgun olduğumuz için otelde kalma ihtiyacı hissettik. Kaldığım otel güzel ve hoş. 1 gün kaldık. Şimdi memleketimiz Konya’ya doğru yola çıkacağız. Otelde kalma vesilesiyle Edirne’yi gezme fırsatı buldum. Akşam gezmeme rağmen Edirne’de tarihi eserleri ve Selimiye Camii’ni gördük. Çok beğendim. Edirne’yi daha detaylı şekilde gezmek isterim. Onun için de bir gün ayıracağımı belirtmek istiyorum. Edirne çok güzel insanları cana yakın, esnaflarla sohbet etme fırsatı buldum. Çok memnun kaldım. Tüm gurbetçi hemşerilerime tavsiye ederim. Gurbetten gelirken Edirne’ye uğrasınlar gezsinler, esnafıyla muhabbet etsinler, insanlarıyla diyalog içerisine girsinler. Ben çok memnun kaldım. Çok teşekkür ederim. Buradan Edirne halkına da sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“Otelde konaklayıp dinlendik”

Almanya’dan gelen gurbetçi Erdal Atasay, “Türkiye’ye giriş yaptık. Otelde konaklayıp dinlendik. Gece biraz dolaştık. Şimdi de yola çıkmadan önce alışveriş yapıp gezeceğiz. Edirne gerçekten güzel bir yer. Tarihi eserleri güzel. Edirne’de yemek yedik, alışveriş yaptık. Çocuklarla çay bahçelerine gittik. Salgından dolayı geçen sene gelememiştik. Bazı sıkıntılar vardı. Bu sene kendimizi buraya zor attık” şeklinde konuştu.

“Geçen seneye göre gelişler daha yoğun”

Edirne’de otelde konaklayıp dinlenme fırsatı bulduklarını ve memnun kaldıklarını söyleyen gurbetçi Hülya Bıçkıcı; “Almanya’dan yola çıktık. İstikametimiz Çanakkale ama Edirne’de otelde konakladık dinlendik. 1 gece kaldık. Tarihi yerleri ve çarşıyı gezip alışveriş yapacağız. Sonra da yola devam edeceğiz. Geçen yıl salgın nedeniyle gelemedik. Çok gelen ve çok da dönen var yoğunluk yaşanıyor. Yollar güzeldi rahat geldik. Geçen seneye göre gelişler daha yoğun” ifadelerine yer verdi.

Salgın nedeniyle geçen sene memlekete gidemediklerini ve büyük özlem olduğunu söyleyen ve Almanya’dan yola çıkan Sohre Atasay; “Otelde konaklayıp dinlendik. Normalde her sene geliyoruz. Geçen sene gelemedik.  Otelden memnun kaldık güzeldi. Edirne’de tarihi noktaları dolaşıp alışveriş yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Fransa’dan yola çıkan gurbetçi Mehmet Sert; “Tatil için yola çıktık. Gelirken Bulgaristan Gümrük Kapısı’nda sıkıntılar yaşadık. Sonrasında rahat geldik. Edirne’ye gelmişken otelde konaklayıp yorgunluğumuzu attık. Şimdi de Edirne’de küçük bir tur yapıp yolculuğa devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Almanya’dan gelen gurbetçi Kadir Kayhan, güzel bir yolculuğun ardından Edirne’de otelde kalıp dinlenmek istediklerini söyledi. Edirne’yi çok beğendiklerini söyleyen Kayhan, yola çıkmadan önce kentten alışveriş yapıp sevdiklerine hediyeler götüreceklerini aktardı.  

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (367) defa okundu.

GÜL, EDİRNE'DE HÜKÜMLÜLERİN RESTORE ETTİĞİ KULE KAPILARI İNCELEDİ

Edirne'de "mavi dil" hastalığı görülen 8 köyde karantina başlatıldı

‘Mağdur ve İnsan Odaklı Adalet Anlayışı Seferberliği’ Edirne’den başladı

Türk ve Bulgar tenisçiler sınır kapısında gösteri maçı yaptı

‘Mavi Vatan’ diyoruz ve sorunlar çözülmeden önleyici politikalar izliyoruz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

ASIRLIK OKUL TADİLAT BEKLİYOR!

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nin Edirne'deki viyadük çalışmaları sürüyor

Poşet açarak işe başlayan ‘Kasap Kız’ kendi işini kurdu

KAZA YAPAN MİDİBÜS SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

“Bu ayıp Edirne’ye ve Edirnelilere yakışmıyor”

İş İnsanı Mercan, gözyaşlarıyla toprağa verildi

TEMAD ÜYELERİ YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü

Selimiye Meydan Projesi için hazırlıklar başladı

Milli Eğitim, okullarda alınan salgın tedbirlerini açıkladı

Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi Edirne'de tanıtıldı

BAĞIMLI OLMA, ÖZGÜR OL! PROJESİNE DESTEK

Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi

Meteoroloji'nin uyarısından habersiz olanlar hazırlıksız yakalandı

KOKU AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI DERS VERİLDİ

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir