EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 02 Mart 2021 Salı, 16:53
“Türkiye’de kırmızı olarak anılmak üzücü bir durum”
Edirne İl Genel Meclisi Mart ayı toplantıları devam ediyor. Toplantı öncesi Koronavirüs risk haritası ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne için çok üzücü bir tablonun ortaya çıktığını vurguladı.  

Koronavirüs risk haritası yayınlandığında Edirne için çok üzücü bir tablonun ortaya çıktığını söyleyen Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, salgının başından bu güne kadar yapılan mücadelede kurumların yaptığı çalışmaların bir anlamda boşa çıktığına dikkat çekti.

Ortaya çıkan bu üzücü tablo karşısında vatandaşların daha dikkatli davranması gerektiğine vurgu yapan Geçmiş, bu durumu değiştirmenin vatandaşların elinde olduğuna değindi.

Edirne olarak risk haritasında kırmızı renkte bulunmanın kent halkını ve il genel meclisi üyelerini derinden üzdüğünü söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Buradan bir çağrı daha yapmak istiyorum. Edirneli ve kırsalda yaşayan köylü vatandaşlarımız lütfen bu süreçte biraz daha tedbirli olarak maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyuma özen göstermelerini rica ediyoruz. Kalabalık ve toplu alanlarda bulunulmaması ve ihtiyaç olmadıkça keyfi olarak dışarıya çıkılmamasına özen gösterilmesi gereken bir süreçteyiz. Serhat şehri Edirne’mizin Türkiye’de bu şekilde kırmızı olarak anılması bizleri gerçekten üzmüştür. Bu konuyla ilgili yapılacak tek şey vatandaşların daha dikkatli olmaları ve kurallara riayet etmeleridir. Bu salgınla mücadele döneminde vatandaşlarımıza gerekli hassasiyeti göstermeleri çağrısında bulunuyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

“Tedbirler 2 katına çıkarılsın”

Keşan’a bağlı Beğendik beldesinde mutasyonlu virüsten dolayı bir karantina uygulaması yaşandığını hatırlatan İl Genel Meclisi Kâtip Üyesi Sezgin Gündoğdu, 1 haftalık karantina sürecinin tamamlandığını ve normale dönüldüğünü söyledi.

“Kalabalıklardan uzak durarak ‘KIRMIZI’ rengini ‘MAVİ’ yapabiliriz”

Mutasyonlu virüse rastladıklarından ve daha riskli bir durumla karşı karşıya geldiklerinden dolayı Edirne ve Beğendik bölgesinde yaşayan vatandaşlara bundan sonra tedbirlerini 2 katına çıkararak daha dikkatli davranmalarını tavsiye etti.

Devletin de aldığı tedbirlerle hep birlikte bu sürecin üstesinden gelerek haritadaki kırmızı olan rengin maviye dönmesini umut ettiklerini aktaran Gündoğdu, bunun da daha tedbirli davranıp kalabalıklardan uzak durarak başarılabileceğinin altını çizdi.

“Uyarıları dikkate alalım ve üstümüze düşeni yapalım”

Edirneliler olarak kırmızı rengini sevdiklerini ve Edirne kırmızısı kültürünün yaşatıldığını söyleyen AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Melek Uzgör, salgın risk haritasındaki kırmızı renginin kente yakışmadığını vurguladı.

Risk haritasında Edirne’nin kırmızı renkte olmasının Keşan ve İpsala’daki vaka sayılarıyla orantılı olduğunu belirten Uzgör, haritadaki kırmızı renginin maviye dönmesi için vatandaşların daha hassas davranarak 2 kat önlem alması gerektiğine dikkat çekti.

Çarşıdaki esnafın, lokanta, kafeler ve kapalı olan iş yerlerinin açılması için hep birlikte biraz daha çaba gösterip tedbiri arttırma tavsiyesinde bulunan Uzgör; “Uyarıları dikkate alalım. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve devletimizin tüm birimleri bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Biz de vatandaşlar olarak üzerimize düşen görevi yaparak onlara destek olalım. Eski günlerimize dönüp sevdiklerimizle yeniden bir araya gelmenin özlemini daha fazla çekmemek için lütfen kurallara uyalım” dedi.

Edirne İl Genel Meclisi Mart ayı toplantılarının 2’inci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan AB üyesi komşularımızla bütüncül planlama yaklaşımı hakkındaki rapor görüşüldü.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (410) defa okundu.

Edirne merkezli FETÖ operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 7'si tutuklandı

TRAKYA’DA AŞILANAN KİŞİ SAYISI 400 BİNE DAYANDI

SELİMİYE'NİN UNESCO'YA GİRİŞİNİN 10'UNCU YILINDA, ATLETLER FARKINDALIK YARATTI

Selimiye'nin kapsamlı restorasyonu bu yıl başlayacak

Edirne'nin 2022 hedefi 10 milyon turist
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

SAVACI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

"Edirne'de Balon Hangarı ile yeni bir turizm akımı başlatılabilir"

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINAYA DİKKAT!

Tekirdağ'da çiftçilere gelirlerinin artırılması amacıyla 56 bin ada çayı fidesi dağıtıldı

Kaya yemin ederek göreve başladı

İPSALA ÇELTİK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ’NDEN İBA’YA TEŞEKKÜR

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İBA İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

BEŞLİ UYGULAMA SİSTEMİ BAŞLADI

“İnanıyorum ki milletçe el ele verip bu sıkıntılı günlerinde üstesinden geleceğiz”

DİKKAT! O BÖLGELERE ELEKTRİK VERİLMEYECEK…

“Bunun adı emek hırsızlığıdır"

EDİRNE’DE VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR

Çanakkale'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı

Edirne'de yasağa rağmen avlananlara ceza uygulandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir