EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 05 Mart 2021 Cuma, 18:32
KIRMIZI KATEGORİDEKİ EDİRNE’DE YENİ YASAKLAR DEVREDE
Kovid-19 salgınıyla mücadele devam ederken vakaların artması ve Edirne’nin risk haritasında kırmızı kategoride yer almasının ardından İl Hıfzıssıhha Kurulu harekete geçti. Kentte yeni kararlar alan kurul çocuk parkları ve mesire alanlarının ikinci bir duyuruya kadar kapatıldığını açıkladı. Edirne İl Pandemi Kurulu toplantısından ise ev ziyaretlerini durdurun çağrısı çıktı.

Edirne’deki çocuk parkları, mesire alanları ikinci bir karara kadar kullanıma kapatıldı. Karardan habersiz olan vatandaşlar bölgelere çekilen şeridi ve ‘salgın tedbirleri gereği kapsamında bu alanın kullanımı Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile geçici olarak durdurulmuştur’ yazısını görünce geri döndü.

Kapalı olduğunu gören vatandaşlar farklı noktalara yöneldi

Öte yandan açıklanan karar sonrası alınan tedbirler arttırıldı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri belirlenen noktalarda kontrol gerçekleştirdi ve vatandaşları uyararak bölgeden çıkardı. Güneşli havayı değerlendirmek isteyen vatandaşlar ise farklı alternatiflere başvurdu. Vatandaşlar mesire alanlarının dışında kalan ve halk arasında Nato Köprüsü olarak anılan bölgeye gelerek alınan kararın önüne geçti.

İl Hıfzıssıhha Kurul Kararları Açıklandı

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan risk haritasında Edirne’nin kırmızı kategoride bulunmasının ardından harekete geçen İl Hıfzıssıhha Kurulu, salgının önlenmesi amacıyla bazı tedbir ve kısıtlamaların yapıldığı kararlarını açıkladı.

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu; aldığı kararda Salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulması büyük önem taşımaktadır denildi.

İkinci bir duyuruya kadar giriş çıkış yapılmayacak

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Edirne’deki halkın yoğun olarak kullandığı Tunca ve Meriç nehri kıyıları, Bosnaköy ve NATO Köprüsü bölgesi, Tavuk Ormanı ve Kent Ormanı’nın halkın kullanımına geçici olarak kapatılmasına, özel izin belgesi olmayan araçların yukarıda belirtilen yerlere girişlerinin 05.03.2021 tarihinden itibaren geçici olarak yasaklanmasına karar verildi.

Ayrıca salgınla mücadele kapsamında düzenlenen toplantıda Edirne il merkezinde bulunan içinde çocuk oyun gruplarının bulunduğu çocuk parkları ile halkın yoğun olarak kullandığı tüm genel parkların (15 Temmuz Şehitler Parkı, Özgür Çocuklar Parkı, Gölet Parkı. Polis Parkı. Selimiye Parkı. Altunhan Parkı ile diğer parklar) halkın kullanımına geçici olarak kapatılması kararı alındı.

“Pazar günü araç kullanmadan ihtiyaçlar karşılanabilecek”

Risk haritasında ‘KIRMIZI’ renkte yer alan Edirne’de Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması devam edecek. Kısıtlamanın olduğu Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere evlerine en yakın mesafedeki market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere yürüyerek gidebilecek. Ayrıca toplantıda toplam net işyeri alanı 150 m2 ve üzerinde olan marketlerin otoparklar kısıtlamanın olduğu gün ve saatlerde araç girişlerine tamamen kapatılması kararı alındı.

Edirne il salgın kurulu toplantısının ardından yapılan bir başka açıklamada ise vatandaşların kamu kurumlarının etkin mücadelesine katkıda bulunmaları, sosyal izolasyonu sağlamak adına ev ziyaretlerini durdurmaları çağrısı yapıldı.

Ev Ziyaretlerini Durdurun Çağrısı

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne'nin alınan tedbirlerle uzun süre Türkiye'nin en az vaka olan kentleri arasında yer aldığını, şu anda ise sayıların yüksek seyrettiğini belirtildi.

Edirne'de varyant virüsle mücadele edildiğini anlatan Canalp, mücadelenin iki katına çıkarılması gerektiğini vurguladı.  Valilik koordinasyonunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kentte çok önemli ve dinamik bir mücadele yürüttüğüne dikkati çeken Vali Canalp, bu mücadeleye vatandaşların da katkı vermesini istedi.

Virüsle mücadelede sosyal izolasyonun önemine işaret eden Canalp, şunları kaydetti:

"Lütfen herkes nisanın sonuna kadar kendi komşusunu hiç ziyaret etmesin. Hatta bizim kültürümüzde anne babasını ziyaret edenler hayırlı evlattır. İstirham ediyorum, evlatlar, anne babasını iki ay süreyle ziyaret etmesin, hayırsız evlat olsun, iki ay boyunca kardeşler birbirlerini ziyaret etmesin, komşular hiçbir şekilde ziyarette bulunmasın. Komşumuz bize ziyaret talebinde bulunuyorsa onu da kabul etmeyelim. Çünkü şu anda günlük takip ettiğimiz filyasyon çalışmalarında vaka kaynağına ilişkin olarak ortaya çıkan tablo maalesef şunu ortaya koyuyor, binaların dışındaki kaynaklardan çok daha önemlisi, bina içi sebeplerden kaynaklardan virüsün yayılma durumu söz konusu."

Özlem Ceylan/AA

Bu haber (5940) defa okundu.

Edirne merkezli FETÖ operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 7'si tutuklandı

TRAKYA’DA AŞILANAN KİŞİ SAYISI 400 BİNE DAYANDI

SELİMİYE'NİN UNESCO'YA GİRİŞİNİN 10'UNCU YILINDA, ATLETLER FARKINDALIK YARATTI

Selimiye'nin kapsamlı restorasyonu bu yıl başlayacak

Edirne'nin 2022 hedefi 10 milyon turist
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

SAVACI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

"Edirne'de Balon Hangarı ile yeni bir turizm akımı başlatılabilir"

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINAYA DİKKAT!

Tekirdağ'da çiftçilere gelirlerinin artırılması amacıyla 56 bin ada çayı fidesi dağıtıldı

Kaya yemin ederek göreve başladı

İPSALA ÇELTİK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ’NDEN İBA’YA TEŞEKKÜR

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İBA İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

BEŞLİ UYGULAMA SİSTEMİ BAŞLADI

“İnanıyorum ki milletçe el ele verip bu sıkıntılı günlerinde üstesinden geleceğiz”

DİKKAT! O BÖLGELERE ELEKTRİK VERİLMEYECEK…

“Bunun adı emek hırsızlığıdır"

EDİRNE’DE VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR

Çanakkale'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı

Edirne'de yasağa rağmen avlananlara ceza uygulandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir