EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 29 Temmuz 2021 Perşembe, 09:02
Güneş çarpmasına dikkat! Geciken tedavi komaya sebep olabilir
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte ortaya çıkan sağlık sorunlarından birisi de güneş çarpması. Uzmanlar sıcak havada oluşan güneş çarpması konusunda dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuyor. Güneş çarpması durumunda Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kramplar, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı-kusma, aşırı terleme, yüzde kızarıklık ve terlemenin kaybolmasıyla kuru bir cilt solgun bir yüz, hızlı hızlı soluma ve yürüyememe gibi tabloların ortaya çıkabildiğini dile getiren Dr. Sayhan, ilerledikçe ve tedavi geciktikçe komaya doğru gidebileceğine dikkat çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Edirne’de 27-31 Temmuz tarihleri arasında termometrelerin 36-39 dereceyi göstereceği belirtildi. Hafta boyunca etkili olması beklenen sıcak hava dalgası nedeniyle 11.00-15.00 saatleri arasında özellikle yaşlılar, çocuklar, kronik rahatsızlığı olanlar ve hamilelerin sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olması isteniyor.

Güneş ışınlarının dik olarak geldiği 10.00-15.00 saatleri arasında daha dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Mustafa Burak Sayhan, vatandaşlara gölgesi kendi vücudundan küçük olduğu zamanlarda dışarıya çıkmaları yönünde uyarıda bulundu.

“Uygun zaman dilimlerinde dışarıya çıkılmalı”

Ultraviyole ışınlarının daha zararlı olduğu zamanlarda dışarıya çıkılmaması gerektiğine dikkat çeken Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Mustafa Burak Sayhan, uygun zaman dilimleri içinde dışarıya çıkmanın sağlık açısından daha yerinde olacağına değindi.

“Sıcak çarpmasının önlenebilir”

Sıcak çarpmasının, sıcaklıkların artması sonucu vücudun denge mekanizmalarının yetersiz kalmasıyla ortaya çıkan erken müdahale edilmediği zaman koma ve ölüme kadar ilerleyebilen geniş yelpazedeki bir durum olduğunu ifade eden Sayhan,  sıcak çarpmasının önlenebilir olduğunu belirtti.

“Arabalarda bırakılan küçük çocuklar ciddi risk altındadır”

Sıcak çarpmasının tüm yaş grubunu etkileyen bir durum olduğunun altını çizen Dr. Sayhan; “Öncelikle küçük çocukları ve ileri yaştaki hastaları çok etkilemesine rağmen yaz mevsiminde kapalı ortamlarda çalışan bu gölgeli alanda olabilir tüm yaş grubunu etkileyen bir durumdur. Bunun dışında kanser, böbrek, tansiyon, şeker ve kalp hastaları yüksek risk altındadır. Bilinçsiz ve yetersiz diyet yapanlar aşırı derecede şişman olanlar gün içinde sıvı ve besin tüketimini yetersiz yapan insanlar da bu grupta risk altındadır. Sadece güneşli alanlarda karşımıza çıkmaz. Gölgeli alanlarda da karşımıza çıkabilen bir durumdur. Özellikle arabalarda bırakılan küçük çocuklar ciddi risk altındadır” dedi.

“Tedavi geciktikçe komaya doğru gidebilir”

Güneş çarpması durumunda Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kramplar, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı-kusma, aşırı terleme, yüzde kızarıklık ve terlemenin kaybolmasıyla kuru bir cilt solgun bir yüz, hızlı hızlı soluma ve yürüyememe gibi tabloların ortaya çıkabildiğini dile getiren Dr. Sayhan, ilerledikçe ve tedavi geciktikçe komaya doğru gidebileceğine dikkat çekti.

Güneş çarpmasını öngörmek ve korunmanın büyük önem taşıdığını belirten Dr. Sayhan; “Bu saatler arasında dışarıya çıkmak zorunda kalıyorsa mutlaka şapka, güneş gözlüğü ve hatta şemsiye kullanması lazım. Açık renkli ve vücudu sıkmayan elbiseler giyilmeli. Kimyasal içeriği fazla olmayan güneş kremleri özellikle 15 faktör üzeri olanlar kullanılabilir” ifadelerine yer verdi.

Güneş çarpması geçiren birisi ile karşılaşılınca ne yapmalı?

Güneş çarpması düşünülen bir hasta ile karşılaşıldığında yapılması gereken noktalar hakkında açıklamada bulunan Dr. Sayhan, öncelikle kişiyi o ortamdan uzaklaştırıp serin bir yere almaktır. Bilindiği üzere vücut ani ısı değişimlerine tepki göstermekte bundan dolayı aşırı derecede soğutmanın yanı sıra yavaş bir soğutmaya geçmesi lazım. Vantilatör veya klima ile bu konuda yardımcı olunabilir. Kas boyun, kasık, göğüs ve sırt bölgelerine buz kompleleri ile vücut ısısı düşürülmeye çalışılabilir. Eğer hastanın bilinci yerinde ise sıvı desteği sağlanabilir. Ama bilinçte değişiklik durumunda mutlaka 112 acil komuta merkezi aranmalı ve hastanın hastaneye nakli sağlanmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Salgın döneminin atlatabilmesi için fedakârlık gösterilmesi gerektiğini belirten Dr. Sayhan, bu kapsamda vatandaşların aşı konusunda bilgili olmalarını ve aşılarını yaptırmalarını istediklerini söyledi.

Özlem Ceylan

Bu haber (540) defa okundu.

GÜL, EDİRNE'DE HÜKÜMLÜLERİN RESTORE ETTİĞİ KULE KAPILARI İNCELEDİ

Edirne'de "mavi dil" hastalığı görülen 8 köyde karantina başlatıldı

‘Mağdur ve İnsan Odaklı Adalet Anlayışı Seferberliği’ Edirne’den başladı

Türk ve Bulgar tenisçiler sınır kapısında gösteri maçı yaptı

‘Mavi Vatan’ diyoruz ve sorunlar çözülmeden önleyici politikalar izliyoruz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

ASIRLIK OKUL TADİLAT BEKLİYOR!

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nin Edirne'deki viyadük çalışmaları sürüyor

Poşet açarak işe başlayan ‘Kasap Kız’ kendi işini kurdu

KAZA YAPAN MİDİBÜS SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

“Bu ayıp Edirne’ye ve Edirnelilere yakışmıyor”

İş İnsanı Mercan, gözyaşlarıyla toprağa verildi

TEMAD ÜYELERİ YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

Asırlık konak sanat merkezine dönüştürüldü

Selimiye Meydan Projesi için hazırlıklar başladı

Milli Eğitim, okullarda alınan salgın tedbirlerini açıkladı

Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi Edirne'de tanıtıldı

BAĞIMLI OLMA, ÖZGÜR OL! PROJESİNE DESTEK

Yasak günde avlanan 4 kişiye para cezası kesildi

Meteoroloji'nin uyarısından habersiz olanlar hazırlıksız yakalandı

KOKU AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI DERS VERİLDİ

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir