EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 07 Nisan 2021 Çarşamba, 16:40
“VATANDAŞLAR SAROS’DA OLANAKLARDAN ÜCRETSİZ FAYDALANMALI”
Edirne İl Genel Meclisi son birleşimi gerçekleştirildi. Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu Muğla Turizm Çevre Vakfi - Turizm ve Ticaret Limited Şirketi MUÇEV tarafından kiralanan sahillerde vatandaşların plajlardan ve sosyal olanaklardan ücretsiz faydalanması gerektiğini söyledi.

Edirne İl Genel Meclisi son birleşimi Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Birleşim bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasının ardından komisyon raporlarının sunumu ile devam etti. Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ve üyeleri tarafından Saros’da MUÇEV tarafından kiralanan sahiller hakkında hazırlanan rapor meclise sunuldu.

Erikli’de Yayla kumsalında da vaziyet planındaki bir alan büfe, şezlong ve şemsiye kullanım amaçlı olarak Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ortak kuruluşu Muğla Turizm Çevre Vakfi - Turizm ve Ticaret Limited Şirketi'ne (MUÇEV) geçtiğimiz yıl 10 yıllığına, 1.8 Milyon + KDV bedelle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kiralanmış olduğunu söyleyen Gegeoğlu, kiralama yöntemiyle sahillerden halkın ücretsiz yararlanmasının önüne geçildiğinin gündemi meşgul etmiş olduğunu hatırlattı.

“Halk için uygun sosyal alanlar temin edilmeli”

2021 Turizm , yaz sezonunda sahillerin halk plajı olarak ücretsiz bir şekilde açılmasının hem esnaf hem de bölge tanımına fayda sağlayacağını dile getiren Gegeoğlu, planlanan halk palejı modeli ile ticari amaç gözetmeden alan kontrolü sağlanması, temizlik ve bakım hizmetleri devam ettirilmesi, emniyet şamandıra uygulaması ile güvenli yüzme alanları yaratılması, engelliler için plaj alanları olması, wc,duş,soyunma kabini,emzirme kabini alanları yapılması, deniz kıyısına en uzak bölgede belirlenecek alana mini büfeler, halka açık su sporları etkinlikleri, çöp kutusu ve geri dönüşüm kutuları konularak sahil temizliği sağlanması, turizm rehber panosu ve tanıtım projürleri yapılması, can kurtaran hizmeti verilmesi gerektiğini söyledi.

“Vatandaş plajlardan ücretsiz faydalanmalıdır”

Geliştirilip uygulanan kıyı alana yönetim sistemi sayesinde vatandaşın kumsal alanlardan en doğru ve etkili şekilde ücretsiz faydalandırılması gerektiğine dikkat çeken Gegeoğlu, alanlarda bir an önce alt yapı düzenlemelerinin de yapılması gerektiğini öne sürdü.

“Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 2 milyon 168 bin 358 lira ödenek aktarıldı”

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Şenol Kılıç, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine aktarılan ödenekler hakkında meclise rapor sundu. Raporda, 2020 yılında Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 2 milyon 168 bin 358 lira ödenek gönderildiği ifade edildi

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları görüşüldü

Araştırma ve İnceleme Komisyonu Başkanı Ahmet Sarıgül, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında hazırladığı raporu sundu.  Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında toplam 723 adet vakıf taşınmazı bulunduğunu söyleyen Ahmet Sarıgül, “Yatırım ve Emlak Şube Müdürlüğü faaliyetleri kapsamında; Bu gayrimenkullerden 654 adedi i Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile kontrat imzalamış kiracısınca kullanılmaktadır. 44 adet taşınmazdan ise ecrimisil alınmaktadır. 2020 yılı toplam kira tahakkuku 37.809.504.80 TL. olup, tahsilat 35.849.345,11 TL. düzeyinde gerçekleşmiştir. Ayrıca 84 adet vakıf ilişikli taşınmaz serbest tasarrufa terk edilmiş ve 272.705.00 TL. taviz bedeli tahsil edilmiştir.” Şeklinde konuştu.

 Hayır Hizmetleri Şube Müdürlüğü faaliyetleri kapsamında 1 milyon 230 bin 645 lira 40 kuruş muhtaç maaşı ödemesi, 1 milyon 575  bin367 lira 94 kuruş ise kuru gıda kolisi dağıtımı yapıldığını söyledi.

Raporda, 11 adedi esaslı onarım-restorasyon, 2 adedi yapim ve yıkım işi, 9 adedi proje temin işi, 20 adedi basit onarım ve doğrudan temin işi, 1 adedi danışmanlık hizmet alım işi, olmak üzere toplam bedeli 42 milyon 61 bin 457 lira 93 kuruş olan 43 ayrı uygulama gerçekleştirildiğini belirtildi.

Burcu Temel

Bu haber (344) defa okundu.

Edirne merkezli FETÖ operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 7'si tutuklandı

TRAKYA’DA AŞILANAN KİŞİ SAYISI 400 BİNE DAYANDI

SELİMİYE'NİN UNESCO'YA GİRİŞİNİN 10'UNCU YILINDA, ATLETLER FARKINDALIK YARATTI

Selimiye'nin kapsamlı restorasyonu bu yıl başlayacak

Edirne'nin 2022 hedefi 10 milyon turist
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

SAVACI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

"Edirne'de Balon Hangarı ile yeni bir turizm akımı başlatılabilir"

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINAYA DİKKAT!

Tekirdağ'da çiftçilere gelirlerinin artırılması amacıyla 56 bin ada çayı fidesi dağıtıldı

Kaya yemin ederek göreve başladı

İPSALA ÇELTİK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ’NDEN İBA’YA TEŞEKKÜR

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İBA İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

BEŞLİ UYGULAMA SİSTEMİ BAŞLADI

“İnanıyorum ki milletçe el ele verip bu sıkıntılı günlerinde üstesinden geleceğiz”

DİKKAT! O BÖLGELERE ELEKTRİK VERİLMEYECEK…

“Bunun adı emek hırsızlığıdır"

EDİRNE’DE VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR

Çanakkale'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı

Edirne'de yasağa rağmen avlananlara ceza uygulandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir