EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 06 Nisan 2021 Salı, 17:47
Mecliste dere ıslahı tartışması
Edirne İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarının son birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından Edirne-Uzunköprü-Meriç ilçeleri dere ıslah çalışmaları hakkında hazırlanan rapor görüşüldü. Bazı üyeler ise dere ıslahı sunumunda eksiklikler olduğunu belirterek eleştirilerde bulundu.

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında yapılan toplantı bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasının ardından komisyon raporlarının sunumu ile devam etti.

Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu Başkanı Serdar Çığla tarafından Edirne-Uzunköprü-Meriç ilçeleri dere ıslah çalışmaları konulu rapor meclise sunuldu.

İl Genel Meclisi Mart ayı toplantılarında Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonuna havale edilen Edirne-Uzunköprü-Meriç ilçelerinde yerleşim alanlarında ve tarım arazilerindeki derelerin ıslah çalışmaları, derelerin fiziki durumları ile ilgili yapılan araştırmalar ve incelemeler hakkında meclis üyelerine sunum yapıldı.

Yerleşim alanları ve tarım arazilerinden geçen nehir ve derelerin ıslah çalışmaları ve sorumluluğunun Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait olduğunu söyleyen Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu Başkanı Serdar Çığla, yaptıkları incelemelerde Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde yerleşim alanı ve tarım arazilerinden geçen derelerin ıslah çalışması yapılan ve yapılması gereken noktaları meclis üyelerine anlattı.

Dere ıslahı tamamlanan bölgeleri anlattı

Uzunköprü’de dere ıslah çalışması yapılan yerleşim yerleri hakkında bilgi veren Çığla, Aslıhan, Sığırcılı, Kırkkavak, Elmalı, Karabürçek, Hasanpınar, Dereköy, Kurtbey, Çiftlikköy, Gazi Mehmet, Başağıl’da çalışmaların tamamlandığını köy içinde ise yarım bırakıldığını ifade etti.

Meriç İlçesinde yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı sunumla bilgi veren Çığla, Yakupbey, Kavacık, Subaşı, Küçükaltıağaç, Kadıdondurma ve Karayusuflu’da dere ıslahı yapıldığını söyledi.

“Dere bakımları, muhtarlıkların talepleri doğrultusunda yapılacak”

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürü Erdinç Kuran’dan yapılan çalışmalarla ilgili aldığı bilgileri meclise aktaran Çığla, köy yerleşim alanlarından geçen derelerin temizliğinin ve bakımının yapılacağı, proje gereken ıslah çalışmalarının aciliyet durumuna göre yapılacağı, ıslahı yapılan köylerde temizlik bakım, proje gerekmeyen dere bakımları, muhtarlıkların talepleri doğrultusunda gerekli önlemlerin alacağı belirtildi” ifadelerine yer verdi.

Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu Başkanı Serdar Çığla, Bölge için bu proje ve dere bakımının yapılmasının erozyon,  su taşkınları ve tarım arazilerinde ekonomik zararların önüne geçilmesi açısından yararlı olacağı kanısında olduklarını söyledi.

Dere ıslahından çok çöpler dikkat çekiyor

Derelerin ıslah edilebilmesi için kaç dilekçe olduğunu bilmediklerini söyleyen AK Parti Meclis Üyesi İsmet Özçiftçi, Çığla’nın sunumuna karşılık görsellerde dere ıslahından çok bölgelerdeki çöplerin dikkat çektiğine vurgu yaptı.

Muhtarların bu dere ıslahının yanı sıra çöplerin temizlenmesi konusunda da başvuruda bulunması gerektiğini aktaran Özçiftçi, ‘Çöpleri de biz temizlemeyelim’ diyerek eleştirdi.

Eleştirilere yanıt veren Çığla, Islah çalışması yapılacak köylerde dilekçeleri olmayanları uyardığı cevabını verdi. İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, derelerde yürütülen çalışmalarla ilgili araştırma önergesi verdiklerini dile getirdi. Akbulut; “Bakıyorum burada akan derecikler tarladan kendine yol bulan su görüyorum. Bunlar dere değil. Çer-çöp neyse dere olmayan alanların fotoğraflarını çekmişsin. Sazlımalkoç Köyü’nün uzun yıllardan beri süregelen bir sorunu var. Burası ile ilgili çözüm olması gerekiyor. Ama şuana kadar çözüm noktasında pek mesafe alamadık. Kırkkavak deresi ile ilgili temizlendiği iddia ediliyor ama bunu da fotoğrafla görmek isterdik. Kurbağa, çer-çöp ve kokudan durulmuyor. Uzunköprü nezdinde yüzde 70 civarında derenin ıslahı yapıldı. Birkaç köyümüzde zafiyet var. Ama siz dere olmayan yerlerin fotoğrafını çekmişsiniz” diyerek Çığla’nın yaptığı fotoğraflı sunuma eleştirilerde bulundu.

 “Küçükdanişment ve Çöpköy’de çalışma yapılmalı”

Son yağışlarla Küçükdanişment Köyü’nün büyük hasar gördüğüne değinen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Üstün, 4 evi su bastığını ve Çöpköy deresinin de taştığını ağıllarda çok sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Özlem Ceylan

 

 

Bu haber (391) defa okundu.

Edirne merkezli FETÖ operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 7'si tutuklandı

TRAKYA’DA AŞILANAN KİŞİ SAYISI 400 BİNE DAYANDI

SELİMİYE'NİN UNESCO'YA GİRİŞİNİN 10'UNCU YILINDA, ATLETLER FARKINDALIK YARATTI

Selimiye'nin kapsamlı restorasyonu bu yıl başlayacak

Edirne'nin 2022 hedefi 10 milyon turist
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

SAVACI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

"Edirne'de Balon Hangarı ile yeni bir turizm akımı başlatılabilir"

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINAYA DİKKAT!

Tekirdağ'da çiftçilere gelirlerinin artırılması amacıyla 56 bin ada çayı fidesi dağıtıldı

Kaya yemin ederek göreve başladı

İPSALA ÇELTİK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ’NDEN İBA’YA TEŞEKKÜR

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İBA İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

BEŞLİ UYGULAMA SİSTEMİ BAŞLADI

“İnanıyorum ki milletçe el ele verip bu sıkıntılı günlerinde üstesinden geleceğiz”

DİKKAT! O BÖLGELERE ELEKTRİK VERİLMEYECEK…

“Bunun adı emek hırsızlığıdır"

EDİRNE’DE VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR

Çanakkale'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı

Edirne'de yasağa rağmen avlananlara ceza uygulandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir